06.12.2017

Co nas czeka w przyszłym roku?

Mamy końcówkę roku, a zatem najlepszy czas na tworzenie różnorodnych prognoz na rok przyszły. Nie zamierzam się tu uzewnętrzniać ze swoimi oczekiwaniami, bo w większości wypadków pewnie się nie sprawdzą. Bardziej interesuje mnie, z jakimi tendencjami możemy się w tym roku zmierzyć i ewentualnie na tej podstawie zbudować jakąś formę pozycjonowania na rynku.

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że kluczem w przyszłym roku może być wątek inflacji. Dotyczy to tak skali globalnej, jak i naszego podwórka. Aktualnie tendencje wzrostu cen są umiarkowane. Inflacja w Polsce powróciła do celu, ale zapewne nie długo tam pozostanie. Można podejrzewać, że tempo wzrostu osłabnie. O ile bowiem inflacja szeroka zanotowała wyraźny wzrost, to na poziomie bazowym wciąż mamy do czynienia z niskim wzrostem.

Tempo wzrostu może być wysokie

Ceny energii podniosły tempo wzrostu, czemu posłużyła niska baza oraz wzrost ceny ropy. Ta ostatnia zatrzymała się w okolicy 65-70 dolarów za baryłkę i na razie nie pali się do dalszego wzrostu. Analitycy Goldman Sachs są zdania, że w przyszłym roku nie uda się tego poziomu pokonać, a to uwiązałoby presję inflacyjną. Moim zdaniem warto mimo wszystko przygotować się na mniej przyjemny scenariusz, a więc wzrost ceny ropy. Przełamanie wspomnianego oporu byłoby sygnałem do dalszego wzrostu, a więc presja na wzrost cen ponownie by wzrosła i pociągnęła za sobą oczekiwania inflacyjne. Szczególnie, że rynek surowców nie jest jedynym, który może wesprzeć wzrost cen  na poziomie konsumentów.

Płace będą rosnąć?

Innym czynnikiem ryzyka jest rynek pracy. Zarówno w Polsce,  jak i w Stanach mamy do czynienia z nagrzanym rynkiem pracy, na którym wzrost ceny (płac) jest wciąż umiarkowany. Ba, wg komunikatu po ostatnim posiedzeniu polskiej Rady Polityki Pieniężnej presja na wzrost płac zmalała, co jest opinią nieco zaskakującą. Zagrożenie związane z przyspieszeniem wzrostu wynagrodzeń w obu obszarach wydaje się być wciąż duże. W obu przypadkach również można zakładać, że urzeczywistnienie się tych zagrożeń przełożyłoby się na zmianę w aktualnym konsensusie prowadzenia polityki pieniężnej. Reakcja władzy monetarnej musiałaby być zauważalna. Nawet, gdyby miałyby to być działania podejmowanie niechętnie.

Gdyby oba czynniki zbiegły się w czasie, zagrożenie byłoby szczególnie duże. Tym bardziej, że netto wciąż na rynki światowe więcej gotówki wpływa niż wypływa, a zmiana tego stanu rzeczy nastąpić ma dopiero (przy aktualnych przewidywaniach) z początkiem roku 2019.

Presja inflacyjna

Pozostaje nam zatem analiza tendencji, które miałyby zasygnalizować możliwie wcześniej pojawienie się presji inflacyjnej. Jedną z miar dla rynku amerykańskiego jest subindeks cen płaconych publikowany przy okazji publikacji wskaźników ISM. Ważne są zarówno wartości dla przemysłu, jak i usług. Można podejrzewać, że w przypadku usług zmiana (wzrost) pojawi się relatywnie szybciej i może być sygnalizowana przez wyższe wartości. Sektor usług ma mniejsze szanse na elastyczne dopasowanie wydajności, a zatem większa presja na wzrost płac może się przerodzić na większą presję na ceny. Przed rokiem już taka sytuacja miała raz miejsce. Obecnie w przypadku obu wersji subindeksu mamy do czynienia ze spadkiem, co nieco uspokaja, ale radość nie powinna być zbyt duża. Zagrożenie jest nadal realne i kolejne publikacje będą pilnie śledzone. Łącznie z danymi o inflacji na poziomie producentów.

 

Subindeks cen dla wskaźnika przemysłowego

Źródło: ISM

 

Subindeks cen dla wskaźnika usługowego

Źródło: ISM

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.