EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

12.03.2018

Analitycy Morgan Stanley oczekują płaskiej krzywej rentowności

Rynek amerykańskich obligacji długoterminowych przeżywa na początku tego roku trudne chwile. Rentowności obligacji rosną i mówi się już niemal oficjalnie o zakończonym 30-letnim trendzie wzrostu wycen (spadku rentowności). Czy faktycznie teraz to już będzie tylko drożej? Analitycy Morgan Stanley powątpiewają.

Ruch na cenach

Jeszcze na jesieni 10-latki charakteryzowały się rentowością poniżej 2,4 proc. Później ten kluczowy poziom po kilku wcześniejszych próbach ostatecznie został pokonany, co było pierwszym sygnałem, że na rynku zachodzi poważniejsza zmiana. Do chwili obecnej rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich zdążyły sięgnąć okolicy 3,0 proc. To kolejny ważny dla uczestników rynku poziom. Wcześniej została naruszona długoterminowa linia trendu spadkowego. Dla wielu graczy to sygnał, że czas niskich rentowności dobiega końca. Czy faktycznie już należy obawiać się wysokich stóp procentowych na długim końcu krzywej?

Nastroje przesadzają

„Za każdym razem, gdy ceny na rynku wykonują dynamiczny i zaskakujący ruch, oczekiwania rynkowe próbują nadgonić tą zmianę. Zdaniem autorów raportu MS nie warto poddawać się tej chwilowej emocji i warto trzymać się z dala od tłumu.

 

Matthew Hornbach, globalny lider strategii na rynkach instrumentów stóp procentowych zwraca uwagę, zazwyczaj te oczekiwania rynkowe mijają się z faktycznym zachowaniem samego rynku. Dotyczy to zarówno samego punktu zwrotnego, kierunku poważniejszych ruchów, jak i ich skali. Hornbach zauważa, że nawet gdy rynek po większej zmianie się stabilizuje, to oczekiwania wybiegają do przodu wyczekując kontynuacji. W przypadku ostatniej przeceny na rynku długu przewagę w ostatnim czasie wzięły negatywny sentyment oraz błąd oczekiwania dalszego ciągu tejże przeceny. Analitycy Morgan Stanley są zdania, że krzywa rentowności będzie się jednak wypłaszczać, co będzie miało związek z podnoszeniem się rentowności obligacji 2-letnich oraz odreagowywaniem ostatnich wzrostów rentowności na obligacjach długoterminowych. W scenariuszu bazowym analityków MS na koniec roku rentowność obligacji 10-letnich będzie niższa od obecnych oczekiwań.

Krzywa bardziej płaska może martwić

Wątek wywłaszczania krzywej kłóci się z oczekiwaniami na wyższą inflację. Ba, ponownie zmniejszenie spreadu między rentownościami obligacji długoterminowych i krótkoterminowych wywoła zapewne wzrost obaw o to, czy przypadkiem na tym narzędziu nie pojawi się złowróżbny sygnał zbliżającej się recesji. Przypomnę, że spadek rentowności obligacji 10-letnich pod poziom rentowności obligacji 2-letnich dotychczas był jednym z najlepszych prognostyków nadchodzących problemów gospodarczych. Ten spread nie jest wcale obecnie tak wielki, a więc jego skurczenie się będzie generowało nerwowość.

Nadzieja w inflacji

Realizacja scenariusza nakreślonego przez analityków MS byłaby przeszkodą dla ryków akcji. Ograniczałaby wiarę w postępującą inflację. Bez inflacji ceny akcji mogą nie być atrakcyjne i cała machina się zatrzyma. Inflacja dawałaby szansę na wykreowanie inflacyjnej fazy wzrostu gospodarczego z prawdziwego zdarzenia. Brak inflacji przyhamuje zakupy akcji i w najgorszym razie będzie trwało wyczekiwanie na symptomy spowolnienia. Obecnie rynek akcji już w znacznym stopniu zdyskontował wpływ dalszego rozwoju gospodarki i związanego z nich pozytywnego trendu na wynikach spółek. Teraz motorem wzrostu mogłaby być inflacja. Na razie ceny ropy nie chcą rosnąć, a płace pozostają w umiarkowanym trendzie wzrostowym. Inflacja poważnie nie zagraża.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar
  • Dariusz Małkowski

    Historia pokazuje, że nawet po całkowitym wypłaszczeniu się krzywej rentowności rynki zwykle miały jeszcze prawie kilkanaście miesięcy, zanim na giełdach rozpoczynały się potężne spadki. Będzie więc czas na ewakuację.

  • Dariusz Małkowski

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.