07.01.2018

Raport Tygodniowy – Ciekawie na głównych parach – szczególnie na USD/CAD i USD/JPY

EUR/USD

Przełom roku przyniósł mocne zwyżki kursu eurodolara i wydaje się, że są one fazą wzrostową podstawowego cyklu, który tym razem był nieco skrócony. Cykle te i ich fazy połówkowe zostały oznaczone pionowymi, niebieskimi liniami na pierwszym z powyższych wykresów. Jeśli ostatnie wzrosty są częścią kolejnej fali wzrostowej będącej częścią impulsu trwającego od grudnia 2016, to powinny mieć one również impulsowy charakter. Na obecnym etapie zwyżka trwająca od minimum z listopada 2017 jest „trójkowa”, a tym samym potencjał dalszego umacniania euro względem dolara wydaje się być spory. Moim zdaniem w dość optymistycznym scenariuszu kurs EUR/USD w perspektywie kilku, kilkunastu tygodni mógłby dążyć do okolic 1,24-1,25, gdzie znajdują się ważne, średnioterminowe opory. Ich genezę widać na załączonych wykresach.

Przechodząc do krótkoterminowego obrazu tego rynku należy zauważyć, iż w pierwszych dniach stycznia dotarliśmy do ważnych oporów, które pokazałem na powyższych wykresach. Rynek eurodolara ma wyraźne problemy z ich pokonaniem i do tej pory dwie mocne próby zakończyły się realizacją zysków z długich pozycji. Póki co jednak cofnięcia kursu EUR/USD nie są zbyt duże i moim zdaniem nie ma obecnie silnych sygnałów większych spadków czy też bardziej znaczącej korekty. Moim zdaniem wariant wzrostowy będzie bardziej prawdopodobny w krótkim terminie, dopóki nie zejdziemy poniżej 1,1950 gdzie widzę dość ważne, lokalne wsparcia. Klasycznym sygnałem do kontynuacji wzrostów będzie pokonanie okolic 1,210. W perspektywie 2-3 tygodni, ze względu na układ cykli, a konkretnie bliskość fazy połówkowej głównego cyklu, można moim zdaniem liczyć na rozpoczęcie jakiegoś bardziej znaczącego ruchu korekcyjnego.

 

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2000 1,2100
Istotny 1,1950 1,2240

USD/CAD

Wydarzeniem przełomu roku na rynku USD/CAD było wybicie dołem z budującej się od końca października 2017 konsolidacji. Zanegowało ono scenariusz wzrostowy, o którym pisałem w poprzednich raportach. Tego typu wybicia (z formacji wyglądających na typowe korekty) zdarzają się stosunkowo rzadko, ale jak widać po naszym przypadku czasami występują. Obecnie główne pytanie, które należy sobie zadać, to czy obecne spadki są częścią większej i bardziej rozbudowanej korekty (np. budującej się od końca października 2017 tzw. korekty płaskiej nieregularnej 3-3-5), czy też jesteśmy świadkami dynamicznego rozpoczęcia nowej, średnioterminowej fali spadkowej.

Moim zdaniem, analizując tylko wykres USD/CAD można stwierdzić, że obydwa ww. scenariusze są obecnie w podobnym stopniu prawdopodobne. Dla mnie struktura budujących się od końca października ruchów wygląda na typową korektę płaską nieregularną, w której być może co najwyżej brakowałoby jeszcze jednego, lokalnego ruchu w dół. Nawet jeśli jednak ostatnie spadki są początkiem nowej, średnioterminowej fali spadkowej, to ten inicjujący ruch jest mocno zaawansowany. Oznacza to, że niezależnie od wariantu, w krótkim terminie bardziej prawdopodobne jest umacnianie dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego. Dla mnie maksymalnym celem dla obecnych spadków są okolice 1,2320, a poziom ten wynika z odłożenia szerokości trendu bocznego od miejsca wybicia.

Podsumowując, niezależnie od średnioterminowego wariantu, który na obecnym etapie pozostaje niewiadomą, w krótkim terminie potencjał spadkowy USD/CAD wydaje się być ograniczony. Jeśli nie zejdziemy wyraźnie poniżej wsparcia na 1,2320, to moim zdaniem w perspektywie najbliższych tygodni na omawianym rynku zobaczymy zdecydowanie wyższe poziomy cenowe. Nawet przy założeniu, że takie odbicie będzie korektą, to jego celem może być co najmniej strefa 1,250-1,260, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

 

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2320 1,2500
Istotny 1,2000 1,2600

 

GBP/USD

Końcówka minionego i początek obecnego roku na rynku GBP/USD upłynęły pod znakiem dynamicznych wzrostów. W wyniku tego trendu pokonane zostały dość ważne opory znajdujące się w okolicach 1,350. W minionym tygodniu rynek te opory (obecnie wsparcia) przetestował od góry i dość wyraźnie się od nich odbił. Dopóki te wsparcia będą utrzymane, możliwe jest dalsze umacnianie funta względem dolara. Obecnie ww. wsparcie znajduje się na 1,3480, a jego genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Jeśli zatem trend wzrostowy ma być kontynuowany, to gdzie szukać dla niego najbliższych celów ? Moim zdaniem takim celem może być strefa 1,3650-1,3740, której genezę prezentuję również na drugim z powyższych wykresów. Obecnie scenariusz z kontynuacją wzrostów w kierunku ww. strefy wydaje się być scenariuszem preferowanym z uwzględnieniem wskazanych wyżej warunków.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3480 1,3650
Istotny 1,3400 1,3740

 

 

USD/JPY

Mniej więcej od połowy grudnia minionego roku kurs USD/JPY zaczął budować trend boczny, który obecnie jest już dość mocno zaawansowany. Prezentowana na drugim z powyższych wykresów konsolidacja poprzedzona jest wyraźnym ruchem w górę. Taka kombinacja w większości przypadków daje większe szanse wybicie z  konsolidacji górą. To oczywiście byłoby sygnałem kontynuacji trendu wzrostowego. Górne ograniczenie tego trendu bocznego znajduje się w okolicach 113,50 i jest obecnie dla USD/JPY kluczowym oporem. Jego pokonanie otworzyłoby drogę do strefy 114,50-114,75, gdzie znajdują się kolejne, bardzo ważne opory. Widać je dokładnie na drugim z powyższych wykresów. Modelowo, obecnie kurs USD/JPY powinien przetestować okolice 113,50, wyraźnie cofnąć się od tego oporu, a następnie skutecznie go zaatakować. To ewentualne cofnięcie nie powinno być głębsze aniżeli do okolic 112,80.

Podsumowując, scenariusz wzrostowy na USD/JPY wydaje się obecnie nieco bardziej prawdopodobny, a stanie się niemal pewny po pokonaniu okolic 113,50. Jeśli tak się stanie, to pierwszym celem dla omawianej pary powinny być okolice 114,75. W przypadku jego pokonania nawet poziom 118. Jest to jednak perspektywa zapewne kilku tygodni. Pierwszy poziom obrony dla scenariusza wzrostowego znajduje się na 112,15, a bardzo ważny na 111,70. Genezę tych wsparć pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

 

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 112,15 113,50
Istotny 111,70 114,75

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.