Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

05.03.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (5–03–2018)

Gdy budzą się demony…

Wejście w ostatni miesiąc I kw. br. odbywa się na rynkach towarowo – surowcowych w atmosferze dawno niedoświadczanej osobliwości. Postarał się o to przede wszystkim prezydent Stanów Zjednoczonych oświadczając, że: ,,wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania…”. Konsternacja? Niewątpliwie, ale adekwatny komentarz nie wymaga zbytniego wysiłku, gdyż podpowiedzieć go może tytuł jednej z najsławniejszych grafik Francisco Goi: ,,Gdy rozum śpi budzą się demony”. Problemem jednak pozostaje – rodząc też pytanie co może z tego wyniknąć i jak na tę sytuację przygotują inwestorzy?

OPEC w dialogu z ,,łupkarzami”

Obserwowany w minionym tygodniu regres notowań ropy naftowej, tj. WTI o –3,6 % (spadek do 61,25 USD/bbl), a Brent o –4,3 % (spadek do 64,37 USD/bbl) zasadniczo wpisał się w toczone od jakiegoś czasu zmagania o połap 70 dolarów za baryłkę, do którego dążyć ma OPEC, a który gospodarka światowa, póki co – nie jest chyba jeszcze w stanie zaakceptować. Tym co mogłoby popchnąć skutecznie cenę do tych poziomów to z jednej strony – dalsze osłabienie dolara, a z drugiej, abstrahując od geopolityki, mogą to być impulsy płynące z dialogu pomiędzy OPEC a środowiskiem amerykańskich ,,łupkarzy”. Warto zatem w tym kontekście śledzić doniesienia o dzisiejszym spotkaniu Sekretarza Generalnego OPEC z ,,frakersami” przy okazji konferencji CERA Week w Houston.

Italia może wesprzeć złoto

Zeszłotygodniowe, lekko spadkowe notowania złota (sieć: –0,5 %, fixing: –0,4 %) wyrażały jakby wyczekiwanie na weekendowe wydarzenia polityczne w Niemczech, a przede wszystkim we Włoszech. O ile zdecydowane ,,tak” (tj. ponad 66 %) wśród członków SPD dla odnowienia Wielkiej Koalicji (,,GroKo”) z CDU/CSU powinno przyczynić się do stabilizacji wspólnej waluty europejskiej, to wyniki wyborów w Italii dadzą zapewne impuls przeciwstawny, i co istotniejsze raczej nie mniejszy. Równocześnie może to być także ,,fundamentalny” asumpt do zwyżek notowań ,,żółtego metalu”. Rzecz w tym, ze nie byłbym taki pewien czy aby zwycięski ,,Ruch Pięciu Gwiazd” (wg. exit poll: 29,5 % – 32,5 %) rzeczywiście doświadczy zapowiadanego politycznego ostracyzmu. Poza tym scenariuszy może być przynajmniej kilka z ponownymi wyborami – włącznie.

Jeśli chodzi o pozostałe metale szlachetne to traciły w poprzednim tygodniu traciły na wartości, tj.: srebro (sieć: –0,1 %, fixing: –1,0 %) platyna (sieć: –3,3 %, fixing: –2,2 %) pallad (sieć: –5,2 %, fixing: –4,6 %). Gdyby jednak złoto zaczęło iść teraz w górę to mogłoby pociągnąć za sobą pozostałe część tego segmentu.

Na rynku metali przemysłowym poza cyną (–0,3 %), odnotowano regres wartości: aluminium (–0,6 %), cynku (3,3 %), miedzi (Londyn i Nowy Jork po: –2,7 %), niklu (–2,6 %) i ołowiu (–3,1 %). Po skali spadku kursu aluminium nie było zatem widać jeszcze efektów zapowiadanego podwyższenia ceł na import tego metali do USA, ale chyba dlatego, że rynki nie zdołały tego jeszcze ,,przetrawić”.

Pogoda rządzi rynkami zbożowymi

Dobrą koniunkturę kontynuuje od początku roku spora cześć towarów rolno – spożywczych. Na parkietach, gdzie handluje się kontraktami na zboża oraz rośliny oleiste bardzo silny wzrost zanotowała w minionym tygodniu pszenica (,,zwykła”:+10,6 %, czerwona/twarda:+10,1 %), poza tym mniej, ale także solidnie drożały: kukurydza (+5,2 %), soja (fasolka: +3,3 %, mączka: +3,8 %), owies (+1,9 %) i ryż (+2,1 %), natomiast ,,pod kreską” znalazł się rzepak (–0,2 %). Rzeczone progresje notowań to skumulowany efekt pogodowy, spowodowany brakiem opadów w Argentynie i USA, a także mrozami w Europie, stanowiącymi zagrożenie dla zbóż w Niemczech, Polsce oraz we Francji. Na kooperacyjnym (np. paszowo) parkiecie ,,mięsa czerwonego” traciły w zeszłym tygodniu  i wołowina (młode woły: –0,5 %, żywiec: –2,1 %) i wieprzowina (tusze: –5,3 %).

Kakao nie zawodzi inwestorów

Z kolei wśród tzw. softów, w dalszym ciągu niezmiennie i to nie tylko ,,miękkim”, lecz w ogóle tegorocznym rynkom towarowo – surowcowym, zdecydowanie przewodzi kakao. Tegoroczna progresja kursu wynosi już +22,5 %, miniony tydzień wsparł tę stopę zwrotu zwyżką notowań o +5,4 %. Na tym tle ciągle bardzo blado prezentują się kawa (Arabica: +0,9 %, Robusta: 0,0 %) i cukier (biały+0,3 %, trzcinowy: –1,9 %).

Co się zaś tyczy dotychczasowego w tym roku ,,numeru 2”, pod względem generowanych zwyżek, czyli mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, którego ma przecież solidne ,,fundamenty” ze względu na szkody jakie poczyniły jesienne huragany na plantacjach Florydy, to najwyraźniej ma on teraz gorszy okres. W poprzednim tygodniu wartość cytrusowych kontraktów spadła o –6,4 %.

O +0,9 % wzrosły natomiast ubiegłotygodniowe notowania bawełny. Gdyby kierować się ostatnimi prognozami International Cotton Advisory Committee, które zakładają, że sezon 2018/2019 cechować się będzie najniższym stanem jej zapasów od 7 lat, to powinna w kolejnych miesiącach zyskiwać.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.