Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

03.04.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (02–04–2018)

Wejście w nowy tydzień, miesiąc, a w dłuższej, czyli trwalszej perspektywie w drugi kwartał przebiegało dość dynamicznie na pracujących już w wielkanocny poniedziałek azjatyckich a potem amerykańskich parkietach surowcowo – towarowo.

Ropa naftowa

Ropa naftowe, która zakończyła miniony kwartał na solidnym plusie, tj. WTI: +7,4 % (wzrost do 64,94 USD/bbl), Brent: +3,7 % (wzrost do 69,34 USD/bbl) miała swoje źródła progresji w dwóch podstawowych impulsach poszerzonych, jak można było wczoraj zauważyć (WTI: –3,0 %, spadek do 62,97 USD/bbl, Brent: –2,6 %, spadek do 67,53 USD/bbl) o efekt window dressing. Te dwa wspomniane impulsy wzrostu to spekulacje na temat bliskiego lub jak niektórzy uważają już nawet teraz zrównoważonego globalnie rynku ropy na który, to po wtóre – nałożyły się obawy o sprawność zaopatrzenia w warunkach potencjalnej wojny handlowej USA vs Chiny.

W rezultacie jak można było zauważyć poziomy odniesienia dla kursów ropy w rozpoczętym właśnie kwartale ustawione zostały dość wysoko, w mojej ocenie zbyt wysoko. Ów poziom nie jest chyba ,,fundamentalnie” adekwatny dla światowej gospodarki znajdującej się już zapewne po drugiej stronie ,,piku”. Tym bardziej, że ekspansja ropy z USA będzie kontynuowana, walcząc w ten sposób o rynki zbytu na którym od dostaw paliw może się teraz zrobić jeszcze gęściej. A stać się tam może, gdy np. rosyjskie papiery rządowe spotkać będzie jeszcze większy ,,ostracyzm”. Wówczas Moskwa chcąc nie chcąc będzie zmuszona pompować jeszcze więcej ropy i wydobywać dużo więcej gazu.

Eskalujące napięcia na tym, i nie tylko na tym – tle mogą uaktywnić jeszcze bardziej złoto, które w poprzednich trzech miesiącach w obrocie elektronicznym/sieciowym zyskało:+1,0 %, a ramach fixingu: +2,5 %. Notowania srebra (sieć: –5,1 %, fixing: –3,4 % %), platyny (sieć: –0,6 %, fixing: +1,5 %) i palladu (sieć: –11,0 %, fixing: –8,2 %) zakończyły się na pokaźnych minusach, lecz w omawianym okresie metali tych raczej nie kojarzono z tezauryzacją, a głównie ich industrialnym wykorzystaniem.

Co się zaś tyczy samych metali przemysłowych to stan pierwszo kwartalnych notowań był w sumie ,,remisowy”, ponieważ taniały: aluminium (–10,5 %), a także miedź (Nowy Jork: –8,3 %, Londyn: –6,5 %) i ołów (–3,5 %), zaś zdrożały: cyna (+6,1 %0, cynk (+0,6 %) i nikiel (+8,1 %).

,,Szerokie” i dynamiczne zwyżki na rynku zbóż

Minione trzy miesiące przyniosły sygnalizowane u progu 2018 r. m.in. przez Światową Radę Zbożową (zakładającą efekt gorszych o ok. 10 % plonów) wyraźne ożywienie cen na rynkach zbóż i roślin oleistych, z którego ,,wyłamał” się jedynie kurs owsa (–6,6 %). Wzrosty cen i to silne wykazały za to: pszenica (,,zwykła: +5,6 %, czerwona/twarda: +9,3 %), kukurydza (+10,5 %), soja (fasolka: +8,6 %, maczka: +21,2 %), ryż (+3,7 %) i symbolicznie też rzepak (+0,1 %).

Z kolei dwoistością tendencji cechował sąsiedni (a zarazem kooperacyjnym) z roślinami – parkiet ,,mięsa czerwonego”, na którym taniała sporo wołowina (młode woły: –6,1 %, żywiec: –15,6 %), a drożały wyraźnie kontrakty na wieprzowinę (+6,6 %). O utrzymanie progresywnego kursu wieprzowiny może być jednak w najbliższym czasie dość trudno, m.in. w wyniku dynamicznego przyrostu (w I kw. +3 %) i tak już wysokiego stanu pogłowia trzody chlewnej w USA.

