07.12.2017

Komentarz bieżący z parkietu DAX (07–12–2017)

Czekamy na impuls

DAX zatrzymał się tuż pod kreską z napisem 13 tys. punktów (tj. 12 998,85 pkt.), co oznacza, że od piątkowego zamknięcia (12 861,49 pkt.) jest ponad jeden procent na plusie (tj. +1,06 %). W obliczu dość wyraźnych ,,szerokich” przecen na okolicznych parkietach, jest niewątpliwie odznaka pewnej siły, a zarazem sporego apetytu inwestorów z tego parkietu. Jeśliby w pracach nad Wielką Koalicją nastąpił przełom główny indeks niemieckich akcji uzyskałby zapewne bardzo silny impuls. Wtedy końcówka roku mogłaby być doprawdy emocjonująca. Póki co, św. Mikołaj utknął gdzieś po drodze…

ProSiebenSat1 ze sporym potencjałem!

Na rachitycznym rynku coraz śmielej poczynają sobie akcje ProSiebenSat1. Kurs ,,telewizyjnej” spółki na wczorajszym zamknięciu doszedł do 27,74 euro. Oznacza to, że w tym dniu podskoczył o +2,93 %, a trakcie trzech ostatnich sesji zyskał +3,70 %. Od momentu, gdy pierwszy raz polecaliśmy obserwować te papiery, czyli w komentarzu z 13 listopada podrożała ona o +11,18 %, zatem godnie. Istotnym jest, że obok czynników personalnych (nowy szef na miejsce Thomasa Eberlinga jest już szykowany), znane są już niektóre ogólne kierunki restrukturyzacji (m.in. dział TV połączony zostanie z platformą rozrywki online).

W rezultacie na przestrzeni trzech kolejnych lat ma to przynieść oszczędności rzędu 50 mln euro. Równocześnie oczekuje się miliardowego wzrostu sprzedaży do 2022 r. Od początku roku akcje ProSibenSat1 straciły ze swej kapitalizacji: –26,39 %, konsensualna wycena z rekomendacji wynosi na ten moment 33,53 euro, a to oznacza, że kurs z wczorajszego zamknięcia miałby tak postrzeganego potencjału wzrostowego na jakieś +20 %.

Adidas w olimpijskim rytmie

Nieźle od początku tygodnia poczynają sobie akcje spółki z ,,Trzema Paskami”. W środę papiery Adidasa podrożały o +1,01 %, natomiast licząc w sumie od poniedziałku, który poprzedził wspomniany poprzednim razem weekendowy wywiad CEO koncernu Kaspera Rorsteda dla ,,Rheinise Post”, poszły w górę o +2,37 %. Rynki jakby wreszcie przypominały sobie o możliwości mundialowego, a przedtem jeszcze olimpijskiego ,,rytmu” Adidasa. Ważną informacją dla dostawcy sprzętu sportowego jest to, że rosyjscy sportowcy na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
w południowokoreańskim Piongczangu (9 – 25 lutego 2018), choćby pod ,,flagą z 5-ciowa kółkami”, ale jednak najprawdopodobniej wystąpią. Na obszarze byłego ZSRR, Adidas realizuje
ok. 4 % obrotów, i jest to rynek prestiżowy, i zapewne też rozwojowy.

Vonovia Grup – z nowymi rekordami wszechczasów

Sukcesu, może nie na miarę jeszcze olimpijskich laurów, ale niewątpliwie o charakterze znaczącym, mogą sobie w tych dniach pogratulować akcjonariusze Vonovia Group. W szczególności ci, którzy trzymają papiery tej spółki od czasu IPO w 2013 r. Walory największej grupy nieruchomościowej w Niemczech znajdują się bowiem na najwyższych teraz poziomach w historii. Na wczorajszej sesji kosztowały już 40,77 euro (ostatecznie zamknęły się przy 40,60 euro), zatem w tym tygodniu ich cena wzrosła o +2,94 %. Z tego względu, że firma z Bochum swoją działalność prowadzi w Niemczech oraz w minimalnym zakresie w Austrii oraz we Francji, uwolniona jest w ten sposób od ryzyka kursowego. Wielu inwestorów postrzega więc ją również przez pryzmat swoistego ,,antidotum” na silnego ciągle eurodolara.

Buy back operatorów

W niezbyt szerokim gronie dziewięciu spółek, których akcje wczoraj na parkiecie DAX zyskiwały, znalazły się m.in. walory Deutsche Börse (+1,80 %) oraz Deutsche Telekom (+0,56 %). Miały one też jeden wspólnym impuls wzrostu, tj.: jest buy back. Operator giełdowy ogłosi właśnie, że w 2018 r. będzie kontynuował skup akcji własnych (ponownie za 200 mln euro). O podobnych planach poinformowała również spółka zależna od Deutsche Telekom, czyli T- Mobile US. Z tym, że pula przeznaczona na buy back to ok. 1,5 mld USD. Stało się to niejako w ramach ,,odpowiedzi” na sytuację z początku listopada, gdy okazało się, że do dealu ze Sprintem w USA nie dojdzie. Przynajmniej na razie.

Deutsche Bank w centrum uwagi

W centrum wydarzeń, i to z kilku powodów będzie się znajdować w tych dniach Deutsche Bank.
Na wczorajszej sesji kurs akcji największego niemieckiego banku spadł o –1,54 % (a jego branżowego sąsiada z DAX, tj. Commerzbanku o –2,22 %), niemniej rzecz jest przede wszystkim w tym, że trwają sukcesywne przygotowywania IPO – spółki zależnej Deutsche Asset Management, pod brandem DWS (marka Deutsche Asset Management w ogóle zniknie w przyszłym roku).

Niejako w cieniu prac nad upublicznieniem części akcji (mówi się o ok. 20 %) dzieją się co najmniej jeszcze dwie sprawy. Pierwsza to dochodzenia głównego nadzorcy nad niemieckim rynkiem papierów wartościowych, tj. BaFin w sprawie prawidłowości w nabywaniu akcji banku przez Hainan Traffic Administration Holding Co., Ltd. – podmiotu zależnego od HNA Group. W wyniku tych transakcji Chińczycy stali się największym udziałowcem Deutsche Bank, w którym posiadają aktualnie pakiet 9,90 % akcji. Druga kwestia, to wydanie przez Deutsche Bank – amerykańskim organom sądowym dokumentacji na temat historii kredytowej (w tym poręczycieli) osób i podmiotów z najbliższego kręgu Donalda Trumpa.
W takich sytuacjach zwyczajowo mówi się powiada się: ,,sprawy są w toku, i mają znamiona rozwojowych…”.

Pobierz raport kwartalny DAX

Czytaj także:

Komentarz tygodniowy z parkietu DAX (04–12–2017)

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.