Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

12.04.2018

Pesymizm nie tylko w Polsce – co mówi historia?

Nastroje polskich inwestorów indywidualnych pozostają kiepskie. Jak wynika z najnowszej ankiety sporządzanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przewaga graczy przekonanych o trendzie spadkowym w horyzoncie najbliższych 6 miesięcy ponownie jest bardzo znacząca.

Polacy pesymistami

Na pytanie o przyszły trend na GPW 25,5 proc. ankietowanych odpowiedziało optymistycznie. Zakładają oni, że w ciągu najbliższego półrocza trend będzie rosnący. Natomiast grupa tych, którzy są odmiennego zdania i oczekują spadków jest ponad dwukrotnie większa. Za scenariuszem spadkowym odpowiedziało się 56,1 proc. biorących udział w ankiecie. Wyliczony na tej bazie wskaźnik (różnica udziału optymistów i pesymistów) wynosi ok. -30 pkt. i jest historycznie jedną z najniższych. Przy czym historia publikacji tego wskaźnika nie jest specjalnie duża.

Amerykanie też

Większą historią może pochwalić się analogiczny wskaźnik amerykański (który był wzorem dla naszego). Dane sięgają bowiem jeszcze roku 1986. Tym samym jest baza na budowanie statystyk. Po najnowszej publikacji wyniku ankiety pojawiły się analizy towarzyszące. Okazuje się, że odsetek optymistów jest jednym z niższych. Od 1986 roku takich odczytów lub gorszych było 73.

Żródło: Twitter – @sentimentrader

Co ciekawe, mocny spadek liczby optymistów skutkował poprawą notowań na rynku akcji (w tym wypadku wzrostem wartości indeksu S&P500). Wprawdzie z krótkim horyzoncie szansa na taką poprawę nie była jeszcze znacząca (choć już w okienku dwutygodniowym dodatnia stop zwrotu pojawiała się w 58 proc. przypadków. Jednak im dłuższy termin, tym szansa na dodatnią zmianę rosła. Rosła także oczekiwana wartości tego ruchu. Po trzech miesiącach szansa na dodatnią stopę zwrotu wynosi 86 proc. przy skali zwyżki równej 2,86 proc. Nie są to wartości zawrotne, ale zauważmy, że po roku zmiana średnia wynosiła już ponad 10 proc., a dodatnia stopa zwrotu w takim horyzoncie pojawiła się w aż 88 proc. przypadków. Nie jest to pewność, ale przecież mówimy o rynku akcji, który ma wszyty w sobie czynnik losowy. Poza tym ta historia obejmuje również okresy dekoniunktury.

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.