EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

15.02.2018

Badanie nastrojów algorytmów inwestycyjnych

Na początek zaczniemy od znamiennego wykresu.

Źródło: Reuters

Większość obrotu robią komputery

Powyższa grafika przedstawia udział procentowy transakcji generowanych przez automatyczne algorytmy w całości obrotów na giełdzie CME. Chicagowski parkiet jest jednym z liderów rynku pochodnych. Jeśli zauważymy, że ponad 80 proc. obrotu na instrumentach opartych o waluty kreowane jest przez komputery, to pojawia się pytanie, na co mogą liczyć gracze skupieni w pozostałych 20 proc. Na rynku instrumentów opartych o rynek akcji nie jest wiele lepiej. Ponad 70 proc. transakcji to efekt realizacji zleceń wypluwanych przez komputery.

 

Można mówić, że to tylko jeden parkiet, ale rzeczywistość jest bardziej złożona, gdyż sytuacja na wielu parkietach jest podobna, a to a sprawą tych samych inwestorów. Działania na CME są połączone z odpowiednimi działaniami na spotowych rynkach akcji. W takim razie szybko można dojść do konkluzji, że za koniunkturę odpowiadają obecnie w przeważającej mierze algorytmy. Taki wniosek jest czasem podnoszony jako zarzut, ale naturalnie tylko wtedy, gdy ceny akcji spadają. Wtedy usilnie poszukuje się winnego i z reguły szybko się go znajduje. Nikt nie ma pretensji, gdy te same algorytmy podnoszą ceny, ale gdy pojawia się spadek, wraz z nim pojawiają się głosy, że to nie jest normalne, by w tak dużym stopniu wszystko zależało od decyzji automatycznych. Swoją drogą zabawnie na tle tych informacji wyglądają komentarze o tym, co „inwestorów martwi”, lub co ich „cieszy”. Nawet słowo panika, czy euforia przestają odpowiadać rzeczywistości, skoro w coraz mniejszym stopniu za decyzje odpowiada człowiek ze swoją ułomnością emocjonalną.

Czy pojęcie rynkowych nastojów jest jeszcze obowiązujące?

Na tle tych danych warto się zastanowić, czy nadal sensowne jest analizowanie wskaźników nastrojów uczestników rynków. Do tej pory taka analiza była dobrym wsparciem w procesie podejmowania decyzji, ale czy to wkrótce nie zostanie pozbawione wartości? Dotyczy to tak analizy nastrojów inwestorów indywidualnych na rynkach akcji, ale także i zmian pozycji spekulantów w danych COT.

Weterani odchodzą

Ostatnio Reuters donosi, że maleje liczba tych, który jeszcze z komputerami chcą walczyć. Za przykład podano weterana rynku kakao Anthonego Warda, który po czterech dekadach handlu postanowił się wycofać i zwinąć swój hedgegund. Ciekawe są spostrzeżenia Warda, które nie dotyczą tylko branży finansowej. Jest on zdania, że udział automatów na rynku jest tak duży, że przekroczył masę krytyczną i ma destrukcyjny wpływ na ceny, co uderza nie tylko w tych, co na rynku handlują w imię spekulacji, ale także tych, którzy są na rynkach w związku z prowadzoną przez siebie działalnością, która to działalność opiera się na rynkach towarowych i surowcowych.

 

Innym przykładem jest Stephen Jamison, który również zamknął swój fundusz Jamison Capital Partners. Tu jednak tłumaczenie jest nieco inne. Jamison stwierdził bowiem, że algorytmy i sztuczna inteligencja owładnęła rynek na tyle mocno, że zniknęły możliwości wykorzystania krótkoterminowych okazji inwestycyjnych, a właśnie na nich opierał on swój sukces. Jamison jest bowiem zdania, że długim terminie rynek towarowy i surowcowy nie są korzystne do eksploatacji. Podobną ścieżką poszli Andrew Hall na rynku ropy oraz Michael Farmer na rynku miedzi.

 

Czy to faktycznie przejaw „złego wpływu” komputerowych algorytmów, czy też po prostu rezygnacja weteranów, którzy nie są w stanie sprostać konkurencji błyskawicznych transakcji generowanych przez superkomputery? Tak duży wpływ handlu algorytmicznego bezsprzecznie ma znaczenie dla charakterystyki rynków, a to po prostu mogło wpłynąć na skuteczność wcześniej działających strategii.

Algotraderzy – co złego to nie my

Branża algorytmiczna odpowiada tym, że jej obecność dostarcza płynności, co sprawia, że wyceny są bardziej efektywne. Dodatkowo stwierdza ustami Anthonego Lawlera (GAM Systematic – ponad 4 mld dolarów w zarządzaniu), że czasy się zmieniły. Kiedyś przewagą był dostęp do informacji. Często niszowej. Dziś tej przewagi już nie ma, bo obecnie wszyscy mają do niej dostęp. Przykładem są serwisy śledzące ruchy tankowców, co ma wspomóc w analizie rynku ropy. Kiedyś do takich informacji dostęp miało niewielu, bo zbudowanie takiej struktury wymagało nakładów. Dziś opiera się na informacjach zbudowanych przez zainteresowane tym tematem społeczności. Zatem to nie dostęp do wrażliwej informacji jest obecnie przewagą, ale możliwość jest najszybszego filtrowania i obrabiania, czego efektem jest decyzja.

 

Wydawać by się mogło, że człowiek jest tu skazany na porażkę, ale przyszłość chyba nie jest aż tak straszna. Algorytmy są tylko algorytmami. Nie są to systemy bezbłędne, a w związku z tym i one prowadzą czasem do nieefektywności, którą można wykorzystać. Odejście weteranów jest naturalną koleją rzeczy. Zmiana charakterystyki rynku nie jest jednoznaczna z upadkiem ludzkiego umysłu. Jest znakiem czasu. Strategie kiedyś działające już nie działają, ale mogą działać inne. Sam Ward natomiast czeka na to, aż ten model automatyzacji sam się zawali. Jego zdaniem nadejdzie takie zdarzenie, że automaty zaprowadzą się w kozi róg.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.