08.01.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (8–01–2018)

Kontynuacja impetu z końca 2017 r.

Pierwszy tydzień 2018 r. na rynkach towarowo – surowcowych nie powinien być zaskoczeniem dla czytelników naszych stron. Omawiane wcześniej kategorie towarowe poruszały się niemal wzdłuż nakreślonej w noworocznym komentarzu ,,linii”. Rynki ropy naftowej (WTI: +1,6 % wzrost do 61,44 USD/bbl, Brent:+1,1 %, wzrost do 67,62 USD/bbl) i metali szlachetnych, tj. złota (sieć:+1,0%, wzrost do 1322,30 USD/oz, fixing:+2,0 %, wzrost do 1317,15 USD/oz), srebra (sieć: +0,8 %, wzrost do 17,28 USD/oz fixing: +1,7 %, wzrost do 17,15 USD/oz), platyny (sieć:+2,0 %, wzrost do 975,20 USD/oz, fixing:+4,7 %, wzrost do 969,0 USD/oz) i palladu (sieć:+3,9 %, wzrost do 1028,20 USD/oz, fixing: +4,0 %, wzrost do 1100,0 USD/oz), poruszały się (zwłaszcza pallad) napędzane siłą zeszłorocznego impetu.

Zabrakło go już częściowo dla rynku metali kolorowych. Taniały aluminium (–1,3 %) oraz miedź (Nowy Jork: –2,1 %, spadek do 322,95 USc/lb, Londyn: –0,7 %, spadek do 7142,0 USD/t). Pozostałe metale – póki co – zyskiwały, i tak: cyna (+0,4 %), cynk (+2,4 %), nikiel (+1,6 %) i ołów (+3,3 %).

Aramco już jest spółką akcyjną

Powracając jeszcze do notowań ropy należy zauważyć, że wraz z nastaniem br. nowego roku pojawiła się informacja na temat przygotowywanego IPO dla Aramco. Saudyjski koncern paliwowy z dniem 1 stycznia poddany został przekształceniu w formę spółki prawa handlowego z kapitałem akcyjnym o wartości 60 mld riali (ok. 16 mld USD). Do giełdowego debiutu w ramach, którego na parkiet miałby trafić 5 % pakiet akcji miałoby dojść w drugiej połowie 2018 r. Bezprecedensowe częściowe upublicznienie państwowego koncernu wpisuje się w strategię rozwoju (,,Vision 2030”) autorstwa następcy tronu – księcia Mohameda bin Salmana. U progu innego typu przemian znajdować się może Iran, skąd pochodzi ok. 4 % podaży ropy. Obserwowane od przełomu roku w tym kraju potężne protesty społeczne mogą wprawdzie zostać spacyfikowane, lecz tlącego się lontu mogą nie zdołać wygasić…

Efekt ,,wiru polarnego”

Nowy rok obfituje w naturalny w tym okresie wysyp różnych prognoz i przewidywań. Dość powszechnie przebija z nich rosnące znacznie czynników geopolitycznych. Niemniej – obserwując obecny efekt tzw. ,,wiru polarnego” w USA, który przekłada się też na anomalia pogodowe po drugiej, tj. naszej stronie Atlantyku, może okazać się, że tym co najbardziej ,,namiesza” w tym roku w światowej gospodarce (i na rynka towarowych) będzie właśnie pogoda. Przykładowo dodatnie o tej porze roku temperatury w Moskwie, są niewątpliwie poważną anomalią. Przyśpieszenie wegetacji zbóż w regionie basenu Morza Czarnego. Następnie nadejście późniejszej fali mrozów. Te czynniki mogą skutkować istotnym pogorszeniem się, jak nie w ogóle przetrzebieniem wielu upraw.

Piszę o tym także dlatego, iż nie brakuje opinii, że zainteresowanie rynkiem surowcowo – towarowym będzie w najbliższych miesiącach wyrazem postępującej dywersyfikacji ryzyka wynikającego z rosnącego niezmiennie rynku akcji. Sądzę jednak, że wyłaniające się już symptomy zjawisk pogodowych jakie mogą zagrażać globalnym zbiorom są w stanie wygenerować swoje ,,autonomiczne” impulsy. Czyli bez ,,oglądania się” zarówno na rynek akcji, jak i na kurs dolara. Jeśli zaś chodzi o ten ostatni, to byłby też ostrożny co do projekcji jego dalszego osłabiania się, gdyż wiadome wszystkim ulgi podatkowe oraz preferencje fiskalne dla wracających do Stanów Zjednoczonych aktywów – mogą istotnie wzmocnić siłę amerykańskiej waluty.

W minionym tygodnia na parkietach zbożowych i roślinnych USA, staniał jedynie ryż (–0,8 %), drożały natomiast: pszenica (,,zwykła”:+0,8 %, czerwona – twarda:+2,4 %), kukurydza (+0,1 %), soja (fasolka: +0,9 % mączka: +1,6 %), owies (+3,1 % ) i rzepak (+3,8 %). ,,Pod kreską” znalazła się również cześć parkietów ,,mięsa czerwonego”, spadły bowiem ceny kontraktów na wołowinę (młode woły i bydło równo po: –3,3 %, zaś podrożały o +0,9 % tusze wieprzowe.

Obiecująco na softach i cytrusach

Obiecująco w sumie zachowywał się także rynek tzw. ,,miękkich”. Poza nieznacznie taniejącym cukrem trzcinowym (–0,5 %, biały: +0,5 %), drożały i kakao (+0,1 %) i kawa (Arabica: +1,7 %, Robusta: +0,3 %). Podrożał też mrożony koncentrat soku pomarańczowego. Traderzy z Nowego Jorku uważają, że rynek cytrusowych kontraktów ma już za sobą zasadniczą fazę konsolidacji poprzedzoną 16 sesyjnymi spadkami. Teraz w obliczu zagrożeń pogodowych spowodowanych opadami śniegu na Florydzie (po raz pierwszy od trzech dekad) może to przełożyć się na trwalszą zmianę trendu na wzrostowy.

Bawełna w cieniu literatury

O –0,8 % ,,zjechały” w minionym tygodniu notowania bawełny. Swego czasu pisałem o dość osobliwej dodatniej korelacji jej notowań z koniunkturą wokół osoby Donalda Trumpa.  Jeśli traktować to jako mające miejsce na swój sposób zjawisko paranormalne, to notowania bawełny w obliczu publikacji książki: Fire and Fury: Inside the Trump White House”, mogą być wystawione w tym tygodniu na poważną próbę, podobnie jak sam 45 prezydent USA.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.