Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

18.12.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (18–12–2017)

Rok 2018 ma być rokiem towarowej hossy?

Zeszłotygodniowe zmiany cen towarów, głównie wyraźnymi zwyżkami metali szlachetnych, a zwłaszcza przemysłowych konweniowały z treścią przekazów jakie przed weekendem płynęły ze strony wiodących instytucji finansowych, ośrodków badawczych czy też opiniotwórczych mediów biznesowych. W największym skrócie mówiąc rysuje się wyraźne ,,story” w myśl, którego: rok 2018 powinien być rokiem hossy towarowo – surowcowej. Między innymi za sprawą kontynuacji dynamicznego wzrostu światowego PKB. Na przykład w Niemczech prognozowany jest na +3,9 %, szacunki dla tego roku to 3,8 %, czyli także bardzo solidnie.

Jeśli zaś szukać jakiś przyczyn dla których notowania ropy naftowej zachowywały się w minionym tygodniu rachitycznie (WTI: –0,1 %, spadek do 57,30 USD/bbl, Brent: –0,2 %, spadek do 63,23 USD/bbl), to można ich upatrywać m.in. w tym, że paliwa to w erze ,,rewolucji łupkowej”, taki towar, który cechuje się elastycznością dostaw, jak nigdy wcześniej. Z tego właśnie względu niektóre instytucje finansowe proponują klientom, aby koncentrowali się w nadchodzącym roku nie tyle na krótkoterminowych kontraktach, ale raczej na tych o wydłużonym terminie zapadalności np. kilku kwartałów lub nawet dłuższych, gdzie też i ,,tłok”, jest póki co – dużo mniejszy. Jeśli chodzi o projekcję cen ropy, to te bardziej ostrożne zakładają wzrost notowań na granicy jedno i dwucyfrowości.

Polityka ,,porządzi” cenami metali

Do zwyżek powróciło w zeszłym tygodniu nie tylko złoto (sieć:+0,7 %, fixing:+0,3 %), lecz w ogóle niemal cały podstawowy segment metali szlachetnych. Zdrożało bowiem też srebro (sieć:+1,5%, fixing:+1,0 %), pallad (sieć:+1,9 %, fixing:+1,8 %) oraz połowicznie platyna (sieć:+0,6 %, a fixing: –1,1 %). W tym tygodniu uwaga inwestorów skupiona będzie na pewno rynku srebra i Peru, gdyż prawdopodobnym jest, że w wyniku głosowania w tamtejszym parlamencie – zawieszony zostanie w sprawowaniu funkcji prezydenta tego kraju – Pedro Kuczynski. Ciążyć mają na nim zarzutu o korupcję . Peru to jak wiadomo nr 3 w światowej produkcji srebra, za Meksykiem i Rosją, z ok. 15 % udziałem w globalnej podaży. W ogóle polityka będzie w tych dniach mocno obecna na rynku metali szlachetnych i kolorowych.

Dzisiaj do południa powinniśmy już poznać nazwisko wielce prawdopodobnego – przyszłego prezydenta RPA, który wyłoniony zostanie w wyniku obrad i głosowania w Afrykańskim Kongresie Narodowym (ANC). Kandydatów do tego urzędu jest praktycznie dwóch, tj.: Nkosazana Dlamini – Zuma, działaczka ANC, dwukrotna minister (zdrowia i spraw zagranicznych), a przy tym jedna z eks-małożonek obecnego prezydenta. Jej rywalem jest natomiast, lekko faworyzowany w kręgach ANC – Cyril Ramaphosa, związkowiec, biznesmen, a od 2014 r. wiceprezydent RPA. O ile w przypadku Peru nie wiadomo do końca czy odwołanie głowy państwa może spowodować wzrost obaw o stabilizację kraju, który mógłby mieć realny wpływ na wydobycie kraju, to w podniesieniu do RPA jakiś silniejszych impulsów trudno, przynajmniej na razie oczekiwać.

Miedź z nowym prezydentem

Jeszcze większą dynamikę z polityką w tle, choć nie do końca wiadomo czy w sposób uzasadniony, mieliśmy w minionym tygodniu na rynku miedzi, której kurs w zależności od miejsca notowań zyskał od +3,1 % (Londyn) do +4,0 % (Nowy Jork). Wczoraj w Chile odbyła się wybory prezydenckie do ostatecznej rozgrywki stanęli: kandydat prawicy Sebastian Pinera, czyli były prezydent tego kraju (2010 – 2014) oraz przedstawiciel (centro) lewicy – Alejandro Guillierem. Jeden i drugi obiecywali, że  postarają się, aby zasoby miedzi, którymi Chile dysponuje (ok. 35 % rynku światowego) bardziej będą służyły obywatelom, m.in. poprzez rozszerzenie bezpłatnej edukacji akademickiej i opieki zdrowia. Ostatecznie w nocy naszego czasu okazało się, że kolejnym prezydentem, który obejmie urząd w marcu 2018 r. będzie Sebastian Pinera (uzyskać miał wg chilijskich mediów: 54,57 % głosów).

Obecny zatem już prezydent elekt ma być tym, którego wybór powinien w ocenie ekspertów Credit Suisse przyczynić się do stabilizacji chilijskiej waluty oraz notowań miedzi. Z drugiej jednak strony oczekuje się, że w tym tygodniu ostatecznie i pomyślnie dla Donalda Trumpa może zakończyć się sprawa przeforsowania reformmy podatkowej. Wówczas rynki metali przemysłowych mogłyby otrzymać spory impuls popytowy, choć trzeba pamiętać, że może być on już uwzględniony w cenach z minionego tygodnia.

Oprócz ,,Red One”, w zeszłym tygodniu drożały jeszcze: aluminium (+1,9 %), cynk (+3,3 %), nikiel (+1,8 %) oraz ołów (+3,0 %), na minusie (–2,4 %) znalazła się w tym gronie jedynie cyna, choć do końca też nie wiadomo dlaczego.

Zboża i softy – zapomniani kandydaci do wzrostów?

Na rynku towarów rolno – spożywczym, oprócz drożejącej znów i to sporo bawełny (+2,9 %), wołowiny (młode woły: +0,2 %, żywiec: +2,3 %, bo wieprzowina na: –0,4 %) oraz owsa (+5,0 %) pozostałe kategorie traciły na wartości. Wśród zbóż i roślin oleistych były to więc: pszenica (,,zwykła: –0,2 %, Czerwona – Twarda: –0,1 %), kukurydza (–1,5 %), soja (fasolka: –2,2 %, mączka: –2,1 %), ryż (–2,9 %), a rzepak (–1,3 %). W kontekście wspomnianych na wstępnie pro-wzrostowych ,,klimatów”, warto przypomnieć, że zbożowe prognozy na najbliższe cztery kwartały zakładają co najmniej 10 % zwyżkę notowań.

Na rynku tzw. softów przysłowiowa ,,czerwień” swoją ,,szerokością” niemal biła w poprzednim tygodniu po oczach, co samo z siebie w kontekście najbliższych dni intrygować może nie tylko kontrarian. Najwięcej na tych parkietach przeceniony został mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–5,4 %), a następnie cukier (biały: –1,7 %, trzcinowy: –2,7 %). Spadki cen kontraktów na kawę (Arabica i Robusta po: –1,5 %), a zwłaszcza kakao (–0,5 %) były już wyraźnie mniejsze.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.