04.01.2018

Raport ADP cieszy, ale to także straszak na przyszłość

Dobre dane o zatrudnieniu

Poruszenie wzbudziły dane o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze prywatnym. Wg opublikowanego niedawno raportu ADP liczba etatów w sektorze prywatnym wzrosła o 250 tys. Nie są to dane rzeczywiste, ale szacunkowe. Warto również pamiętać, że dane są odsezonowione. Raport ADP uchodzi za bardziej precyzyjny niż rządowy raport o stanie rynku pracy. Przynajmniej jeśli chodzi i liczbę etatów. Wynika to z faktu, że próbka danych jest tu znacznie większa, choć oczywiście fakt, ż dotyczy ona jedynie sektora prywatnego, ma tu pewne znaczenie. ADP rozlicza płace olbrzymiej liczbie przedsiębiorstw, a zatem o dokładność danych nie trzeba się martwić.

Źródło: Twitter – @jsblokland

Płace ważniejsze

Czy zatem 250 tys. to dużo? Tak, to dużo, bo to najlepszy odczyt od marca ubiegłego roku, ale trzeba przyznać, że ta publikacja, mimo że nieco wyższa od oczekiwań, nie odbiega za bardzo od długoterminowych tendencji. Zatem nie jest to aż takie zaskoczenie. Poza tym pamiętajmy, że obecnie, gdy zatrudnienie od wielu kwartałów rośnie w przybliżeniu w podobnym tempie to nie liczba etatów jest najważniejsza. Przypominam, że obecnie bardziej frapujące są dane o zmianie wynagrodzeń. Wciąż szczególnie dokładnie analizowane są wszelkie informacje, które miałyby wskazywać na przyspieszenie wzrostu płac. Wzrost płac byłby bowiem skutkiem pojawienia się presji na pozyskiwanie pracowników oraz presji kosztowej u przedsiębiorców. Taka presja na wzrost kosztów mogłaby przenieść się na wzrost cen produktów i usług. Wyższe płace to również większy zasób środków i większy popyt na rynku, co także mogłoby skutkować przyspieszeniem wzrostu cen. Gdyby takie przyspieszenie wzrostu cen miało się urzeczywistnić, musiałby się ono spotkać z działaniami władzy monetarnej, której zadaniem jest ograniczenia wielkości inflacji do poziomów akceptowalnych, co w przypadku amerykańskiej gospodarki oznacza okolicę 2 proc. mierzonych wskaźnikiem PCE core.

 

Podsumowując, dzisiejsze dane z jednej strony wskazują na postępującą poprawę na amerykańskim rynku pracy, ale z drugiej zbliżają nas do momentu, w którym ten rosnący popyt na pracę przełoży się na wzrost cen za tą pracę, a więc na wzrost wynagrodzeń. Czy to ma miejsce, dowiemy się  jutro.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.