Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

09.04.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (9–04–2018)

Ropa w trendzie bocznym?

Ubiegłotygodniowe notowania na rynkach surowcowo – towarowych wyglądały tak, jakby po tzw. ,,aberracji” związanej z tzw. window dressing powracały do swoich kolein wyżłobionych przez fundamenty globalnej koniunktury i jej otoczenia. Z tego właśnie względu nie powinna być zaskoczeniem przecena notowań ropy naftowej. WTI: –1,5 % (spadek do 62,06 USD/bbl), Brent:  –0,8 % (spadek do 67,11 USD/bbl), która byłaby zapewne jeszcze wyraźniejsza, gdyby nie interwencje słowne Rosjan o możliwym trwałym sojuszu z OPEC. Generalnie jednak Rosja, a w ślad za nią też uczestnicy tego rynku powinni być przygotowani na to, będzie jednak z różnych względów (w tym geopolitycznych) do pompowania większej ilości ropy i wydobywania w zwiększonych ilościach gazu.

Metale zgodnie z rytmem koniunktury

Od dłuższego czasu gęstniejąca atmosfera międzynarodowa zdaje się w dość ograniczony sposób przekładać na notowania złota. W zeszłym tygodniu ,,żółty meta” potaniał w obrocie sieciowym o – 0,8 %, natomiast zyskał na fixingu (+1,0 %), ale wynikało to z aspektów głownie ,,technicznych” różniących te rynki. Z podobne względu pojawiły się tego też podobne różnice na srebrze (sieć: –1,8 %, fixing:+0,1 %). Do ważnego wydarzenia doszło na rynku platyny (sieć: –2,0 %, fixing: –2,6 %) i palladu (sieć: –3,5 %, fixing: –6,2 %), warto bowiem odnotować, że stało się wreszcie tak jak na tych stronach swego czasu przewidywaliśmy, tzn., że zrównały się po wielu miesiącach cenowo w wyniku dywergencji w dynamice spadków wartości. Na koniec minionego tygodnia platyna była już nawet nieco droższa, bo jej londyńska ceny zamknęła się przy 911,00 USD/oz, a palladu przy 909,00 USD/oz.  Wygląda więc na to, że relacje pomiędzy tymi metalami zaczęły się ,,normalizować”.

Z kolei w segmencie metali kolorowych na lekkich plusach utrzymała się w przekroju zeszłego tygodnia miedź (Nowy Jork:+0,2 %, Londyn: +0,3 %), pozostałe zaś metale zeszły raczej wyraźnie
,,pod kreskę”, tj.: aluminium (–0,5 %), cyna (–0,4 %), cynk (–2,7 %), nikiel (–2,8 %), ołów (–2,2 %). Zdają się, że była to jeszcze jedna surowcowa tym razem odpowiedź na odczyty pogorszenia nastrojów w zachodnioeuropejskiej gospodarce.

Pszenica ,,królową” chicagowskiego parkietu

Na rynkach towarów rolno – spożywczych uwagę przykuwały ,,szerokie” zeszłotygodniowe wzrosty notowań zbóż i nasion oleistych. Generalnie przyjmuje się, że było to efektem informacji  Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) o gorszych warunkach dla upraw pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych ze względu na występujące tam susze. Niemniej w rzeczywistości jest to przede wszystkim realizacja prognozy 2-cyfrowego podniesienia się cen tego rodzaju zbóż w 2018 r. Notowania pszenicy zyskały już od początku roku: +10,6 % (,,zwykła”) i +18,6 % (czerwona/twarda), w ubiegłym tygodniu do progresji tej dorzucono odpowiednio: +5,8 %, oraz +8,4 %. Ceny pozostałych uczestników tego parkietu zdały się w większości podążać za pszenicznym trendem, i tak: kukurydza (+0,3 %), soja (fasolka: –0,1 %, mączka: +2,4 %), owies (+0,6 %), rzepak (+0,2 %), ryż (+1,5 %).

Siła tej tendencji okazuje także swoja moc na rynku ,,mięsa czerwonego”, a zwłaszcza wołowiny, która zyskiwała znacznie w omawianym okresie w przypadku młodych wołów: +3,7 %, a bydła +2,7 %, dodajmy bez względu na chińskie cła, którymi ma być objęta. Zeszłotygodniowy kurs kontraktów na wieprzowinę spadło o –0,4 %, choć tego właśnie rodzaju mięsa Chińczycy karnymi opłatami celnymi nie powinni obkładać, głównie ze względu na rażący niedobór produkcji własnej.

Rynek softów pełen dylematów

Przebieg ubiegłotygodniowych wydarzeń na rynku tzw. softów, a zwłaszcza kakao (–6,9 %) nie powinien być zaskoczeniem dla czytelników naszych stron, gdyż zakładaliśmy, że należy właśnie oczekiwać realizacji zysków. Wśród chartystów i traderów za Atlantykiem nie brakuje opinii, że notowania ziaren kakaowych mogą przez jakiś czas (np. 2 tygodnie) kontynuować jeszcze ,,zejście na południe”. W tym okresie zaś inwestorzy mieliby ze swymi pieniędzmi powędrować w inne miejsca. Jeśli jednak chodzi o softy to doprawdy nie wiadomo co by to mogło być ?. Jedni skłaniają się ku bawełnie (w tygodniu: +1,9 %), inni raczej kawie (Arabica: +0,9 %, Robusta: – 0,5 %). Poza tym, enigmatyczną pozycją, ze względu na długość trwającej konsolidacji pozostaje ciągle cukier (biały: –1,0 %, trzcinowy: – 1,4 %), któremu nie służą bioetanolowe tendencje na ropie.

W świetle tego o czym niedawno też napomknęliśmy niewykluczone, że część inwestorów za Atlantykiem łaskawszym okiem spojrzy na mrożony koncentrat soku pomarańczowego. W poprzednim tygodniu cytrusowe kontrakty znów straciły na wartości (tj. –1,6 %), niemniej od początku tego roku ciągle są jeszcze arytmetyczne (tj. +0,4 %) na plusie. Jest to rezultat wcześniejsze dynamicznych wzrostów, o których decydowały ,,fundamenty” wynikające z klęsk na plantacjach Florydy wywołanych jesiennymi huraganami. Informacje o dokładnych skutkach tego kataklizmu są zatem, jak to zwykle w takich okolicznościach bywa towarem wielce poszukiwanym. Nie do końca może ,,nieoczekiwana zmiana miejsc” jest jednak już teraz możliwa…

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.