Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

12.03.2018

Komentarz z rynku towarowego (12–03–2018)

Ostrożność i wycofanie

Sceptycyzm, wyczekiwanie i ograniczanie ryzyka – tak chyba najkrócej można podsumować miniony tydzień na rynkach surowcowo – towarowych. Niewykluczone jednak, że przesłanki jakie kierowały działaniami inwestorów w omawianym czasie – okażą się na tyle silne. Ów klimat może się utrzymać także w tym tygodniu, o ile nie dłużej.

Notowania ropy naftowej wykazały wprawdzie pewną progresję WTI: + 1,3 % (wzrost do 62,04 USD/bb), Brent: +1,7 % (wzrost do 65,49 USD/bbl). Jednak zrealizowane zakresy cenowe wskazują, że odbywało się to w granicach absolutnej ,,kontrolowalności”.

Metale

Jeszcze bardziej ,,statecznie” zachowywał się segment metali szlachetnych, tj.: złoto (sieć: +0,0 %, fixing: –0,1 %), srebro (sieć: +0,8 %, fixing:+0,2 %), platyna (sieć: –0,1 %, fixing: –1,9 %) oraz pallad (sieć: +0,0 %, fixing: –0,9 %). Na rynku tym w najbardziej zapewne przejrzysty sposób. Z jednej strony odciskają się skłaniające potencjalnie do aktywności zakupowej – obawy związane z zagrożeniami stabilności w Strefie Euro (w następstwie włoskich wyborów). Z drugiej zaś, presja zaostrzającej się polityki monetarnej z strony FED, przy pogłębiającym się jednocześnie transatlantyckim dysparytecie stóp procentowych.

Z tym wszystkim splata się jeszcze ryzyko rozpętania globalnej wojny celnej, które już teraz sieje spory zamęt. Zwłaszcza na rynku metali przemysłowych. Gdzie w ubiegłym tygodniu: aluminium (–2,4 %), cyna (–1,5 %), cynk (–5,3 %), miedź (Nowy Jork:+0,3 %, Londyn: –1,1 %), nikiel (–0,6 %), ołów (–4,3 %). Inwestorzy operujący w segmencie metali kolorowych najwyraźniej przekierowali większość środków w przeżywający dwuletnią ,,e-motoryzacyjną” hossę kobalt (+6,3 %), a teraz być może też molibden. Ten drugi podrożał w zeszłym tygodniu aż o +21,9 %. Należy on nomem omen do grupy tzw. pierwiastków przejściowych, co znakomicie konweniuje z obecną sytuację w segmencie metali strategicznych, ale nie tylko.

Korekta na zbożach

Na rynku towarów rolno – spożywczych efekt protekcjonizmu, geopolityki czy nawet trendów monetarno – walutowych był już dużo mniejszy. Taniały i to mocno, z ,,poprawką” na kukurydzę  (+1,3 %), lecz chyba na zasadzie korekty (po uprzednich mocnych zwyżkach) zboża i rośliny oleiste.
I tak pszenica (,,zwykła”: –2,1 %, twarda/czerwona: –2,4 %), soja (fasolka: –2,9 %, mączka: –4,9 %), owies (–2,2 %), ryż (–1,1 %), rzepak (–2,5 %). Na ,,kooperacyjnych” parkietach ,,mięsa czerwonego” spadły znów notowania wołowiny (młode woły: –1,4 %, żywiec: –6,4 %). Zyskała i to sporo wieprzowina (+14,9 %), niesiona głównie impulsami proeksportowymi z Azji.

Kakao kontynuuje hossę

W kręgu tzw. softów trwa kontynuacja hossy na kakao (+6,5 %). Od początku roku zyskało już przeszło +30 % (tj. +30,3 %). W dalszym ciągu bardzo słabo, zapewne ze względu na brak zagrożeń dla dobrze mających się zapowiadać zbiorów kwietniowych, prezentują się kursy kawy. Te w minionym tygodniu wypadły ,,neutralnie” pod względem gatunkowym. Taniały bowiem ziarna Arabiki (o –1,6 %), a drożały (o +1,6 %) Robusty. Wydłuża się natomiast jakby konsolidacja na cukrze.  W ubiegłym tygodniu zarówno ten ,,biały” (–1,6 %), jak i ,,brązowy”/trzcinowy (–4,3 %) znalazły się ,,pod kreską”.

Dość osobliwie kształtują się tegoroczne stopy zwrotu dla zyskujących też w minionym tygodniu notowań mrożonego soku pomarańczowego (+1,2 %) i bawełny (+0,5 %). Cytrusowe kontrakty, które są przecież adresatami impulsów wywołanych jesiennymi huraganami na Florydzie, zyskały w br. zaledwie +2,5 %. Zaś bawełna, której ma być przecież pod dostatkiem podrożała w tym samym okresie trzykrotnie, tj. +7,5 %. Nie pierwszy raz zauważmy, że jej notowaniom sprzyja osobliwa polityka ekonomiczna obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych…

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.