Kakao czas na sprzedawanie ,,faktów”?

W przypadku tzw. softów wszyscy komentują hossę na kakao. Zważywszy na ponad +35 % progresję kursu kontraktów od początku roku ponad +35 %, jest to zatem jak najbardziej zrozumiałe.
O kakao jako wartej przemyślenia ,,inspiracji inwestycyjnej” pisaliśmy akurat na tych stronach np. w komentarzu z 4 grudnia ubiegłego roku, a potem jeszcze kilkakrotnie, zwracając m.in. tez uwagę na podobne oceny ówczesnej sytuacji ze strony ekspertów Commerzbanku czy Goldmana Sachsa. W tej chwili zwróciłbym jednak uwagę, że właśnie wraz z zakończeniem październikowego cyklu produkcyjnego rozpoczyna się moment w którym wielu kierujących się sprytem inwestorów lubi wyprzedawać przysłowiowe ,,fakty”. Zazwyczaj na fali ogólnego rozentuzjazmowania.
W dniu wczorajszym nowojorskie notowania kakao urosły o dalsze solidne: +2,1 %, niemniej warto pamiętać, że do kolejnych zbiorów w afrykańskim pasie uprawnym skąd pochodzi ok. 70 % światowych upraw – przypadających na przełom lata i jesieni jest jeszcze dobre pół roku.
W tym czasie również perspektywy światowej gospodarki mogą ulec zmianie, i to niekoniecznie – jak powyżej zauważono – na lepsze…

Kawa i cukier w ,,poczekalni”

Pierwsze trzy miesiące tego roku nie też były zbyt pomyślne dla notowań kawy (zwłaszcza Arabiki: –6,3 %, bo Robusta: +0,4 %), ani tym bardziej cukru (biały: –18,5 %, brązowy/trzcinowy: –11,0 %). Kwiecień to jednak początek cyklu produkcyjnego dla tzw. April Group, z Brazylią jako ,,Krajem Kawy” na czele. Generalnie ,,Grupa Kwietniowa” to mniej więcej około połowa której corocznie zbiera się na świecie. Z otoczenia rynkowego napływają informacje o dobrych warunkach startowych, mogących przynajmniej na tym etapie być zasadniczą przeszkodą dla rychłego podniesienia się notowań.  Z tego względu gros producentów w ogóle jeszcze nie myśli o przyszłych zyskach, lecz o możliwości ich przechowywania ziarna do ,,lepszych czasów”. Niemniej możliwości kredytowania przy tak niskich cenach są dość ograniczone. W takich okolicznościach do gry o przyszłe zyski przystępują przede wszystkim wielcy kupcy dla których zarzadzanie zapasami to sedno ich biznesu.

Podobna sytuację obserwujemy na rynku cukru dla którego wsparciem mogłyby być potencjalne impulsy biopaliwowe, zwłaszcza jednak wtedy, gdyby ropa poruszała się przy tych cenach przynajmniej w trendzie bocznym, ale o to może być już trudno. W krótszej perspektywie rynek przygotowuje się na uruchomienie nowej, wspieranej przez państwo podaży eksportowej z Indii. Słodzik póki co, pozostanie chyba głównie przedmiotem potencjalnego zainteresowania kontrarian.

Bawełna i cytrusy z niezłymi perspektywami

Pierwszy kwartał nie był w sumie zły dla w zbliżony sposób zyskujących w tym czasie notowań bawełny (+3,6 %) oraz mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (+3,1 %). Jeśli chodzi o tę pierwszą to nie brakuje opinii, że popyt zwłaszcza ten eksportowy spowodował, że perspektywa dla kontynuacji bieżącej tendencji w II kw. br. są chyba lepsza od tych wcześniejszych oczekiwanych.
W przypadku natomiast cytrusów mamy okres wyczekiwania. Wczesne zbiory w Walencji przebiegły w sposób niezakłócony. Jeśli zaś chodzi o USA to właśnie trwają ,,prace rekonstrukcyjne” nad zdruzgotanym istotnie zeszłorocznym huraganami – drzewostanem Florydy. Informacje o postępach w tym zakresie staną się istotnym ,,budulcem” prognoz rynkowych nie tylko dla USA, lecz także dla cen światowych.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.