EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

12.04.2018

Gorsze od prognoz dane makro – zagrożenie, czy szansa?

Początek roku pod względem wydźwięku danych makro był dla strefy euro bardzo udany. Miary zaskoczeń tymi publikacjami poszybowały w górę. Wiele pozytywnych niespodzianek rozbudziło apetyty wśród analityków. Tym samym podniesione zostały poprzeczki dla kolejnych publikacji. Wyższym wymaganiom trudno sprostać.

Mechanizm dostosowania

Zmiany wskaźnika zaskoczeń danymi makro często korespondują z tym, co dzieje się na rynkach akcji. Jest to właściwość zrozumiała. Publikacje pozytywnie zaskakujące wpływają na wzrost cen akcji. Rynek akcji dokonuje dostosowania do nowych odczytów i niejako wyrzuca do przodu swoje oczekiwania wobec przyszłych publikacji. Suma tej poprawy przekłada się na bardziej pozytywny obraz przyszłości, co skutkuje większą chęcią do zakupów akcji. Dostosowanie jest niemal automatyczne.

 

Podobnie działa ten mechanizm w drugą stronę. Gdy publikacje są rozczarowujące, wartość wskaźnika zaskoczeń spada, a tym samym korygowane są rozbuchane wcześniejsze prognozy. Rynek dostosowuje się negatywnie, co zazwyczaj przekłada się na mniejszą chęć do zakupów akcji, a raczej korygowanie pozycji na nich.

 

Zauważmy, że nie ma tu mowy o bezwzględnej wartości poszczególnych publikacji. Nie zajmuje nas w tej chwili to, czy to są świetne publikacje w trakcie okresu dobrej koniunktury, czy kiepskie, jakie odpowiadają okresowi kryzysu. Mowa jest tu tylko o odchyleniu pojawiających się publikacji od tego, co wcześniej zostało przez analityków zaprognozowane, a rynek zdążył zdyskontować.

Dobre dane podniosły poprzeczkę

Wspomniany dobry okres z początku roku rozbudził oczekiwania, co skończyło się tym, że poprzeczki dla kolejnych publikacji zostały postawione zbyt wysoko. Łatwo się domyśleć konsekwencji. Publikowane w kolejnych tygodniach dane już nie były w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Efekt szybko znalazł odzwierciedlenie w spadku wartości wskaźnika, który obrazuje kierunek i skalę zaskoczeń (innymi słowy rozbieżności między danymi publikowanymi, a wartościami oczekiwanymi przez rynek).

 

Aktualna sytuacja dla wskaźnika wyliczanego dla strefy euro przedstawia się następująco.

Źródło: Twitter – @SoberLook

Jak widać, aktualna wartość wskaźnika jest bardzo niska. Ba spadek poniżej wartości -70 pkt. nie zdarza się zbyt często. Już pojawiają się obawy, czy euforyczny początku nie był tylko chwilowym odchyleniem i strefa euro w rzeczywistości ma się gorzej niż to dotychczas sądzono. Takie wnioski prowadzić będą do obniżenia oczekiwań wobec kolejnych danych. Niższa poprzeczka będzie łatwiejsza do przeskoczenia, a to może doprowadzić…

Co mówi historia?

Tak, jest całkiem prawdopodobne, że aktualne kiepskie nastroje oraz rozczarowanie danymi przełoży się na poprawę wycen akcji w Europie. Nie jest to opinia, ale prosty wniosek po przejrzeniu tabeli, którą mamy poniżej.

Źródło: Twitter – @Schuldensuehner

Przedstawia ona stopy zwrotu indeksu spółek strefy euro w różnych okresach po chwili, gdy wskaźnik zaskoczeń spadł poniżej wartości -70 pkt. Jak widać dane sięgają roku 2004. Może nie jest to zbyt obszerna próbka, ale jednak wydźwięk tych odczytów powinien przynajmniej dać do myślenia. Tym bardziej, że strefa euro może nie zaskoczyła ostatnio pozytywnie, ale odczyty nadal wskazują na fazę ekspansji, a więc przesadny pesymizm nie wydaje się być wskazany. Kolor zielony dominuje w tabelce i widać, w okresie półrocznym, poza okresem kryzysu finansowego sprzed dekady, każda podobna sytuacja skutkowała odnotowaniem pozytywnej stopy zwrotu. W krótszym terminie też przeważają wzrosty, choć przypadków negatywnej zmiany jest nieco więcej. Każdy sam może sobie na bazie tych danych wyciągnąć wnioski.

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.