10.01.2018

Jeśli indeks w ciągu pierwszych dni w roku wzrośnie…

 Co nam mówi pierwszych pięć sesji roku?

Ostatnio jedna z instytucji finansowych opublikowała na Twitterze informację, że licząc od 1950 roku za każdym razem, gdy indeks S&P500 zyskiwał w ciągu pierwszych pięciu sesji przynajmniej 2 proc., to cały rok nie kończył się ujemną zmianą indeksu. Nie jest to jakieś szczególne odkrycie. Ostatnio trąbi o tym wielu analityków. To jedna z informacji, jaką można znaleźć w Stock Trader’s Almanac. Nie znaczy to jednak, że każda jest warta uwagi.

 

Taki tweet sugeruje, że statystka jest po naszej stronie, a prawda jest taka, że ta informacja ma małe znaczenie prognostyczne. Dlaczego bowiem wzięto pod uwagę jedynie pięć dni? Dlaczego zmianą odniesienia jest właśnie 2 proc., a nie np. 1,5 proc. i jakie wyniki pojawiłyby się przy zmianie o 1,5 proc.? Wreszcie, dlaczego liczyć tylko od 1950 roku, a nie brać pod uwagę całej historii wyznaczania wartości tej średniej rynkowej. Na każde z tych pytań odpowiedź jest jedna – wtedy nie byłoby takiej statystyki, a wynik by się różnił. Problem w tym, że to, czy rynek zaliczy w ciągu pięciu dni wzrost o 2 proc., czy o 1,5 proc. jest w dużej mierze oparte na czynniku losowym. A może warto zbadać, jaki dwunastomiesięczny wynik osiąga indeks po każdej takiej sekwencji wzrostu pięciodniowego? Czy wtedy wyniki byłyby choćby statystycznie istotne?

Już racjonalne myślenie każe się zastanawiać, jak ciąg pięciu dni ma określić wynik przebiegu indeksu w kolejnych ok. 200 dni? Owszem, to, że w ciągu tych pięciu dni indeks się podniósł jest małym wsparciem dla ogólnego dodatniego wyniku, ale trzeba pamiętać, że mowa jest o indeksie akcji. W tym wypadku w ogóle należy dodatniemu wynikowi dać większą szansę na realizację, bo taka jest specyfika tego segmentu rynku finansowego.

 

Wspomniana obserwacja statystyczna jest jedynie ciekawostką i nie ma znaczenia dla naszych poczynań. Jeśli  już bawić się w poszukiwanie prawidłowości, to takich, które charakteryzują się tzw. istotnością statyczną. To, że jakiś układ zmiennych daje pożądany wynik nie oznacza, że jest to prawidłowość, która będzie w oczekiwanym stopniu powtarzalna, a przecież o to tu chodzi – by zaobserwowana anomalia była możliwa do wykorzystania w pracy inwestora/tradera.

Statystycznie będzie wyżej

Innym przykładem podobnej ciekawostki jest poniższy wykres:

Źródło: Twitter – @bespokeinvest

U góry mamy pogrupowane wartości roczny zmian średniej przemysłowej Dow Jones. Pogrupowanie dokonane zostało w przedziałach wynoszących 10 pkt. proc. Każdemu przedziałowi na dole przypisano średnią zmianę tego indeksu w roku następnym po tym, którego wartość budowała przedziały. Rok 2017 zakończył się wzrostem o 25,5 proc., co sprawia, że średnia oczekiwana zmiana w roku bieżącym powinna wynieść 5,8 proc. Czy jest to informacja znacząca?

 

Nie bardzo. Zauważmy, że w przedziale zmian od -9,99 proc. do +39,99 proc. średnia zmiana w kolejnym roku zwiera się w przedziale od 4,8 do 8,3 proc. Nakreślony przedział zawiera większość obserwowanych wyników rocznych, a efektem jest informacja, że po takich latach indeks wzrośnie średnio o 4,8-8,3 proc., co jest żadną informacją, bo patrząc na historyczne wyniki można zauważyć, że akurat takie zmiany pojawiły się raptem 9 razy na całą historię indeksu! Zatem można spokojnie założyć, że jeśli indeks zmieni się w jakimś roku o –9,99 do 39,99 proc. to jest bardziej prawdopodobne, że w kolejnym nie zaliczy zmiany w przedziale 4,8-8,3 proc.

 

Prawda jest taka, że wynik danego roku nie ma statycznego znaczenia dla oceny wyniku w roku następnym. Inaczej mówiąc, strzeżmy się zależności, które tylko na pierwszy rzut oka są zależnościami. Strzeżmy się również prognoz wzrostu o 5-10 proc. Taka jest średnia zmiana roczna, ale ta wartość nie pada zbyt często, a więc raczej będzie mniej lub więcej.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.