EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

07.03.2018

Odejście Garego Cohna, a sprawa DAXa (wojna handlowa w tle)

Gary Cohn złożył rezygnację. Był głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Donalda Trumpa. Powodem rezygnacji, wg samego zainteresowanego, jest ostatnia kampania prezydenta rozregulowująca układ handlu międzynarodowego.

Dlaczego odszedł?

Komentarze dotyczące tego odejścia są różne. Jedne mówią, że jest to sygnał, że Trump nie odpuści i faktycznie idzie na wojnę handlową i będzie kontynuował działania protekcjonistyczne, co wielu ekonomistów uznaje za ruch przeciwskuteczny. Skoro więc Cohn odchodzi wygląda na to, że jego argumentacja do prezydenta nie trafia. Inni podnoszą, że to może być tylko zasłona dymna, a faktycznie chodzi o to, że Cohn zrobił, co miał zrobić, czyli obniżyć podatku korporacyjne i jego misja się zakończyła. Nie ma zamiaru brać odpowiedzialności za kolejne decyzje, a wątek ceł stał się dogodnym wytłumaczeniem.

 

Pewnie wkrótce się przekonamy, kto miał rację. Jeśli Trump zmieni retorykę to znaczy, że wcale taki zacietrzewiony nie był. Jeśli jednak będzie twardo obstawiał przy swoim, to tak naprawdę odejście Cohna nie będzie miało znaczenia, gdyż pokazywałoby to, że Trump kieruje się znanymi tylko sobie przesłankami.

Ryzyko dla spółek z DAXa

Podniesienie cła na stal spotkało się z zapowiedziami strefy euro podniesienia obciążeń na import z USA. Zapowiedzi dotyczą odzieży marki Levi’s, motocykli Harley Davidson, czy mocnych alkoholi. Łatwo zauważyć, że są to raczej działania symboliczne, które nie uderzają wprost w wolumen obrotów strefy euro ze Stanami, ale uderzają w marki ze Stanami utożsamianymi. Tym samym na razie na tych celnych podchodach nikt mocno nie straci, ale problem niewątpliwie istnieje. Trump uważa, że wymiana handlowa jest grą o sumie zerowej, co przeczy aktualnej wiedzy ekonomicznej. Gdy pójdzie dalej tą drogą zagrozi nie tylko sobie, ale wpłynie na pozostałe obszary świata.

Źródło: Twitter – @Schuldensuehner

Powyższy wykres przestawia udział przychodów pozyskiwanych z USA w przychodach ogółem spółek wchodzących w skład indeksu DAX. Innymi słowy poza czystym czynnikiem politycznym mamy także czynnik finansowy, który będzie oddziaływał na średnią niemiecką w przypadku pogłębiania się protekcjonizmu Trumpa.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,33 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.