EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

22.01.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (22–01–2018)

,,GroKo” i shutdown mogą wesprzeć rynek ropy

Z perspektywy już trzech handlowych tygodni nowego roku możemy powiedzieć, że wprawdzie w dużej mierze potwierdzają się ogólnie pozytywne oczekiwania inwestorów operujących na rynkach surowcowo – towarowo (od początku br. index RCB:+0,8 %). Niemniej okazuje się też, że sformułowane na tych stronach znaki zapytania, tak w komentarzu noworocznym, jak i przed tygodniem, także mają swoje uzasadnienie.
W ubiegłym tygodniu notowania
ropy naftowej wytraciły swój impet. W przypadku gatunku WTI kurs obniżył się o –1,4 % (spadek do 63,51 USD/bbl). Brent o –1,8 % (spadek do 68,75 USD/bbl). Wszystko to o czym dość obszernie była mowa poprzednim razem raczej się potwierdza. Również w opiniach rosnącego w siłę ,,stronnictwa” sceptyków. Zdaniem np. Olivera Jacoba ze szwajcarskiego Petromatrix, rynek ropy, przynajmniej na razie nie jest gotowy na trwałe +70 dolarów za baryłkę. Tym bardziej, że także obawy o wycofaniu się Rosjan z porozumienia z OPEC (w czerwcu br.) robią się coraz powszechniejsze.

W rezultacie na rynku ropy mamy do czynienia z tym, co nazywa się backwariation. Jest to sytuacja, gdzie ceny bieżące są wyższe od tych o późniejszymi terminami realizacji. Przykładowo futures na WTI w obrocie organizowanym przez CME z terminami zapadalności w listopadzie i grudniu br. kwotowane są odpowiednio po: 60,93 oraz 60,58 dolarów za baryłkę, czyli wyraźnie niż z piątkowe zamknięcia.

Jeśli chodzi o najbliższe kilka dni można się spodziewać, że po wczorajszym (tj. niedzielnym) głosowaniu na zjeździe delegatów SPD w Bonn, w którym 56,4 % opowiedziało się za za powrotem do rozmów w sprawie Wielkiej Koalicji (tzw. GroKo), to eurodolar powinien się umocnić, zazwyczaj, jak wiadomo – wspiera to notowania towarów. Efekt aprecjacji może być tym większy, że od piątkowego wieczoru, gdy przez senat USA nie przeszedł prowizoryczny plan jednomiesięcznego zwiększenia wydatków, nastąpił shutdown.
O tym, aby sobie ten termin przypomnieć pisaliśmy jesienią ub. r. Potem doszło do fali kataklizmów pogodowych, które poniekąd wymusiły tymczasową prolongatę płynności finansowej państwa. Jednak teraz sprawa wróciła do początku i szykują się twarde boje w Kongresie. Wśród Republikanów także nie ma jednomyślności co do automatycznego zwiększenia limitów rządowego zadłużenia.

i metali

Zaistniała sytuacja powinna również wesprzeć notowania metali szlachetnych, które
w ubiegłym tygodni radziły sobie w sumie średnio. I tak
złoto (sieć: –0,1 %, fixing: +0,6 %), srebro (sieć: –0,6 %, fixing: –0,1 %), platyna (sieć: +2,4 %, fixing: +0,8 %), a pallad (sieć:
–0,6 % fixing: +1,2 %).

Na spodziewanym impulsie aprecjacyjnym dla eurodolara mogłyby zyskać także metale przemysłowe. W poprzednim tygodniu poza nowojorskimi notowaniami miedzi (–0,9 %,
w Londynie: +0,1 %) i
niklem (–0,6 %) w pozostałych przypadkach zyskiwały: aluminium (+1,4 %), cyna (+1,3 %), cynk (+1,4 %) i ołów (+3,1 %).

W czwartek poznaliśmy dane o PKB Chin w minionym roku oraz o grudniowej sprzedaży detalicznej. Odczyt dynamiki wzrostu gospodarczego o +6,9 % podział na metale przemysłowe na tyle korzystnie, że ,,szeroko” w trakcie piątkowych notowań na London Metal Exchange wzrosły. Jednak tempo grudniowej sprzedaży detalicznej w wysokości +9,4 %, było wyraźnie słabsze od oczekiwań wynoszących: +10,2 %.

Bardziej wnikliwi w spojrzeniu na Państwo Środka, podkreślają, że wzrost gospodarczy w tym kraju stymulowany jest za cenę rosnącego zadłużenia, które wg wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynosi ok. 260 % PKB. Generalnie Chiny zdają się wchodzić w okres w którym informacje społeczno – polityczne z tego kraj, będą nie mniej istotne od tych stricte gospodarczych. Jest to jednak temat na inny miejsce i czas.

