Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

23.01.2018

Robo-advisor. Zautomatyzuj swoje inwestycje

Swoją popularność usługi robo-advisor zdobyły w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie aktywnie zarządzają swoimi inwestycjami korzystając z pomocy doradców finansowych, którzy są kosztowni. Kluczowym było zatem pominięcie wysokich kosztów usług doradczych oraz opłat transakcyjnych.

 

Czym są “Robo-Advisors”

Robo-Advisors to cyfrowe platformy transakcyjne, które zapewniają zautomatyzowane, oparte na algorytmach usługi zarządzania finansami. Automaty nie wymagają w ogóle ingerencji człowieka lub ograniczają ją do minimum. Typowy robo-doradca zbiera informacje od klientów o ich sytuacji finansowej i przyszłych celach poprzez formularz wypełniany online. Następnie wykorzystuje te dane do oferowania porad i/lub automatycznego inwestowania aktywów klienta.

Rozwój rynku robo-doradców w USA

Pierwszy robo-doradca wystartował w 2008 roku – roku Wielkiej Recesji. Sama technologia nie była niczym nowym. Firmy specjalizujące się w usługach wealth management stosowały zautomatyzowane oprogramowanie do przygotowywania portfeli od początku lat 2000. Ale do roku 2008 byli jedynymi podmiotami, które stać było na taką technologię. Dlatego klienci musieli zatrudniać doradcę finansowego, który miał dostęp do tej innowacji.

Pojawienie się nowoczesnych robo-advisor całkowicie zmieniło rynek finansowy, dostarczając usługę bezpośrednio konsumentom. Po dziesięcioleciu rozwoju robo-doradcy są obecnie w stanie wykonywać znacznie bardziej wyrafinowane zadania. Przemysł ten doświadczył gwałtownego wzrostu. Zasoby amerykańskich klientów zarządzane przez robo-advisor wyniosły na koniec 2015 roku 60 miliardów dolarów, a do 2020 roku mają wzrosnąć do 2 bilionów dolarów.

Korzyści z używania Robo-Advisor

Główną zaletą robo-doradców jest to, że są one tanimi alternatywami dla tradycyjnych doradców. Eliminując ludzką pracę, platformy internetowe mogą oferować te same usługi za ułamek kosztów.

Robo-doradcy są również bardziej dostępni. Systemy pracują 24 godziny na dobę, o ile użytkownik ma połączenie z internetem. Co więcej, aby rozpocząć, potrzeba znacznie mniej kapitału.

Natomiast „doradcy-ludzie” zwykle nie przyjmują klientów o wartości aktywów mniejszych niż 100 000 USD. Zwłaszcza ci, którzy ze swoimi klientami spotykają się osobiście. Nastawiają się na osoby wysokiej wartości kapitału, które potrzebują różnorodnych usług zarządzania majątkiem i mogą sobie pozwolić na zapłacenie za nie.

Wydajność to kolejna znacząca zaleta platform internetowych. Na przykład, przed robo-doradcami, jeśli klient chciał wykonać transakcję, musiałby zadzwonić lub fizycznie spotkać się z doradcą finansowym, wyjaśnić swoje potrzeby, wypełnić dokumenty i czekać. Teraz wszystko to można zrobić za pomocą kliknięcia kilku przycisków w zaciszu własnego domu.

Robo-doradcy w Polsce

Można zauważyć, że o ile rozwój usług zarządzania kapitałem z pomocą robo-advisor w Stanach prężnie się rozwija, to w Polsce praktycznie jeszcze nie istnieje. Wynika to głównie ze stanu oszczędności „Kowalskiego”. Co prawda majątek finansowy Polaków na koniec 2016 roku wzrósł do 1 884,3 mld złotych i pierwszy raz w historii był wyższy, niż roczna wartość PKB. Jednak nadal w naszym posiadaniu jest nieporównywalnie mniej kapitału do zarządzania, niż w portfelach amerykańskich inwestorów. Ponadto jedynie 160 mld złotych z powyższej kwoty (czyli mniej od wartość kapitału zarządzanego tylko przez robo-advisors w Stanach rok wcześniej) Polacy inwestowali w akcje notowane na giełdzie (bezpośrednio i za pomocą funduszy inwestycyjnych).

Dowiedz się więcej o usłudze robo-doradcy w EFIX DM

Dostęp do usług od mniejszej kwoty

Zasoby, jakimi dysponujemy, wymusza na firmach oferujących automatyczne usługi doradztwa tworzenie portfeli o odpowiednio niższej kwocie wejściowej. Jednym z produktów, który został właśnie uruchomiony na polskim rynku inwestycyjnym jest usługa doradztwa w EFIX Dom Maklerski S.A.

Firma korzysta z innowacyjnej platformy do handlu automatycznego Exeria i udostępnia ją swoim klientom. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu na rynkach finansowych stworzyła usługę doradztwa, którą łączy z nowoczesną technologią. Fakt, iż inwestycje odbywają się na instrumentach z rynku Forex i kontraktów CFD, pozwala na dostęp na portfela działającego automatycznie na rachunku już od kwoty 10.000 złotych.

Jak działa usługa robo-doradcy w EFIX DM?

Analitycy wyszukują na rynku walutowym, indeksów czy towarów instrumenty o największym potencjale. Następnie dopasowują do nich strategie automatyczne, które najbardziej odpowiadają charakterystyce danego instrumentu i jego potencjałowi. Z tak przygotowanych strategii budują gotowy do uruchomienia portfel inwestycyjny.

 

 

Systemy automatycznie zawierają transakcje zgodnie z wcześniej założonym planem. Praca robotów nie wymaga zapewnienia ciągłego dostępu do internetu, ponieważ wszystkie obliczenia dokonywane są na serwerach umieszczonych w chmurze. Stąd praca ze strategiami ogranicza się do obserwowania ich działania z dowolnego urządzenia z dostępem do sieci. Ewentualne zmiany składu portfela odbywają się najwyżej raz w tygodniu, jeśli analitycy takie zasugerują.

Planuj inwestycje automatycznie

Usługi robo-doradców mają dużą szansę zaistnieć na polskim rynku inwestycyjnym. Jak widać, pierwsze firmy już wykorzystują widoczną przestrzeń do zagospodarowania. Zainteresowanie strategiami automatycznymi rośnie i wraz z nim chęć korzystania z nowoczesnych usług robo-doradców. Rosnący jest też kapitał gromadzony przez Polaków, który w końcu przestanie zadowalać się jedynie niskooprocentowanym rachunkiem.

Dowiedz się więcej o usłudze robo-doradcy w EFIX DM

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (6 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.