EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

11.02.2018

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 12.02-16.02

Zmiana sentymentu na rynkach globalnych a co za tym idzie umocnienie dolara, doprowadziły do spadków na głównej parze walutowej. Eurodolar zanotował minimum tygodniowe na poziomie 1,2206, natomiast na koniec tygodnia za jedno euro płacono 1,2250 dolara. Spadek tygodniowy rzędu 1,66%, był zarazem największym tygodniowym spadkiem od listopada 2016 roku. Zawirowania na rynku akcyjnym w USA spowodowane były spekulacjami, dotyczącymi zwiększenia ilości podwyżek przez Rezerwę Federalną. Silna wyprzedaż umocniła dolara, który zaliczany jest do walut “safe haven”. Oprócz wspomnianego dolara, silne umocnienie nastąpiło także na franku szwajcarskim.  

W mijającym tygodniu nie mieliśmy zbyt wielu ciekawych odczytów makro. Z tych które pojawiły się warto jedynie przypomnieć lepsze odczyty wskaźników PMI dla usług w Europie oraz słabszy odczyt JOLT w USA. Dane nie miały żadnego wpływu na kurs omawianej pary walutowej. Inwestorzy skierowali swoją uwagę na turbulencje na rynku akcyjnym w USA, który dość dynamicznie przełożyły się na pary walutowe.

W nadchodzącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem z pośród danych makro, będzie  bazowy odczyt inflacji konsumenckiej w USA, który poznamy w środę. W tym samym dniu Departament Handlu przedstawi także bazową sprzedaż detaliczną.  Pisząc o środowych odczytach warto przypomnieć, że inflacja bazowa jest miarą inflacji, która wyklucza niestabilne ceny żywności i energii. W efekcie stanowi lepsze źródło informacji dla Rezerwy Federalnej. Z kolei  sprzedaż detaliczna odpowiada za 70% wzrostu gospodarczego  w USA. Lepsze odczyty z pewnością staną się silnym wsparciem dla dolara i spowodują spekulacje odnośnie czterech podwyżek w 2018 roku. 

Pisząc o odczytach inflacyjnych w USA, nie sposób pominąć czwartkowego odczytu inflacji PPI. W w tym samym dniu zostanie przedstawiony wskaźnik produkcyjny dla Nowego Jorku oraz wskaźnik przemysłowy wg FED w Filadelfii. Poznamy także produkcję przemysłową. W piątek  warto będzie sprawdzić  uwagę, na dane z rynku nieruchomości oraz nastroje konsumenckie liczone przez Uniwersytet Michigan.

Z europejskich odczytów na pierwszy plan wysuwa się PKB z Niemiec  i w strefie euro. W środę poznamy produkcję przemysłową Eurolandu. Natomiast w czwartek bilans handlowy za grudzień w strefie euro.

Oprócz danych makroekonomicznych, warto będzie zwrócić uwagę na wystąpienia prezesów banków centralnych, którzy mogą odnieść się do ostatnich zawirowań rynkowych. We wtorek swoje przemówienie odnotuje Loretta Mester, prezes oddziału Fed w Cleveland. W środę wystąpią: Jens Weidmann, prezes Bundesbanku, Yves Mersch, ECB. Czwartek ponownie wypowie się Yves Mersch, ECB oraz  Sabine Lautenschlager, ECB.

Ostatni tydzień przyniósł korektę ostatnich wzrostów i zgodnie z oczekiwaniami podaż przejęła inicjatywę. Stronę podażowa została wsparta zarówno  przez technikę  jak i zawirowania na giełdzie w USA. Eurodolar  w trakcie piątkowej sesji zanotował minimum na poziomie 1,2206, gdzie doszło do realizacji zysków. Wydaje się, że strefa 1,2165-1,2206, może okazać się dobrym miejscem do odbicia. Należy jednak pamiętać, że złamanie wskazanej przeze mnie strefy wsparcia, zaneguje wariant z odbiciem. (Wsparcie 1,2165-1,2206, wydaje się być krytycznym poziomem. Na poziomie 1,2170 znajduje się 50% zniesienia spadków z 1,3996 do 1,0343). 

W przypadku odbicia  w stronę najbliższego oporu 1,2295 i złamania oporu na poziomie 1,2323-35, strona popytowa może pokusić się o powrót, w stronę wyższych poziomów cenowych (1,2365). Niemniej jednak należy pamiętać, że ostatnie fundamenty podkopują wiarę w dalsze wzrosty.  Jeżeli strona popytowa nie będzie wstanie pokonać oporu 1,2323-35 / 1,2365, to powinniśmy skierować się  stronę ostatnich dołków. (Wyjście ponad 1,2365 będzie okazją do powrotu na ostatnie szczyty. Jednak ten wariant  w chwili obecnej, nie jest brany przeze mnie pod uwagę).

Ze względu na sytuację fundamentalną, najbardziej prawdopodobny wydaje się wariant z próbą obrony wsparcia 1,2165-1,2206 oraz odbiciem i dalszymi spadkami. Ostatnia świeca tygodniowa wskazuje na całkowity odwrót popytu. 

Wiele będzie zależeć od środowych odczytów z gospodarki amerykańskiej oraz sytuacji na parkiecie w USA. W przypadku dalszej dynamicznej wyprzedaży akcji w USA, dolar powinien umacniać się.

Mając na uwadze wszelkie zawirowania na rynkach globalnych oraz ucieczkę inwestorów w stronę bezpiecznych przystani, należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Mianowicie: wszystkie waluty osłabiają się względem jena, wszystkie waluty  (oprócz jena) osłabiają się względem franka szwajcarskiego, wszystkie waluty (oprócz jena i franka szwajcarskiego) osłabiają się względem dolara.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.