EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

08.03.2018

Pogorszenie nastrojów w korekcie hossy

Podczas ostatniego tygodnia indeksy próbowały się podnieść. W tym  samym czasie zebrani opinię wśród inwestorów indywidualnych i  okazało się, że nadal przeważają pesymiści. Co ciekawe, to podniesienie cen, nie tylko nie przełożyło się na wzrost liczby optymistów, ale wręcz nie przeszkodziło, by liczba pesymistów jeszcze w większym stopniu przewyższała liczbę optymistów.

Ankieta polska

Na pytanie o przyszłość trendu na GPW w horyzoncie najbliższych 6 miesięcy, jakie co tydzień zadaje w swojej ankiecie Stowarzyszenie  Inwestorów Indywidualnych za wzrostem cen opowiedziało się 29,1 proc. ankietowanych, a za scenariuszem spadkowym 52 proc. Przewaga pesymistów nad optymistami wyniosła więc 22,9 pkt. proc., czyli pogłębiła się względem poprzedniego tygodnia oraz była jedną z największych w historii odczytów.

… i amerykańska

Pogorszyły się wyraźnie również nastroje wśród inwestorów indywidualnych za oceanem. Układ odpowiedzi na analogiczne pytanie przedstawia poniższa grafika. Jak widać, wyraźnie zmalała liczba optymistów, a udział pesymistów niewiele się zmienił. Ostatecznie pesymistów jest nieznacznie więcej.

Źródło: Twitter – @WillieDelwiche

Wnioskowanie kontrariańskie zakłada, że większość się myli, a tym samym ten pesymizm może okazać się błędny. Szczególnie, że wystąpił podczas kreślenia przez indeksy trendu wzrostowego, a dokładniej korekty w trakcie tego trendu.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.