04.12.2017

Komentarz tygodniowy z parkietu DAX (04–12–2017)

DAX pod presją polityki

Spadek indeksu DAX w minionym tygodniu (o –1,52 %) to efekt braku wsparcia ze strony polityki, tak tej wewnętrznej, jak i transatlantyckiej (USA). W pierwszym przypadku stan utrzymującego się zawieszenia w sprawie wyłonienia nowego rządu spowodowany był nieobecnością kanclerz Angelii Merkel, która przebywała na szczycie afrykańskim. Jeśli chodzi o USA, to rynki zmroziła nowa odsłona powiązań zaplecza administracyjnego i Donalda Trumpa ze stroną rosyjską. Efekt ustaleń FBI w sprawie powiązań Michael Flynna, eks-doradcy ds. bezpieczeństwa może wywołać ,,tornado” w Białym Domu. W tej sytuacji przepchnięcie reformy podatkowej przez senat zeszło już jakby na drugi plan. Zatem w tym tygodniu polityka znów powinna być w centrum wydarzeń. W odniesieniu do Niemiec może ulec wydatnej poprawie, przynajmniej na tyle, aby notowaniom niemieckich akcji nie szkodzić.

Impulsy elektromobilności

Z dodatnią stopą zwrotu ubiegły tydzień zakończyło jedynie 9 spółek z parkietu DAX. Wśród nich oprócz niezawodzących praktycznie w tym roku – narodowego przewoźnika lotniczego, tj. Deutsche Lufthansy (+2,22 %), znalazły się m.in. te spółki na które zwróciliśmy w ostatnim czasie uwagę.

Przede wszystkim wymienić należy akcje największego koncernu samochodowego świata Volkswagena, którego niosą najbardziej przekonywujące, bo przekładające się na konkretne wartości inwestycji – impulsy elektromobilności. W rezultacie akcje koncernu z Wolfsburga urosły, natomiast Daimlera (–2,44 %) i BMW (–3,25 %) znalazły się w tym czasie ,,pod kreską”. Ze wzrostem notowań o +2,3 % wpisały się w e-motoryzacyjny trend branżowy papiery podstawowego kooperanta niemieckiej branży automobilowej, czyli Continentala (+1,04 %). Nie zawodzą także walory obu znanym czytelnikom naszych stron – spółek po pewnych ,,przejściach”, tzw.: Deutsche Börse oraz ProSiebenSat1, w minionym tygodniu na wyraźnie spadkowym rynku zyskały odpowiednio: +1,52 % oraz +1,42 %.

Beneficjanci inwestycji infrastrukturalnych?

W kontekście najbliższych dni warto też brać pod uwagę fakt, że w centrum wydarzeń znajdzie się zapewne temat: ,,infrastruktura”, i to nie tyle jako następstwa reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych, choć to też może wesprzeć klimat na rynkach, co przede wszystkim w kontekście ostatnich zapowiedzi programowym A. Merkel. W tej sytuacji zainteresowania inwestorów mogą się bardziej skierować w stronę takich spółek jak ThyssenKrupp (w tygodniu: –2,36 %) czy przede wszystkim HeidelbergCement (–2,19 %).

,,Trzy Paski” wygrają rosyjski mundial

W piątek obyło się jak wiadomo losowanie grup mistrzowskiego turnieju o futbolowy czempionat globu. Kaspar Rorsted, szef Adidasa na łamach weekendowego ,,Rheinische Post” powiedział, iż spodziewa się, że mundial znacznie zwiększy przychody, w tym m.in. ze sprzedaży koszulek. Firma z Trzema Paskami jest w segmencie piłkarskich akcesoriów liderem rynku światowego. Na mundialu w Rosji sponsorować będzie jedenaście drużyn. W tym trzech bardzo poważnych pretendentów do tytułu, którymi oprócz Nationalmaschaft. Dodatkowo jeszcze ekipy: Hiszpanii i Argentyny. Jednocześnie zapowiedział nowe otwarcie dla nieco podupadłej marki ,,Reebok”. Ma się to przyczynić do sukcesywnego zwiększa sprzedaży i udziałów w rynku. W efekcie dystans do Nike powinien się w dalszym ciągu sukcesywnie zmniejszać. W minionym tygodniu akcje Adidasa spadły o –2,72 %.  Od początku roku zyskały +16,62 %, kurs z piątkowego zamknięcia to 175,10 euro, podczas, gdy uśredniona wycena analityków oscyluje wokół 214 euro.

Pobierz raport kwartalny DAX

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 3,67 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.