EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

15.01.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (14–01–2017)

Możliwa korekta na ropie

Impet, a zwłaszcza osiągnięte dzięki niemu poziomy cenowe do jakich doszły notowania ropy naftowej w nowym roku zyskujące od pierwszej sesji w 2018 r. do minionego piątku: +4,5 % (Brent, wzrost do 69,87 USD/bbl) oraz +6,4 % (WTI, wzrost do 64,30 USD/bbl) spowodował, że w pełni uzasadnione stają się oczekiwania korekty. Tym bardziej, że argumentów ku temu przybywa. Są one na tyle istotne, że kursy paliw mogą nawet na nieco dłużej wejść w trend boczny.

Po pierwsze, zdecydowanie przybiera na sile ekspansja podażowa amerykańskiej ropy. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii (EIA) już w lutym wydobycie ropy w USA trwale osiągnie pułap 10 mln baryłek dziennie. Czyli stanie się to o kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie prognozowano. Takie tempo tego przyrostu pozwala też zakładać analitykom EIA, że w 2019 r. Stany Zjednoczone staną się zdecydowanie największym producentem ropy naftowej w świecie. Poziom dziennego wydobycia przekraczającym 11 mln baryłek, detronizując w ten sposób Arabię Saudyjską i Rosję. Warto tu nadmienić, że tendencja ta może okazać się trwała. Oba ,,zepchnięte” przez USA na dalsze stopnie podium – kraje, maja zdaniem ekspertów nie dysponować możliwościami szybszego zwiększenia mocy wytwórczych.

Poza tym, to po wtóre, można oczekiwać sporego zdezorientowania wśród inwestorów operujących na terminowym rynku. W takich sytuacjach zazwyczaj ograniczają swój (przynajmniej krótkoterminowy) apetyt na ryzyko. Wiązać to należy z weekendowymi informacjami z Rosji. Zdaniem szefa tamtejszego resortu energetyki Aleksandra Novaka powinno się przedyskutować (i to najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu w Omanie) kwestię zasadności obowiązujących limitów wydobywczych. Zdaniem Rosjan światowy rynek naftowy jest już bliski zrównoważenia. Pogląd ten otwarcie też podzielają m.in. takie kraje jak: Iran, Irak czy Nigeria. Natomiast w ramach całego OPEC podnoszą się obawy, że kosztująca teraz ok. 70 USD/bbl (lub więcej) ropa spotkać się zapewne z jastrzębią reakcją wiodących banków centralnych, których decyzje najbardziej będą sprzyjać nafciarzom z USA.

Wreszcie, to po trzecie warto przyjrzeć się aktualnym tendencjom kursowym na kontraktach na ropę. W odniesieniu np. do gatunku WTI można zauważyć, że futures z terminem realizacji np. na marzec 2019 r. ,,chodzą” po 59,38 USD/bbl. W tym czasie ich odpowiedniki z okresem zamknięciem na luty br. kwotuje się po 64,40 USD/bbl. Taka struktura czasowo – cenowa, póki co – nie sygnalizuje kontynuacji trendu wzrostowego. Kształtują ją, o czym warto pamiętać nie tyle inwestorzy finansowi, lecz dostawcy ropy. Zwłaszcza wielkie domy handlowe z siedzibami w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji czy USA.

Miedź może wejść w trend boczny

Wzrostowo, lecz z poprawką na srebro, wszedł w 2018 r. segment metali szlachetnych, który w elektronicznym obrocie sieciowym zyskał w tym okresie od +1,9 % (złoto) do 6,1 % (platyna). W minionym tygodniu w przypadku złota (w sieci:+0,9 %, na fixingu:+0,7 %), platyny (sieć:+2,1 %, fixing:+2,5 %) i palladu (sieć:+2,1 %, fixing:+0,2 %) progresja cen była więc wyraźna.

Co się zaś tyczy srebra, które od początku br. w sieci straciło na wartości: –0,02 %, zaś w ubiegłym tygodniu tak w ramach handlu sieciowego, jak i na fixingu spadek wyniósł: –0,8 %, to przypisałbym to zróżnicowanym tendencjom na rynku metali przemysłowych, którym ,,biały metal” w ok. 40 % takim też jest.

