Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

11.12.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (11–12–2017)

,,Efekt Jerozolimy” zamortyzował spadki

Podniesienie stanu napięcia w roponośnym regionie Bliskiego Wschodu, do którego bezpośrednio przyczynił się gospodarz Białego Domu, spowodowało, że ceny paliw silnie się w tych dniach wahały, lecz nawet tzw. ,,dzień gniewu” nie zdołał ich utrzymać w przekroju tygodniowym ,,nad kreską”. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że cały niemal rynek towarowo – surowcowy uległ w tym czasie wyraźnej przecenie. Antycypując według mnie nie tyle oczekiwany ruch w górę amerykańskich stóp procentowych, co przede wszystkim aprecjację dolara, jako następstwo oczekiwanej reformy podatkowej, która może spowodować, że napływ inwestycji bezpośrednich do USA przybierze ogromnych rozmiarów.

Ostatecznie kurs WTI obniżył się w tym okresie o –1,7 % (spadek do 57,36 USD/bbl), natomiast Brent o –0,5 % (spadek do 63,40 USD/bbl). Do końca roku pozostały niespełna już trzy tygodnie handlu. Realizacja zysków weszła już zapewne w ostateczną fazę, niemniej jest to również czas kreślenia różnych projekcji na 2018 r. Te zaś które dotąd się ukazały raczej stronią od niedźwiedzich narracji. Przykładowo w tych dniach ukazała się zbiorcza, uśredniona – prognoza 30 ankietowanych analityków. Oczekują, że przeciętna cena ropy WTI wyniesie w przyszłym roku 54,8 dolarów. Od poprzedniego badania wzrosła ona zatem o przeszło dwa dolary.

Innymi słowy scenariusz sukcesywnego odbudowywania się cen paliw pozostaje w perspektywie kolejnych kilku kwartałów, póki co bazowym. Bierze się to m.in. z tego, że OPEC i Rosja znacznie lepiej, czyli w sposób bardziej przemyślany i skuteczny zawiadują strumieniami ropy zasilającymi światową gospodarkę, niż czyni do dość chaotyczna podaż amerykańska. Jeśli w Kongresie USA uda się ostatecznie zatwierdzić obniżenie podatków z 35 % do 20 %, wówczas można oczekiwać, że ów chaos po stronie amerykańskich ,,łupkarzy” wcale się nie zmniejszy.

Metale pod presją

Pod silną presją podażową, wbrew jakby więc zeszłotygodniowym klimatom geopolitycznym, znalazło się w omawianym okresie nie tylko złoto (w sieci: –2,3 %, na fixingu: –1,9 %), ale także pozostałe metale szlachetne, tj. srebro (sieć: –2,9 %, fixing: –3,6 %), platyna (sieć: –6,5 %, fixing: –4,5 %) i pallad (sieć: –1,9 % fixing: –0,6 %).

Korekta objęła również segment metali przemysłowych, i tak: aluminium (–2,4 %), cyna (–0,2 %) cynk (–3,6 %), miedź (Nowy Jork: –3,7 %, Londyn: –2,8 %), nikiel (–0,7 %) ołów  (–3,2 %). Jeśli zatem efekt ,,podatkowy” w tych dniach minie, to odreagowanie zwłaszcza na metalach kolorowych powinno być znaczące.

żywność także, lecz także z szansą na odreagowanie

Wciskanie klawiszy sprzedażowych wszech widoczne były również na rynku towarów rolno – spożywczych. Poczynając od parkietów zbożowo – roślinnych, tj.: pszenicy (,,zwykłej”: –4,5 %, czerwonej/twardej: –4,4 %), kukurydzy (–1,6 %), częściowo soi (fasolka: –0,4 %, bo mączka akurat:+0,4 % – efekt eksportowy), owsa (–8,0 %), ryżu (+3,1 %) i rzepaku (–0,5 %); poprzez te na których handluje się kontraktami na ,,czerwone mięso”: wołowina (młode woły:+3,3 %, bydło:+3,0 %), wieprzowina (tusze: –2,6 %), a na tzw. softach kończąc. 

Wśród tych ostatnich, o ile mogą jeszcze nie zastanawiać, oparte mimo wszystko na dość enigmatycznych fundamentach notowania kawy (Arabica: –5,3 %, Robusta: –0,2 %), to w zupełnym oderwaniu od tego o czym m.in. pisaliśmy poprzednim razem – zachowywały się ceny kontraktów na kakao (–7,5 %). Warto w tym miejscu też nadmienić, że najnowsza prognoza ekspertów z Commerzbanku także akcentująca wspomniane przez nas przed tygodniem przesłanki. Projekcji niemieckiego banku zakłada, że kakao na koniec 2018 r. na poziomie 2300 dolarów za tonę.

Podobnie można było odbierać ubiegłotygodniowy regres cen cukru (biały: –5,6 %, Trzcinowy: –6,2 %), który jakby w ogóle nie zważał na odbudowujące się notowania ropy i efekt bioetanolowy. Cukier trzcinowy był drugim, obok kakao towarem, o którym analitycy Commerzbanku wypowiadają się w kontekście przyszłego roku – w sposób dość obiecujący. W tym przypadku zakładają się średni poziomu cen w wysokości 15,0 centów za funt. W piątek na zamknięciu kontrakty na trzcinowy słodzik były po 14,05 USc/lb.

Dodać należy, że o –6,0 % spadły także kursy mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, które często z charakterystyczną im ,,przekorą” zachowują się odwrotnie niż rynek. Tym razem jak widać było inaczej.

Zagadkowa bawełna…

Kategorią, która mogła towarowym bykom przynieść trochę ukojenia – była w przekroju minionego tygodnia jedynie bawełna. Jej kurs wzrósł w tym czasie o +0,6 %, do 73,72 USc/lb. Co ciekawe zyskała nawet przy mało zachęcających w ostatnim czasie prognozach. Wskazywały one na nadwyżkę surowca na rynkach i dość ograniczone możliwości zbytu do Chin. Nie pierwszy raz wykazuje ona dość osobliwą i mało zrozumianą, bo spersonifikowaną korelację z barometrem realizacji planów gospodarczych Donalda Trumpa. Dziwne to, ale tak to jakoś jest…

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.