Webinar

11.01.2018

Raport poranny – EUR/USD słabnie, ciekawie na USD/CAD

Na wczorajszej sesji kurs eurodolara dotarł do ważnych oporów wskazywanych przeze mnie w ostatnim raporcie i jak widać na poniższym wykresie od tej strefy wyraźnie zawrócił.

Skala tego ruchu w dół jest na tyle znacząca, że moim zdaniem mamy tutaj spore prawdopodobieństwo oznaczenia ostatniego ruchu w górę (między 9 a 10 stycznia) jako korekty. Przy takich założeniach, minima z 9 stycznia byłyby zagrożone, a konkretnie strefa wsparć rozciągająca się między 1.1915 a 1.1910. Genezę tej strefy pokazałem na powyższym wykresie. Jeśli ww. wsparcia zostałyby pokonane, to moim zdaniem droga w kierunku co najmniej 1.1844 zostałaby otwarta. Taki ruch z kolei zmieniałby moim zdaniem średnioterminowy obraz omawianej pary i sugerował np. budowanie sporej konsolidacji od szczyty z września 2017 . Konsekwencją tego mógłby być ruch kursu eurodolara np. do okolic 1.1680 lub nawet do 1.1550 w perspektywie kilku tygodni.

Dla mnie scenariusz spadkowy wydaje się obecnie wariantem preferowanym. Dla inwestorów krótkoterminowych poziomem obrony mogą być okolice 1.1970, a dla średnioterminowych 1.2050.
Dość gwałtowne wahania oglądamy na rynku GBP/USD, jednak odbywa się to w obrębie lokalnej konsolidacji, którą prezentowałem już w kilku ostatnich raportach.

Jak widać na powyższym wykresie, obecnie ponownie zbliżamy się do ważnych wsparć (1.3470-1.3440), a tym samym jakieś uaktywnienie strony popytowej powinno na przestrzeni najbliższych godzin się pojawić. Dla inwestorów kupujących na wsparciach test ww. strefy i wykształcenie np. jakiejś świecowej formacji odwrócenia może być sygnałem do inicjowania długich pozycji na tym rynku. Inwestorzy średnioterminowi, szukający konkretnych sygnałów mogą czekać na jakieś bardziej przekonywujące sygnały odwrócenia niż tylko obrona wsparć. Do wykorzystywania opisanej wyżej sytuacji można również użyć jednego z kierunkowych robotów inwestycyjnych znajdujących się w EXERII , np. 1.1_EFIX_T_long… lub 1.2_EFIX_T_long… na danych 15-to minutowych.
Robot taki otworzy tylko długie pozycje jeśli pojawią się odpowiednie sygnały i będzie je kontrolował oraz utrzymywał dopóki nie pojawią się sygnały spadkowe.
Ciekawie zaczyna się robić na rynku USD/CAD, gdzie ostatnie odbicie zaczyna wyglądać na impuls w górę. Taka interpretacja, w świetle wniosków z ostatniego raportu tygodniowego, zaczyna sugerować, że duża struktura, która budowała się od października 2017 może być tzw. korektą płaską nieregularną.

Oznaczałoby to, że minima z ostatniego piątku byłyby średnioterminowym dnem dla omawianej pary, a w perspektywie kilkunastu dni celem dla tego rynku mogłyby być okolice 1.29. W krótkim terminie, jak to widzimy na powyższym wykresie, kurs USD/CAD zaczyna testować ważne opory, co powinno przynajmniej na jakiś czas uaktywnić stronę podażową. Moim zdaniem, jeśli ten instrument wejdzie w jakąś większą korektę spadkową (np. do strefy 1.250-1.2450), może to być okazją dla inwestorów liczących na realizację scenariusza wzrostowego na tym rynku. Poziom obrony dla koncepcji wzrostowej znajduje się dla mnie na 1.2350.
Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.