I tak w ubiegłym tygodniu po spadkowej stronie rynku znalazły się: aluminium (–0,1 %), miedź (Nowy Jork: –0,3 %, Londyn: –0,4 %) i ołów (–2,1 %). Progresję zaś wykazały notowania: cyny (+1,7 %), cynku (+0,5 %) oraz niklu (+1,4 %). W odniesieniu do miedzi należy zauważyć, iż terminowe notowania jej kontraktów na nowojorskim rynku COMEX z realizacją na styczeń – marzec przyszłego roku kwotowane są aktualnie na poziomie: 3,28 – 3,30 USD/lb. Tzn. od +2,1 % do +3,1 % wyżej niż te zamykane w lutym tego roku, dla których kurs z minionego tygodnia wynosił 321 centów za funt (tj. 3,21 USD). W Londynie handel ,,czerwonym metalem” zakończył się w piątek przy 7111 USD/t, ,,korespondując” m.in. z kwartalną prognozą Citigroup (z 2 bm.), wynosząca dla całego I kw. br. 7000 USD/t.

Taką też wartość przyjmują eksperci rzeczonej instytucji dla IV kw. br., którą poprzedzić ma zwyżka do 7,2 tys. USD/t w III oraz IV kw. tego roku. Mniej obeznanym z realiami tego (i nie tylko rynku) warto wyjaśnić, że tak jak w przypadku wspomnianej wcześniej ropy banki inwestycyjne są wprawdzie ważną, ale akurat nie najważniejszą ,,siłą sprawczą” giełdowego obrotu towarowego. Poza tym, nastrój do kupowania kontraktów na miedź znacznie ostudziły informacje o zalewie +4,5 % dynamice grudniowego importu do Chin. Na to jaką dynamikę osiągnął w wymienionym miesiącu importowany do Państwa Środka ,,czerwony metal” przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

USDA postraszył rynki zbożowe

Zeszłotygodniowe stopy zwrotu na rynkach towarów rolno – spożywczych w znacznej mierze ukształtowane zostały pod wpływem piątkowych danych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) na temat zapasów oraz prognozowanych zasiewów zbóż, roślin oleistych oraz bawełny. W rezultacie pszenica (,,zwykła”: –2,3 %, czerwona – twarda: –2,5 % ), kukurydza (–1,4 %), soja (fasolka: –1,0 %, mączka: –1,5 %), rzepak (–2,0 %). Wzrost notowań miał miejsce w przypadku owsa (+0,4 %) i ryżu (+0,04 %).

Klimat perspektywy będących pod dostatkiem zbóż, który jednak nie uwzględnia obserwowanych na obu półkulach anomalii pogodowych, o których pisaliśmy poprzednim razem, nie zaszkodził ożywieniu popytu na chicagowskich parkietach ,,mięsa czerwonego”. Drożały: wołowina (młode woły: +0,4 %, bydło: +0,1 %), a zwłaszcza wieprzowina (tusze:+4,1 %).

Kakao, czyli ,,zielona wyspa” wśród softów

Na rynkach popularnych ,,softów” tak naprawdę zwyżkę odnotowało jedynie kakao (+1,0 %). Trudno mówić o progresji notowań kawy, gdzie nieznacznie drożała (tj. –0,2 %) Robusta,  a ceny Arabiki spadły aż o –4,8 %. Nadspodziewanie sporo stracił na wartości cukier (biały: –5,4 % trzcinowy: –5,9 %). Jest to tym bardziej zastanawiające w kontekście drożejących przecież paliw.
Wygląda zatem na to jakby czynnik bioetanolowi w dalszym ciągu był zmarginalizowany. Może operujący na cukrze nie byli też przekonani co do kontynuacji zwyżek notowań ropy.

Enigmatyczna progresja notowań bawełny

W spadkowy nastrój zdecydowanej większości ,,miękkich” – wpisał się również mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–1,3 %). Z kolei w centrum zainteresowania ubiegłego tygodnia znalazła się mimo wszystko dość niespodziewanie bawełna (+4,7 %). Jej ceny na koniec piątkowego handlu dotarły do poziomu 81,68 centów za funt. Goldman Sachs oczekuje średnich cen bawełny w tym roku w wysokości 75 USc/lb. Rabobank i Commerzbank prognozują 72 USc/lb na koniec IV kw. 2018 r. Jeśli ceny bawełny w dalszym ciągu będą dynamicznie wzrastać, to raczej będą odznaki próby spekulacyjnego rozbujania tego rynku niż tendencji mającej odzwierciedlenie w ,,fundamentach”. Chyba, że dzieje się coś, np. po stronie chińskiej lub/i hinduskiej o czym jeszcze nie wiemy.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.