06.12.2017

Dopingujmy Niemców – ich sukces naszym sukcesem

Ranek na rynkach nie jest zbyt optymistyczny, ale za to z Niemiec napływają kolejne pocieszające informacje. Pocieszające szczególnie nas, gdyż polska gospodarka zamówieniami z Niemiec stoi. Powiązania zmian w gospodarce niemieckiej ze zmianami w gospodarce polskiej są tak silne, że nie ujechalibyśmy za daleko bez zamówień od naszego zachodniego sąsiada. Ostatnie dane o polskim PKB pokazały, że polski eksport jest silnym czynnikiem wspierającym tempo wzrostu gospodarczego. Zatem kibicujmy Niemcom i cieszmy się z kolejnych dobrych danych. Tym razem chodzi o dynamikę zamówień w niemieckim przemyśle. Oczekiwano lekkiego spadku w relacji miesiąc do miesiąca, ale okazało się, że wielkość zamówień wzrosła o 0,5 proc. po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,2 proc. Dobra passa trwa. To rodzi przypuszczenie, że niezłe będą w przyszłości także dane o niemieckiej produkcji przemysłowej. Dane za listopad dotyczące tej ostatniej poznamy jutro. W tym wypadku również oczekuje się wzrostu w skali m/m o ok. 1 proc.

 

Przed nami jeszcze dane o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Gdy emocjonowano się ilością nowych etatów, ten raport miał znaczenie. Teraz uchodzi raczej za ciekawostkę, którą warto śledzić, ale bez większego wpływu na wyceny. To nie ten czas. Gdy powrócą dni, gdy ponownie na pierwszy plan wróci sytuacja na rynku pracy, ta publikacja będzie miała znaczenie. Obecnie z rynku pracy istotne nie są dane o liczbie etatów, ale o tempie wzrostu płac. Te poznamy w piątek. Niskie tempo wzrostu płac podbija dane o wydajności. Właśnie wydajność w USA będzie dziś również wątkiem dyskutowanym, gdyż poznamy rewizję odczytu za III kw.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 3,75 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.