EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

09.02.2018

Spadek spory i może być większy, ale są argumenty, że to tylko korekta

Akcje bronią kapitał przed wpływem inflacji

Czy rynek akcji jest najlepszym remedium na zgubny wpływ inflacji na nasz kapitał? Może nie najlepszym, ale całkiem dobrym. Ostatnie osłabienie na rynkach akcji może być związane nie tylko z faktem wpływu funduszy grających na niską zmienność. Jeden z istotnych czynników może leżeć gdzie indziej.

 

Nie będą wspominał o wysokich wycenach, bo ten wątek wałkowany jest przez permanentnych niedźwiedzi… permanentnie. Owszem, w długoterminowej perspektywy wyceny są wysokie i być może czeka nas skorygowanie tego stanu, ale zanim to nastąpi rynki muszą przejść fazę kreślenia szczytu. Tymczasem ostatnia fala słabości pojawiła się bez okresu szczytowego – pojawiła się nagle. Wspomniane fundusze mają w tym swój udział, ale nie wykluczone, że swój udział ma także sytuacja na rynku ropy naftowej, a raczej, to co ten rynek mówi nam o możliwości pojawienia się inflacji.

Co tam Panie na ropie?

Z nami całkiem pokaźna fala wzrostów, czego efektem było osiągnięcie przez cenę ropy Brent okolicy 70 dolarów za baryłkę. Kilka tygodni temu sugerowałem, że ten rynek zaczyna wyglądać naprawdę byczo, co potencjalnie miałoby się przełożyć na wzrost kosztów energii, a tym samym i na wzrost cen ogółem – czyli na pojawienie się inflacji. Jednym z poziomów weryfikacji tego scenariusza była właśnie okolica 70 dolarów, czyli poziom szczytu z maja 2015 roku.

Do przełamania tego poziomu jednak na razie nie doszło. Nie tylko nie doszło, ale cena znacząco spadła. Obecnie jest ona  na dobre drodze do zaliczenia poziomu 60 dolarów za baryłkę. I oby bardziej nie spadła. Jeśli bowiem poziom 60 dolarów się utrzyma, można będzie ponownie rozważać atak na okolicę 70 dolarów, łącznie z tym, że zostanie ona tym razem pokonana.

A czemu ropa taka ważna?

Wzmożenie presji inflacyjnej jest dla rynków akcji istotne, gdyż w danych historycznych można zauważyć dość mocną zależność między zmianami rocznymi wycen akcji, a wartościami dynamiki cen na poziomie producentów.

Źródło: Marketwatch.com

Na powyższym wykresie widać dwie linie. Czerwona linia przedstawia globalny wskaźnik PPI w ujęciu rocznym, a niebieska zmianę roczną światowego (opartego na koszyku MSCI World) wskaźnika EPS (zysk na akcję). Wskaźnik ten jest podstawą do obliczenia wskaźnika P/E dla całego rynku. Podobieństwo zmian obu linii sugeruje, że przyspieszenie PPI powinno zaowocować zwiększeniem dynamiki EPS, a tym samym poprawie wskaźnika P/E. EPS jest w mianowniku, a więc jego zwiększenie prowadzi do zmniejszenia P/E, co uatrakcyjnia wyceny akcji. Oczywiście do pewnego momentu, ale przy obecnych poziomach dynamiki cen w gospodarce wzrost inflacji jest odbierany pozytywnie. Stopy procentowe wprawdzie rosną, ale wciąż pozostają na niskim pułapie.

Uwaga, może być nawet gorzej

Podsumowując, dość mocny i zdecydowany spadek ceny ropy jest czynnikiem ryzyka dla perspektyw rynku akcji, gdyż dusi oczekiwania inflacyjne. Nakreślony powyżej mechanizm jest jednym z kilku, który w pewnym stopniu spin ze sobą oba rynki. Naturalnie nie idealnie. Niemniej, teraz ma to znaczenie, gdyż właśnie obecnie oczekuje się, że faza ożywienia gospodarczego będzie kontynuowana, a przejawem tej kontynuacji będzie przejście do inflacyjnego wzrostu, gdzie rynki akcji i surowce/towary będą szły łeb w łeb. Jeśli publika dojdzie do wniosku, że to jednak się nie ziści, przecena akcji  może być dotkliwa. Póki co, zarówno rynek ropy nie stracił aż tak wiele, jak i gospodarki poszczególnych krajów jeszcze nie generują choćby wstępnych sygnałów przełamania dobrych tendencji. Inaczej mówiąc, ostatnia słabość wciąż może być odczytywana jako tymczasowa, o korekcyjnym charakterze. Nawet jeśli naciągnięte niedawno wyceny akcji miałyby sprowadzić średnią przemysłową ponownie w okolicę 20 tys. punktów, a Daxa w okolicę 10800 pkt.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.