Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

04.12.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (04–12–2017)

Póki co wszystko wiadomo

Zatem wszystko już (niemal) jasne. Obowiązujące od wiosny br. limity wydobycia ropy naftowej na poziomie 32,5 mln baryłek dziennie mają obowiązywać do końca przyszłego roku, a na pewno do połowy przyszłego roku. W czerwcu OPEC i Rosjanie dokonają oceny sytuacji. W odpowiedzi na te informacje kurs ropy zaczął wzrastać wyrażając w ten sposób też uczucie ulgi. Przed wiedeńskich szczytem nie brakowało bowiem spekulacji (o czym też pisaliśmy), że Rosjanie mogą mieć zdanie nieco odrębne. Ponadto mogą kierować się optyką długoterminowej wolny cenowej. Ta z kolei skierowana miałaby być przeciw amerykańskie ,,psujom rynku”, czyli tzw. frakresom (,,łupkarzom”). Progresja piątkowych notowań była jednak trochę za mała, aby cały tydzień udało się zamknąć na plusie.

Ostatecznie kurs WTI obniżył się w tym czasie o –1,0 % (spadek do 58,36 USD/bbl), a Brent o –0,2 % (spadek do 63,73 USD/bbl). Obawy związane z możliwością braku konsensusu z Rosją były więc jak widać w ostatnich dniach doprawdy spore. W tej sytuacji ceny paliw powinny w dalszym ciągu się odbudowywać. Projekcie naftowego kartelu wskazują, że nadpodaż surowca może ulec redukcji gdzieś na przełomie III i IV kw. 2018 r. Póki co, jest to tzw. scenariusz bazowy, konsumenci muszą się liczyć z tym, że tańszej ropy, nawet jeśli pojawią się spore wahania jej cen – mogą nie uświadczyć.

Elektromobilność w cenie

Regresem, z wyjątkiem palladu (w obrocie sieciowym:+2,2 %, na fixingu: –1,5 %) zakończyły się ubiegłotygodniowe notowania metali szlachetnych, tj.: złota (sieć: –0,6 %, fixing: –1,1 %), srebra (sieć: –4,1 %, fixing: –3,7 %) i platyny (sieć: –0,5 %, fixing: –0,1 %).

Podobnie zresztą działo się w segmencie metali przemysłowym, gdzie w omawianym okresie zyskiwał jedynie ołów: +0,9 %), taniały zaś: aluminium (–2,7 %), cyna (–0,2 %), cynk (–1,4 %), miedź (Nowy Jork: –2,4 %, Londyn: –3,3 %) i najwięcej z nich nikiel (–8,1 %).

Krzepko więc trzymają się akurat te metale, które mają wyraźny związek z zapowiadana rewolucją motoryzacyjną, czyli ,,w przełożeniach”: katalizatory – pallad, baterie – ołów.

Przebudzenie na zbożach

Na rynku towarów rolno–spożywczych relatywnie najsilniejszym był chicagowski parkiet zbożowo – rośliny. Z drożejącą i to znacznie pszenicą (,,zwykła”: +5,4 %, twarda – czerwona:+1,2 %), a w dalszej kolejności: kukurydzą (+1,0 %), soją (fasolka:+0,1 %, mączka:+1,3 %) i ryżem (+0,3 %). Taniały natomiast owies (–1,3 %) rzepak (–1,2 %). Jako główny powód niniejszych zwyżek podaje się kolejną falę ,,przebudzenia się” inwestorów. Mieli oni wreszcie zauważyć, że ceny większości zbóż znajdują się na tak niskich poziomach, które w dłuższym czasie (m.in. ze względu na zagrożenie inflacją) mogą już nie być do utrzymania. W tym też kontekście wskazuje się np. na spore zaangażowanie funduszy hedgingowych w kontrakty na kukurydzę.

Jeśli chodzi o ,,czerwone mięso”, to ubiegły tydzień był takim ,,pół na pół”. To znaczy, że taniała wołowina (młode woły:–1,9 %, bydło: –2,0 %), a drożała wieprzowina (tusze: +1,9 %).

Kakao może inspirować

Wśród popularnych ,,softów” taniały w zeszłym tygodniu kakao (–3,1 %), o którym jeszcze za chwilę, oraz cukier (biały: –2,0 %, trzcinowy: –3,0 %). Drożały zaś kontrakty na kawę (Arabica:+1,5 % Robusta: +0,2 %), której zapasy mają się istotnie kurczyć. Za regresem z kolei notowań słodzika stać miały ostatnie prognozy cenowe Rabobanku na najbliższe kilka kwartałów. Choć warto przy tym zauważyć, że zbyt wiele przekonywującego na ten temat nie można było znaleźć. Nie brakowało natomiest przy tym sprzeczności. Skoro, np. zakłada się wzrost cen paliw, a ten przełożyć się ma na ,,popyt etanolowy”, to raczej ceny cukru trzcinowego, podobnie jak np. kukurydzy – powinny raczej wzrastać, a nie spadać…

Co się zaś tyczy wspomnianego kakao to w tych dniach napływają, stające przynajmniej dotąd z tygodniową zmiana kursu dość inspirujące sygnały. Wszystkie one dotyczą afrykańskiego pasa uprawnego. Z Wybrzeża Kości Słoniowej i krajów ościennych należących do afrykańskie pasa upraw skąd pochodzi ok. 75 % światowych zbiorów. W przypadku Wybrzeża Kości Słoniowej pojawiają się spekulacje, że nadmiar tegorocznych opadów może przyczynić się do rozprzestrzenienia się epidemii roślinnej. W odniesieniu do Ghany ponownie mowa jest o starzejących się plantacjach oraz populacji rolników. Brak też w nieodległej już przyszłości rąk do pracy. Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana akumulują łącznie ok. ok. 60 % światowej podaży ziarna, z czego ok. 40 % przypada na ten pierwszy kraj. Poza tym, jest również problem natury politycznej w Kamerunie (ok. 5 produkcji globu) i niepokoje na tle etnicznym.

Co z bawełną i sokiem pomarańczowym?

O +1,8% wzrosły w minionym tygodniu notowania bawełny. Kosztuje ona teraz ponad 70 centów za funt (w piątek na zamknięciu: 73,22 USc/b). To oznacza, że jest na poziomie, którego można było oczekiwać. Trudno jednak być przekonanym co do dalszych zwyżek. Ciągle mówi się o ograniczonym popycie ze strony Chin, związanym z pokaźnymi zapasami tego surowca w Państwie Środka.

Z kolei o –1,9% spadły zeszłotygodniowe notowania kontraktów na mrożony koncentrat soku pomarańczowego.  Te jednak mają ,,prawo” trochę spadać w sytuacji, gdy ich kurs wzrósł w trakcie trzech minionych miesięcy o ok. +20%.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,33 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.