06.12.2017

W poszukiwaniu racjonalności w obszarze, gdzie rządzą emocje

Bank Rozliczeń Międzynarodowych w ramach swoich działań dodatkowych publikuje biuletyn, który zawiera analizy członków Departamentu Monetarnego i Ekonomicznego oraz od czasu do czasu autorów zewnętrznych. Ostatnio ukazał się artykuł badający zależności między sytuacją makroekonomiczną krajów rozwiniętych, a zmianami cen na rynkach kapitałowych tych krajów oraz zmianami cen nieruchomości. Praca ta pozwala na ciekawe obserwacje oraz uzasadnia pewne działania, które dla wielu mogą wydawać się dyskusyjne. Autorami wspominanego opracowania są Stijn Claessens i M Ayhan Kose.

 

W tym tekście zwrócę uwagę na jeden wątek, ale pojawią się też testy o innych ciekawych spostrzeżeniach, które zapewne u wielu uzmysłowią zasadność obserwacji sfery makroekonomii w kontekście analizy zmian na rynkach kapitałowych.

 

Rzućmy okiem na poniższy wykres.

Źródło: www.BIS.org

Jego górna część przedstawia udział krajów, które znajdowały się w danej chwili w recesji, w relacji do ogólnej liczby krajów rozwiniętych. Dolna część to udział wśród tych samych krajów, ale w których zanotowano spadek wycen na rynkach akcji.

 

Pierwszym spostrzeżeniem jest większa wrażliwość wycen akcji na okres problemów gospodarczych niż samych gospodarek. W wielu sytuacjach zanotowano spadki cen, mimo że sama gospodarka nie weszła w recesję. To zjawisko nie jest zaskakujące. Rynek akcji ma tendencję do przesadnych reakcji tak na dobre, jak i na złe dane. Przesadne oczekiwania dotyczą tak okresów dobrej koniunktury, jak i okresów recesyjnych, czy choćby spowolnienia. Dobrze to widać po pęknięciu bańki internetowej, gdy rynki kapitałowe w znaczącej większości krajów zanotowały wyraźne osłabienie, podczas gdy gospodarki tych krajów miały się dużo lepiej. Jasne, że korekcja wycen wynikała w dużej mierze ze skali wcześniejszych wzrostów. Ale to także pokazuje, że nie warto poddawać się emocjom, ale twardo stąpać po ziemi.

 

Tu nasuwa się inny wniosek. Skoro rynki mają tendencję do przesadnej reakcji, to warto ten ich aspekt wykorzystać w swoich działaniach inwestycyjnych. Gdy mamy do czynienia z powszechnymi wyprzedażami, które nie są tak powszechne na poziomie makro (patrz druga połowa lat 90-tych), to nie będzie wielkim błędem założyć, że ta wyprzedaż nie jest trwała. Wybierając osłabione parkiety krajów, które sobie relatywnie lepiej radzą, powiększamy szansę na sukces. Kilka lat temu mieliśmy podobną sytuację i obecne notowania zdają się potwierdzać, że nie taki diabeł straszny.

 

Na koniec kolejna uwaga – rynki akcji są związane ze sferą makroekonomii. Zatem jeśli ktoś szuka racjonalnych argumentów na swoją obecność na rynku, to właśnie ta sfera powinna być przestrzenią do poszukiwań.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 3,67 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.