11.01.2018

Przybywa byków, ale wciąż jest ich zbyt mało

Więcej optymistów

Jak co czwartek opublikowano dane o nastrojach polskich inwestorów indywidualnych. Indeks INI, który te nastroje obrazuje ponownie wzrósł, i ponownie był to wzrost umiarkowany. Taka zmiana nie wpływa specjalnie na ocenę perspektyw, bo to wciąż dalekie odczyty od stanu euforycznego.

 

Na pytanie o przyszłość trendu na rynku akcji horyzoncie najbliższych 6 miesięcy 51,9 proc. ankietowanych opowiedziało się za wzrostami. Scenariusz spadkowy popiera 30,4 proc. Jak zatem widać, różnica między jedną grupą, a drugą to ok. 20 pkt. proc. Daleko nam do odczytów, które wskazywałyby na skrajny optymizm uczestników ankiety. Zresztą, co już wielokrotnie tu powtarzałem, sam optymizm w czasie trendu wzrostowego nie jest czymś złym. Napływ nowego kapitału będzie podnosił ceny nawet jeśli już obecni na rynku będą załadowani w akcje po same pachy.

Wnioski

Wnioski z publikacji wyników najnowszej ankiety Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych pozwalają oczekiwać na dalszy wzrost cen akcji polskich spółek. Nastroje są dalekie od euforii, a tym samym wciąż potencjał do wzrostu wydaje się być większy niż potencjał dla spadku. Szczególnie, że analiza techniczna nie sugeruje zmiany kierunku obserwowanej od miesięcy tendencji wzrostowej.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.