Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

27.02.2018

Konsumenci są w Polsce w euforii

Długo oczekiwane ożywienie w inwestycjach firm rozpoczęło się. Popyt jest tak duży, że wiele przedsiębiorstw ma problemy z realizowaniem zamówień, przy tak wysokim wykorzystaniu mocy produkcyjnych.

Wzrost PKB w 2017 r. wyniósł 4,6 proc., wobec 2,9 proc. rok wcześniej. Dane za 2017 r. potwierdziły także, że długo oczekiwane odbicie inwestycyjne rozpoczęło się.

– W IV kw. dynamika inwestycji była już dwucyfrowa i wynosiła 12 proc. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Ożywienie dotyczy przede wszystkim inwestycji publicznych, co jest związane z absorbcją środków finansowych z UE. Zdaniem analityków PKO BP będzie coraz bardziej dotyczyło także inwestycji przedsiębiorstw.

– Wykorzystanie mocy produkcyjnych przekracza 80 proc., to poziom wyższy niż wieloletnie średnie i wiele przedsiębiorstw ma problemy z realizacją zamówień, dlatego muszą inwestować – komentuje P.Bujak. – Konsumenci są w Polsce w euforii, ale bardzo optymistyczne nastroje są też wśród przedsiębiorców.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.