EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

07.03.2018

Argument “uśredniania” za zbliżającym się końcem korekty

Biorąc pod uwagę zmiany indeksu S&P500 w ostatnich 20 latach i uśredniając je na przestrzeni roku kalendarzowego można wysnuć wniosek, że wchodzimy w okres, który powinien być korzystnym dla posiadaczy długich pozycji.

 

Zacznijmy od wykresu. Poniżej zamieszczony jest uśredniony przebieg indeksu S&P500 w zakresie 12 miesięcy kalendarzowych. Uśrednienie dotyczy 20 ostatnich lat.

Źródło: Twitter – @StockTwits

Strzałką zaznaczono początek marca, bo średnio właśnie w tym terminie po fazie osłabienia rozpoczyna się okres, gdy indeks się podnosi. Można mówić o sezonowości. Fakt, że jest to przebieg uśredniony sprawia, że nie należy tego odbierać literalnie jako sygnał do zakupów, ale warto ten czynnik uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Jego wagę pozostawiam czytelnikom.

 

Zarzutem dla tego typu zestawienia może być fakt ograniczonej próby branej do uśrednienia. W końcu dlaczego tylko 20 lat, a nie całość historii notowań indeksu? Można na to utyskiwać, ale warto zauważyć, że ten przebieg indeksu jest zbieżny z inną znanym układem sezonowości na rynkach akcji. Oczywiście chodzi o założenie, że w okresie od listopada do końca kwietnia rynek zachowuje się lepiej niż w okresie od początku maja, co końca października. Widać to wyraźnie także i na powyższym uśrednionym przebiegu indeksu. W związku z tym wydaje się, że tym bardziej powinno to przemawiać a tym, by z ostrożnością podchodzić do scenariuszy negatywnych dla rynków akcji. W horyzoncie najbliższych miesięcy. AT zresztą nie daje obecnie żadnych poważniejszych sygnałów, które miałyby wywoływać niepokój.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 3,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.