Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

26.02.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (25–02–2018)

OPEC walczy o 70 dolarów

Z tygodnia pełnego zmienności spowodowanej sprzecznymi często impulsami emitowanymi na rynki surowcowo – towarowe – tak z tzw. realnej sfery gospodarki, jak i z rynku walutowego, notowania ropy naftowej wyszły w sumie obronną ręką. W przypadku WTI zyskiwały: +3,0 % (wzrost do 63,55 %), a Brent: +3,8 % (wzrost do 67,31 USD/bbl). Niedawne informacje Międzynarodowej Agencji Energii o tym, że w wyniku porozumienia o ograniczeniu wydobycia przez OPEC i Rosję – nadwyżka nad średnią stanu 5-letnich zapasów została istotnie zniwelowana (tj. do 52 mln baryłek wobec 264 mln baryłek przed rokiem), kartel i jego aliant mogliby uważać za sukces.

Sprawa nie jest jednak tak jednoznaczna w interpretacji jak można by sądzić. Średnie stany zapasów w poszczególnych okresach różnie można rachować i nie zawsze ze względu na dynamicznie zmieniające się otoczenie są one porównywalne. Mówiąc wprost dynamika efektów tzw. rewolucji łupkowej powoduje, że różnice miedzy tym co miało miejsce dwa, trzy czy więcej lat temu, a tym co dzieje się współcześnie to często zupełnie inne świata.

Tak czy inaczej nie brakuje opinii, że OPEC nie spocznie dopóki cena ropy nie dotrze do 70 dolarów za baryłkę. Zasadniczej przeszkody w realizacji tego celu upatruje się powszechnie w ekspansji ropy z USA, lecz do głosu może też dojść coś nie mniej ,,fundamentalnego”, czyli dające już od stycznia zauważyć – symptomy spowolnienia w gospodarce, tak w Chinach, jak i w zachodniej części Europy, o czym kilkakrotnie już na tych stronach była w tym roku mowa.

Metale pod presją

W defensywie znalazła się w minionym tygodniu większa cześć segmentu metali szlachetnych i cały praktycznie parkiet metali kolorowych. Na tym pierwszym taniało: złoto (sieć: –1,9 %, fixing:  1,7 %), srebro (w sieci i na fixingu: –1,3 %) oraz platyna (sieć: –1,3 %, fixing: –1,5 %), nieznacznie zaś zdrożał pallad (sieć:+0,5 % fixing:+0,3 %). Z kolei segment metali przemysłowych zniżkował, jak wspomniano w całości, tj.: aluminium (–0,7 %), cyna (–0,6 %), cynk (–2,0 %), miedź (Nowy Jork: –1,1 %, Londyn:  –1,2 %) i ołów (–3,7 %).

Oprócz obaw związanych z dalszą koniunkturą w gospodarce światowej, rynki także niepokoi możliwa zmiana trendu na eurodolarze. Gdyby tak się rzeczywiście stało, np. w wyniku napływu inwestycji do USA oraz pogłębiającego się korzystnego dla posiadaczy ,,zielonej waluty” dysparytetu stóp procentowych, wówczas finanse publiczne (i nie tylko) ,,rynków wschodzących” znajdą się pod sporą presją. Taka jak wiadomo sytuacja akurat notowaniom wielu surowców, a zwłaszcza tych przemysłowych – zazwyczaj dobrze nie służy.

Zmienny rynek mięsa i zbóż

W dalszym ciągu nie najgorzej radzą sobie towary rolno – spożywcze. W poprzednim tygodniu na parkietach handlujących kontraktami na zboże oraz rośliny oleiste po spadkowej stronie rynku znalazły się: pszenica (,,zwykła”: –1,3 %, ,,czerwona”/,,twarda”: –1,7 %), kukurydza (–0,3 %) i owies (–3,0 %). Drożały: soja (fasolka: +1,4 %, mączka:+0,6 %), ryż (+1,5 %) i rzepak (1,7 %).
Na sąsiednim i kooperacyjnym rynku ,,mięsa czerwonego”, tym razem taniała wołowina (młode woły: –2,4 %, żywiec: –2,2 %), a drożała pod wpływem informacji proeksportowych – wieprzowina (tusze: +4,7 %)

Kakao – liderem nie tylko wśród ,,softów”

Wśród notowań tzw. ,,miękkich” w dalszym ciągu znakomicie zachowuje się kakao, które od początku roku zyskało już: +16,0 %. Miniony tydzień dołożył do tej progresji: +2,8 %.
Wyraźnie wzrosły również w tym czasie kursy kawy Arabica (+2,6 %, bo Robusta na: –0,1 %) i cukru (biały: +1,4 %, trzcinowy: +2,2 %). Jeśli chodzi o słodzik to najprawdopodobniej jesteśmy w końcowej fazy konsolidacji, po której może nas czekać odbudowywanie się kursu. Taki scenariusz podzielają np. analitycy Citigroup, który w perspektywie drugiej połowy br. postrzegają cukier nawet w kategoriach ,,rynku byka”.

Gorszy tydzień ma za sobą mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–1,9 %), lecz od początku roku jest to solidne i niebezpodstawne zapewne: +8,3 %. Tego samego nie można chyba jedna powiedzieć o bawełnie. Jej kurs wprawdzie zyskał w poprzednim tygodniu aż o +7,4 %, w wyniku czego uwypukliła się dodatnia stopa zwrotu za ten rok (tj. +3,4 %), niemniej pojawiające się spore wahania, za którymi idą diametralnie często różne przekazy, powoduje, że wielu inwestorów woli stanąć z boku i jeszcze poczekać.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.