Żywność zaczyna drożeć

Obiecująco oraz też zgodnie z oczekiwaniami zachowuje się od początku roku rynek towarów rolno – spożywczych. W minionym tygodniu ,,zielono” było na parkietach handlujących zbożami i roślinami oleistymi. Również tam, gdzie obraca się kontraktami na ,,czerwone mięso”. Na tych pierwszych, taniał jedynie rzepak (–1,3 %), wzrastały zaś: pszenica (,,zwykła”: +0,5 %, czerwona – twarda: +0,3 %), kukurydza (+0,6 %), soja (fasolka:+1, %, mączka:4,6 %), owies (+3,4 %) i ryż (+3,3 %), jak widać rynki te odreagowały, po uprzednich prognozach podaży i zasiewów, którymi na początku roku postraszył Amerykański Departament Rolnictwa (USDA). Rosnące ceny wielu podstawowych artykułów żywnościowych, które w przypadku zeszłotygodniowych kontraktów na wołowinę (młode woły:+2,0 %, bydło:+2,7%) i wieprzowiną (tusze:+1,5 %), to nie tylko czynniki inflacjogenne, ale również pewien probierzem nastrojów. W świetle tego o czym wspomniano w kontekście Chin – warto obserwować tegoroczne zachowanie notowań ryżu.

Goldman Sachs coraz słabszy na rynku towarowym

Wśród tzw. ,,softów” najlepiej od początku roku zachowują się notowania kawy Robusta (+2,2 %, Arabica w tym czasie: –3,9 %), które w minionym tygodniu zyskały: +1,5 % (Arabica: –0,8 %). Podobnie, lecz przy dużo stabilniej wyglądających ,,fundamentach” prezentuje się kakao (w tygodniu: +0,9 %, od początku roku:+2,0 %). W dalszym natomiast ciągu trwa coś na kształt małej ,,masakry” na cukrze. W zeszłym tygodniu ,,biały”/,,londyński”:–5,7 %, brązowy/trzcinowy: –6,5 %, zaś od początku roku odpowiednio: –10,4 %, –12,6 %.
Wygląda na to, że obserwowane spadki wartości słodzika przyczynią się do ,,wypłukania” z tego rynku okazyjnych graczy, do których zaliczyłbym też
gros ,,nie branżowych” funduszy hedgingowych oraz cześć spekulujących banków, pozostaną zaś na nim wyspecjalizowani na nim gracze, czyli wielkie domy handlowe i ich brokerzy, no i rzecz jasna kontrarianie. 

Przy okazji zwróciłbym też uwagę, że rynek towarowo – surowcowy generalnie jakby powoli wracał do korzeni, tzn. stawał się znów domeną specjalistów od obrotu towarowego.
Warto przy tym zauważyć, że np. Goldman Sachs od początku tej dekady odnotowuje coraz to słabsze dochody netto z tego rodzaju działalności. W ile w 2009 r. było to aż 3,4 mld USD, w 2014 r. 1,5 mld USD, to w minionym roku zaledwie 0,3 mld USD.

Cytrusy i bawełna w cenie!

Nie przestaje natomiast zaskakiwać in plus w tym roku bawełna. Od początku roku zyskała już 6,1 %, a zeszłym tygodniu dołożyła do tego wzrostu: +2,1 %. W rezultacie na koniec piątkowych notowań kosztowała 83,42 USC/lb. Wśród przyczyn obserwowanej progresji analitycy zza Atlantyku podają przede wszystkim szkody jakie spowodowane zostały huraganami w USA. Z drugiej strony kłoci się to z niedawnym przekazem USDA oraz przekazem o nadmiarze tego surowca w świecie.

Dużo mniejszym zaskoczeniem, o ile nie ,,normą” jest liderujący tegorocznym notowaniom (wzrost o +7,0 %) mrożony koncentrat soku pomarańczowego, stało się to praktycznie jednym zeszłotygodniowym ruchem, gdy w trakcie minionego tygodnia cytrusowe kontrakty podrożały o +7,5 %. W mojej ocenie sytuacji jest to kupowanie ,,przyszłości” i/lub prawdopodobnej dezaktualizacji projekcji dla zbiorów w USA. W obliczu szkód jakie wywołały zeszłoroczne huragany realizacja poprzedzającej je wielce opiniotwórczej w Stanach Zjednoczonych prognozy. Ta zakłada progresję zbiorów w sezonie 2017/2018 na plantacjach Florydy o +10 %, jest co najmniej zagrożona…

Czytaj także:

DAX: koncerny samochodowe wyjdą obronną ręką?

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.