EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

06.02.2018

Raport poranny – Dolar zakończył wzrostową korektę – trendy będą jeszcze kontynuowane?

Indeks reprezentujący siłę dolara amerykańskiego wykonał kolejny ruch w górę. Skutkiem tego jest ponowny test dość ważnej, lokalnej strefy oporów.

Moim zdaniem, jeśli ostatnia struktura budująca się na tym instrumencie jest tylko korektą (a taki scenariusz jest dla mnie preferowany), to obecnie bylibyśmy na modelowych poziomach gdzie taka korekta mogłaby się zakończyć. Tym samym najbliższe kilka, kilkanaście godzin będzie bardzo ważne dla dalszego trendu dolara amerykańskiego.

Wariant z korekcyjnym umocnieniem USD wydaje się potwierdzać techniczny obraz głównych par, gdzie albo wypełniły albo wypełniają się struktury korekcyjne.

EUR/USD

Na rynku EUR/USD od wczesnych godzin porannych oglądamy bardzo mocne odbicie, a struktura ostatnich ruchów zaczyna sugerować, że od szczytu z 25 stycznia może się budować formacja trójkąta symetrycznego.

Na obecnym etapie jest to jeszcze wstępna teza, ale dopóki wsparcie na 1.2350 będzie utrzymane, to taki wariant będzie dla mnie preferowany. Z drugiej strony potwierdzeniem scenariusza z trójkątem będzie test okolic 1.2510, gdzie obecnie biegnie hipotetyczne górne ograniczenie tej formacji. Co oznaczałby trójkąt, który opisałem wyżej ? Sygnalizowałby zbliżanie się jeszcze jednej fali wzrostowej (modelowo do okolic 1.2715), która jednak byłaby ostatnią lub przedostatnią w szerszym ujęciu. Modelowe zachowanie eurodolara w takim horyzoncie starałem się zaprezentować w ostatnim raporcie tygodniowym.

GBP/USD

W tym samym raporcie pisząc o parze GBP/USD wskazywałem duże szanse na pogłębienie spadków na tym rynku, które jednak byłyby drugą nogą większej korekty. Jak widać na poniższym wykresie te modelowe cele zostały już w zasadzie osiągnięte, a tym samym wkrótce można oczekiwać uaktywnienia strony popytowej.

Jeśli tak się stanie, to w perspektywie kolejnych dni możliwy jest atak na ostatnie szczyty i być może wykształcenie jeszcze jednej fali w górę, z modelowym celem znajdującym się w okolicach 1.4460. Moim zdaniem dobrym poziomem obrony dla scenariusza wzrostowego mogą być okolice 1.3880, gdzie widzę dość ważne wsparcie.

USD/JPY

Dynamiczne odbicie od ważnych oporów, to najkrótszy opis zachowania rynku USD/JPY z ostatnich kilkunastu godzin.

Dynamika spadków jest spora, a ruchy moim zdaniem wyglądają na impulsy. Tym samym wydaje się, że po kończącej się zapewne obecnie korekcie wzrostowej proces osłabiania dolara względem jena powinien być kontynuowany. Czy obecnie można oczekiwać dużych spadków tego rynku ? Moim zdaniem niekoniecznie, gdyż dość blisko znajduje się kolejna ważna strefa wsparć, która rozciąga się między 108.16 a 106.40. W tej strefie oczekiwałbym ustanowienia jakiegoś bardziej istotnego minimum, co powinno dać podstawy do uformowania co najmniej jakiegoś większego odreagowania. Dla mnie scenariusz z pogłębieniem spadków w krótkim terminie będzie preferowany dopóki nie wrócimy ponad 109.65, gdzie widzę najbliższe opory.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.