Zapisz się na webinar

05.02.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (05–02–2018)

70-dolarowy ,,sufit” na ropie

O tym, że rynki ropy naftowej nie są, przynajmniej na razie, przygotowane na 70 dolarów za baryłkę pisaliśmy m.in. w komentarzu z 22 stycznia br. Tak więc nie za bardzo jest sens rozwodzić się nad zeszłotygodniowymi zmianami tych cen. Odnotowałbym jedynie, że kurs gatunku Brent obniżył się w tym czasie o –2,7 % (spadek do: 68,58 USD/bbl), a WTI o –1,0 % (spadek do 65,45 USD/bbl).
Warto zaś w tym kontekście odnotować prowzrostowe narracje ekspertów z JP Morgan oraz Goldman Sachsa. Ci pierwsi zakładają, że w trakcie kolejnych kilku miesięcy zobaczymy kurs ropy w okolicach 78 dolarów za baryłkę. Drudzy uważają, że może to być nawet 80 USD/bbl.
Póki co, rosnące zbyt szybko ceny ropy zaczynają coraz bardziej ,,uwierać” co niektórych członków naftowego kartelu (np. Iran), jak i jego aliantów, tj. Rosję. Poza tym, nie bez przyczyny właśnie teraz obserwujemy powrót wzmożonej dyskusji o przecenionych efektach tzw. rewolucji łupkowej.

Z obecnej perspektywy wygląda zatem na to, że spora cześć graczy może – choćby na jakiś czas – stanąć obok rynku.

Złoto ,,przygotowuje się” do wyborów we Włoszech

Dużo mniej prawdopodobnym jest, aby taka sytuacja stała się powszechną na rynku złota.
W tym bowiem przypadku do głosu mogą dojść m.in. kuszące inwestorów impulsy związane instytucją ,,bezpiecznego schronienia”. M.in. w kontekście marcowych wyborów parlamentarnych w Italii. W zeszłym tygodniu ,,żółty metal” stracił wprawdzie nieco na wartości, tj. pomiędzy: –0,9 % (fixing) a – 1,1 % (sieć), ale i tak było to wyraźnie mniej niż w przypadku srebra: –4,2 % (sieć) i –1,5 % (fixing), a także platyny (–1,8 % w sieci i –1,9 % na fixingu) i palladu:–3,8 % (sieć), –3,4 % (fixing).
Co się zaś tyczy tego ostatniego, to w dalszym ciągu podzielam pogląd, że pościg cenowy ze strony platyny powinien się zakończyć jej sukcesem. I to jeszcze w tym kwartale, np. w wyniku różnic w dynamice spadków…

W dalszym ciągu mamy dość osobliwą polaryzację na rynku metali przemysłowych. W zeszłym tygodniu drożały cynk (+1,3 %), ołów (+2,0 %) i tym razem jeszcze nikiel (+0,4 %), taniały. Natomiast cyna (–0,9 %), aluminium (–0,6 %) oraz na amerykańskim rynku miedź (–0,3 %, w Londynie: 0,0%). ,,Czerwony metal” od początku roku znajduje się ,,pod kreską”. To moim zdaniem jest nie tylko pochodną dość złożonej sytuacji w Chinach, wymagających zupełnie odrębnego omówienia. Pojawiły się także pewne symptomy makroekonomiczne, które już przebijały z niektórych styczniowych odczytów dotyczących wiodących gospodarkach globu. W odniesieniu do tej właśnie kwestii apogeum obserwowanej prosperity może być już właśnie za nami. Niekoniecznie dopiero w przyszłym roku, jak co niektórzy u progu 2018 r. to jeszcze zakładali.

Zboża drożeją zgodnie ,,z planem”

Na rynkach towarów rolno – spożywczych drożeją i to niemal zgodnie zakładanym na 2018 r. ,,planem”: pszenica (,,zwykła”: +1,3 %, ,,czerwona”/ ,,twarda”:+4,6 %), a w ślad za nią kukurydza (+1,4 %), owies (+0,5 %), ryż (+1,0 %) i rzepak (+0,2 %). Na minusie znalazła się w poprzednim tygodniu soja (fasolka: –0,6 %, mączka: –1,2 %). Niemniej jeśli ceny zbóż (i roślin oleistych) będą kontynuowały progresję – niesioną czynnikami fundamentalnymi, tj. założeniem gorszych plonów oraz wyższa ceną pieniądza, np. dla farmerów w USA czy w Argentynie, wówczas także i soja nie powinna odstawać od reszty. Trwale drożejące z tych przyczyn zboża – to także wyższe ceny pasz dla zwierząt, czyli wzrost kosztów ich hodowli. W minionym tygodniu było to widać w sposób dość umiarkowany, ponieważ drożały jedynie kontrakty na wołowinę (młode woły: +2,8 %, żywiec: +1,2 %), a taniały na wieprzowinę (tusze: –0,3 %).

Kakao – liderem wśród ,,softów”

Z kolei na parkietach na których handluje się tzw. softami od początku roku nie zawodzi kakao.
W minionym tygodniu zyskało: +5,3 %. Od pierwszego dnia notowań w 2018 r. jest to w sumie wzrost o +8,8 %. Ubiegły tydzień nie był zaś dobry dla notowań kawy (Arabica: –3,8 %, Robusta: – 0,1 %), która szybko zbliża się już do terminu kwietniowych zbiorów. Te z reguły generują podwyższoną zmienność – wywoływaną różnymi, ale nie do końca zazwyczaj sprawdzonymi doniesieniami na temat rzeczywistych plonów, zwłaszcza w Brazylii.

Dość wyraźnie odbił w ubiegłym tygodniu cukier (biały:+1,4 %, brązowy/trzcinowy:+2,0 %). Najprawdopodobniej wchodzi on w zasadniczą fazę konsolidacji, której zwieńczeniem byłby powrót do próby odbudowania trendu wzrostowego. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także jeden z tych rynków, na którym w minionych latach amplitudy wahań regularnie przetrzebiały mniejszych graczy.

Tak zresztą dzieje się teraz np. na rynku bawełny, o której też pisaliśmy niedawno. Zyskuje ona dość dziwnie, bo nie wiadomo dlaczego. W piątek kurs surowca spadł poniżej 80 centów za funt (tj. 77,30 USc/lb), gdyż w trakcie tygodnia obniżył się o –3,9 %. Regresem zamknęły się również zeszłotygodniowe notowania kontraktów na sok pomarańczowy (–1,8 %). Co jednak wydaje się o tyle ,,uzasadnione”, że i tak w tym roku cytrusowe kontrakty zyskały ponad 7 %, czyli godnie.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.