EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

12.02.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (12–02-2018)

Ropa wyzwaniem dla kontrarian

Ci, którzy wybrali sygnalizowaną poprzednim razem na tych stronach możliwość stanięcia obok rynku ropy naftowej, mogli uniknąć doświadczenia ubiegłotygodniowej wyprzedaży. W wyniku zapoczątkowanych we wtorek zawirowań – kursy kontaktów obsunęły się. W sumie w trakcie minionego tygodniu w przypadku gatunku WTI o  –9,5 % (spadek do 59,20 USD/bbl), a Brent o –8,4 % (spadek do 62,79 USD/bbl). Taka skala gwałtownego regresu zazwyczaj skłania kontrarian do zakupów. Tym razem w perspektywie najbliższych dni może przynieść wymierne korzyści. Przy czym trzeba też pamiętać, że kontrakty np. na ropę WTI  aż do  grudnia przyszłego roku cechuje tzw. backwariation, czyli, że są notowane poniżej bieżących kursów. Niedawny, niemal wszechobecny optymizm na rynkach paliwowych (i nie tylko) jakby się gdzieś ulotnił…

Metale raczej niekoniecznie

W jakimś sensie dotyczy to również złota, choć jego sytuacja zdaje się być bardziej stabilną niż pozostałych metali szlachetnych i kolorowych. Kruszec stracił w minionym tygodniu na wartości w obrocie elektronicznym: –1,6 %, a na fixingu: –1,2 %. W odniesieniu do srebra (sieć:  –3,4 %, fixing: –4,6 %), platyny (sieć: –3,8 %, fixing: –2,8 %), a zwłaszcza palladu (sieć: –7,8 %, fixing: –7,4 %) regres był dużo większy. Przed tygodniem napisałem, że jest kwestią czasu, kiedy pościg platyny za palladem przywróci ,,tradycyjna hierarchię”. Ta miała się dokonać za pośrednictwem różnicy w dynamice spadku wartości. Nie sądziłem jednak, że stanie się to tak szybko. Na ostatnim notowaniu minionego tygodnia w Londynie – oba te metale kwotowane już były po tej samej cenie. Czyli 969 dolarów za uncję. Jeśli zaś mowa o złocie, to największym jego obecnie atutem, mogącym zahamować jego spadek wydają się czynniki geopolityczne, czyli wybory parlamentarne we Włoszech.

Na mocno też ,,czerwonym” w zeszłym tygodniu rynku metali kolorowych w największym stopniu potaniały: nikiel (–6,0 %), ołów (–5,3 %) oraz miedź (Nowy Jork: –4,8 %, Londyn: –4,3 %). Spadki, które dotknęły: aluminium (–3,1 %), cynę (–1,9 %) i cynku (–3,7 %) były wyraźnie mniejsze.
To, że najmniejszy regres dotyczył cyny, nie jest chyba przypadkiem. Warto zauważyć się, że od początku tego roku metal ten zachowuje się akurat w tym gronie najlepiej, zyskując jak dotąd +6,5 %. Niewykluczone zatem, że mamy do czynienia z jakaś zaplanowaną akumulacją tego surowca.
Co się zaś tyczy tak popularnej ciągle wśród inwestorów miedzi, to od kilku dobrych tygodni nie wygląda ona zachęcająco. Uwaga ta odnosi się to nie tylko do bieżących aspektów kursowych, ale przynajmniej kilku kwestii tzw. natury fundamentalnych, mocno korespondujących z Chinami. Te same w sobie stały się chyba w ostatnich kwartałach bardziej enigmatycznie niż wcześniej…

Wzrasta zainteresowanie towarami rolno – spożywczymi

W kontrze do silnie spadkowych rynków nośników energii oraz metali, zyskiwało sporo towarów rolno – spożywczych. W segmencie zbóż i roślin oleistych podrożały w poprzednim tygodniu: pszenica (,,zwykła” i ,,czerwona/twarda” o +0,5 %), kukurydza (+0,1 %), owies (+0,1 %), soja (fasolka: +0,4 %, mączka: +4,5 %) i rzepak (+1,2 %). Na minusie znalazł się więc jedynie ryż (–1,0 %). Taniały jeszcze, i to dość znacznie kontrakty na ,,czerwone mięso”. Wołowina (młode woły: –3,1 %, żywiec: –1,9 % ) i wieprzowina (–6,4 %).

Inną mocną stroną notowań towarowych był w minionym tygodniu też segment tzw. softów.
Do tego, że kakao zyskuje (w tygodniu: +0,9 %) można się było jakby przyzwyczaić. Od początku roku podrożało o +6,5 %. Więcej zyskał w tym czasie tylko mrożony koncentrat soku pomarańczowego (tj. +7,8 %). Do tej progresji dołożył w ubiegłym tygodniu +0,4 %.  Z kolei obserwując wahania cen kawy (Arabica: +1,2 %, Robusta:+0,2 %) trzeba pamiętać, że zbliżamy się powoli do okresu kwietniowych zbiorów. Objętych nimi jest przynajmniej połowa globalnych plantacji z Brazylią – włącznie.  Oznacza to, że najbliższe tygodnie upłyną zapewne pod znakiem ożywionych spekulacji wokół znacznie zazwyczaj różniących się prognoz tegorocznych plonów w ,,Kraju Kawy”.

W fazie pewnego ,,dryfu” znalazł się rynek cukru (biały: –0,6 %, trzcinowy: –0,3 %). Tym, co zapewne zatrzymało proces dynamiczniejszego odbudowywania się cen słodzika – było tąpnięcie na rynku ropy. Zatem ,,efekt bioetanolowy” – póki co został jakby wyłączony.   Na innego rodzaje odłączenie od energii – może ,,uskarżać” się bawełna. W zeszłym tygodniu jej kurs znów się obniżył, tym razem o –0,8 %. Od początku br. jest na minusie o –2,5 %, a notowania ponownie zeszły poniżej 80 centów za funt, w piątek na zakończenie dnia było to 76,68 USD/lb.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.