Zapisz się na webinar

26.03.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (26–03–2018)

Obraz zeszłotygodniowego rynku towarowego wyglądał tak, że operujący na nim inwestorzy przekierowali swoje środki w wybrane i najbardziej łatwe do zbycia (paliwa), fundamentalnie przekonywające (softy) oraz ,,podręcznikowo” chroniące kapitał (kruszce) – kategorie towarowe.

Z końcem tego tygodnia są nie tylko święta Wielkiej Nocy, ale także koniec miesiąca. Zwłaszcza już pierwszego kwartału, zatem efekt ,,szerszego” tzw. window dressing, jest nie tylko pożądany, ale przede wszystkim oczekiwany.

Szanghaj uruchamia futures na ropę w juanach!

Imperatywami dla zwyżki ropy naftowej, który wypchnęły jej notowania w okolice styczniowych maksimów (Brent: +6,4 %, wzrost do 70,45 USD/bbl, WTI: +5,7 %, wzrost 65,88 USD/bbl) były pierwotnie czynniki monetarne (FED), do którego dołożyła się wkrótce refleksja, że bez względu na to co by się działo na rynkach towarowych w warunkach wojny handlowej, to prędzej czy później zamknie się taka pozycję na plusie. Przy całym boomie łupkowym Stany Zjednoczone są i pozostaną w przewidywalnej przyszłości importerem netto ropy naftowej netto. Poza tym, i być może jest to jest tak naprawdę najważniejsza przyczyna zeszłotygodniowych zwyżek, na dzisiaj zaplanowane zostało uruchomienie na Shanghai International Energy Exchange kontraktów na ropę notowanych w lokalnej walucie. Oznaczałoby to, że za obserwowanym ruchem w górę stał stały głównie czynniki związane z popytem wykorzystywanym do działań arbitrażowych. Swoją drogą rzeczona inicjatywa Szanghaju jakoś w ogóle została przez krajowych (ale nie tylko) obserwatorów rynku paliwowego niezauważona…

Kobalt i molibden monopolizują kapitał i emocje

Złoto (sieć:+2,8 % fixing:+2,7 %) oraz srebro (sieć:+1,9 % fixing:+0,3 %) były zdecydowanymi beneficjantem rosnącej presji celno – handlowej. Jej charakter jest nie tyle nawet ekonomiczny, co w rzeczywistości raczej geopolityczny. Tak przecież należałoby chyba oceniać ,,kolizję” pomiędzy dwiema największymi gospodarkami globu, o odmiennych systemach politycznych.

Efekty obaw o skutki czwartkowego podpisu Donalda Trumpa częściowo (tj. na fixingu) był już natomiast widoczne w odniesieniu do metali. Platyny (sieć: –1,9 %, fixing: +0,1 %) i palladu (sieć:–1,7 %, fixing:+0,4 %), a jeszcze bardziej w segmencie metali przemysłowych. Na ,,szeroko” potaniał tu cały segment: aluminium (–0,8 %), cyna (–0,6 %), cynk (–1,7 %), miedź (Nowy Jork:–3,6 %, Londyn:–3,6 %), nikiel (–4,9 %) i ołów (2,7 %). Swoją drogą wygląda na to, że drożejące, także w minionym tygodniu molibden (+11,4 %), a przede wszystkim kobalt (+6,4 %) ,,wyssały” i to na dłuższy czas gros kapitału operującego na rynku metali strategicznych. Impuls jonowo – litowe monopolizują zdają się monopolizować i kapitał, i emocje.

Podpis D. Trumpa przestraszył także parkiety mięsna i zbóż

Ubiegłotygodniowe rynki towarów rolno – spożywczych, a w szczególności ,,mięsa czerwonego” oraz jego bezpośrednie jego zaplecze paszowe, czyli zboża – były tym, które chyba najbardziej dotkliwie odczuły nadciągające nad ogólnoświatową wymianą towarową – przysłowiowe czarne chmury. Obawy o nałożeniu przez stronę chińską odwetowych, tj. np. 25 % ceł na wieprzowinę, spowodowały spadek kursu tusz wieprzowych o –6,3 %, poza tym traciły również wyraźnie na wartości kontrakty na wołowinę: młode woły: –2,0 %, żywiec: –4,9 %. Z drugiej strony warto pamiętać, że Chiny są zdecydowanie największym na świecie odbiorcą mięsa wieprzowego, co oznacza, że ewentualnie ę w miejsce USA – pojawią się dostawy z innych krajów. Globalny rynek ,,mięsa czerwonego” ulegnie wówczas geograficznemu przesunięciu, ale potrzeba jego zbilansowania pozostanie, a to przełoży się na zapotrzebowanie na amerykańskie mięso, choć w innym miejscu. W związku z tym oczekiwałby raczej pewne odreagowania, i to już w tym tygodniu, m.in. ze względu na wspomniane ,,upiększanie okien”.

Podobnie można też postrzegać silnie i ,,szeroko” przeceniony w poprzednim tygodniu parkiet zbóż i roślin oleistych, na którym poza mączką z sojową (+1,3 %, fasolka: –2,0 %), taniało praktycznie wszystko inne, tj. pszenica (,,zwykła”: –1,6 %, twarda/czerwona: –4,0 %), kukurydza (–1,4 %), owies (–6,6 %), rzepak (–0,9 %) i ryż (–0,8 %).

O ile impulsy spadkowe nie ominęły również bawełnę (–1,7 %), co jest raczej zrozumiały i może mieć swoje następstwa polityczne na amerykańskim Południu, o czym pisaliśmy na tych stronach poprzednim razem, to mimo wszystko zastanawia utrzymujący się regres kontraktów na mrożony koncentrat soku pomarańczowego. W zeszłym tygodniu wyniósł on –2,2 %, a to spowodowało już ujemną tegoroczną stopę zwrotu na poziomie: –1,1 %.

Cukier z Europy widzi swoją szansę w eksporcie

Nie zaskakuje natomiast drożejące niezmiennie w tym roku, i to o prawie +40 % – kakao. W minionym tygodniu jego cena wzrosła o dalsze +3,7 %. Z kolei spadki cen kawy (Arabica: –0,7 %, Robusta: –3,1 %), to w dalszym ciągu brak jakiegoś wsparcia w obliczu zbliżających się żniw dla tzw. ,,grupy kwietniowej”. Dość ciekawie natomiast wygląda zwyżka notowań białego cukru (+2,6 %, trzcinowy/brązowy: –0,6 %). Nie wykluczone, że otwierająca się przed nim potencjalna szansa zwiększonego eksportu do Chin, stanie się akceleratorem konsolidacji kursu dla notowań słodzika. W dalszym ciągu podzielam też opinię, że jej końca wkrótce powinniśmy już doświadczyć.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.