14.12.2017

W poszukiwaniu racjonalności w obszarze, gdzie rządzą emocje – cz. IV

Dziś ostatni raz spotykamy się z raportem sporządzonym przez analityków Stijn Claessens i M Ayhan Kose, pracowników Departamentu Monetarnego i Ekonomicznego Banku Rozliczeń Międzynarodowych.

 

Wcześniej sygnalizowana była zasadność skupienia się na danych gospodarczych, by pokazać, że rynek nie chodzi samopas, ale jest związany z wydarzeniami w organizmie gospodarczym. O ile więc sam organizm sobie radzi, można zakładać, że i rynek akcji będzie sobie radził. W kolejnej części podkreślałem istnienie zależności między zachowaniem cen na rynku mieszkaniowym, a wielkością inwestycji na tym rynku. Wreszcie odniosłem się do tej części raportu, która wskazywała na synchronizację zmian na rynku nieruchomości, ze zmianami na rynku akcji. Nie chodziło tu o pokazanie dokładnego mechanizmu, ale współzależności, która może być wykorzystana przy ocenie perspektyw rynku akcji w dłuższym terminie. Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy trend wzrostowy i faza ożywienia gospodarczego trwają już na tyle długo, że budzą obawy co do potencjału kontynuacji. Zachowanie cen na rynku mieszkaniowym może być więc jednym z czynników wspierających ocenę tego potencjału.

Poniżej przedstawiono porównanie dynamiki zmian cen na rynku mieszkaniowym oraz dynamiki zmian cen na rynku akcji. Oczywiście, podobnie jak miało to miejsce przy porównaniu zmiany cen akcji i zmian PKB, rynek akcji wykazuje się  dużo większą żywiołowością. Tak w fazie osłabienia, jak i późniejszego odbicia.

 

Źródło: www.bis.org

W górnej części wykresu widać zmiany indeksów cen domów i cen akcji przy założeniu, że poziomem bazowym jest rok poprzedzający moment pojawienia się globalnej recesji. W tym wypadku obserwujemy, jakie zachodziły zmiany tuż przed pojawienie się problemów w gospodarce. Na dole zaś widać podobne zestawienie, ale przy założeniu, że rokiem bazowym jest rok recesji. Tu skupiamy się na zmianach indeksów w okresie odradzania się gospodarek po okresie recesji.

 

Jak można zauważyć, okres problematyczny dla gospodarki jest sygnalizowany przez spadek cen na rynku akcji, ale również przez osłabienie wycen na rynku mieszkaniowym. Tu następuje albo spadek, a przynajmniej wyraźne spowolnienie dynamiki wzrostu względem poprzednich lat.

 

Okres procesyjny to faza dynamicznych zmian pozytywnych na rynku akcji, przy jednoczesnym wyhamowywaniu negatywnych zmian na rynku mieszkaniowym. Dopiero w drugim lub trzecim roku po recesji ceny ponownie zaczynają się podnosić. W tym czasie wyceny akcji są w stanie odrobić znaczącą część strat z okresu przedrecesyjnego.

 

W przypadku Polski dynamika cen mieszkań jest dodatnia. Ba, wydaje się, że tu dopiero wzrost jest przed nami, ale trzeba także wiedzieć, że faza osłabienia była relatywnie mała w porównaniu z wcześniejszą fazą wzrostów.

Poniższy wykres przedstawia aktualną sytuację.

Źródło: www.pb.pl

A tu mamy wykres pokazujący kontekst historyczny tych zmian z ostatnich lat.

Źródło: interia.pl

Zupełnie inny obraz jawi się na bazie danych z Chin.

Dynamika cen już nie rośnie, a maleje. O tym warto pamiętać na przyszły rok oraz z ostrożnością podchodzić do prognoz przyspieszenia wzrostu PKB ponownie w okolice 7 proc. Na razie to więcej tu niepewności, która może skutkować problemami, które zapewne odbiłyby się echem na całym globie.

 

Na koniec przypomnę jeszcze wykres dynamiki cen domów w Wielkiej Brytanii

Źródło: Bloomberg

 

Czytaj także poprzednie części:

W poszukiwaniu racjonalności w obszarze, gdzie rządzą emocje

W poszukiwaniu racjonalności w obszarze, gdzie rządzą emocje – cz. II

W poszukiwaniu racjonalności w obszarze, gdzie rządzą emocje – cz. III

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.