Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

15.04.2018

Raport Tygodniowy – Dolar i jen słabe, jednak otoczenie rynkowe może to zmienić.

EUR/USD

Miniony tydzień na rynku EUR/USD upłynął pod znakiem wahań wokół osi symetrii formacji trójkąta, który buduje się na wykresie krótkoterminowym od 7 marca br. Jak widać na drugim z poniższych wykresów, można również mówić, że w końcówce tygodnia testowaliśmy od góry średnioterminową linię trendu wzrostowego i póki co to ważne wsparcie (1,230) zostało obronione.

 

Wszystkie opisane wyżej wahania kursu EUR/USD następują krótko po modelowym dnie średnioterminowego cyklu (patrz pierwszy z powyższych wykresów), co sugeruje, że możemy być w początkowych fazach kolejnej struktury wzrostowej. Aby jednak taki scenariusz mógł być realizowany, po pierwsze musimy utrzymać wsparcia znajdujące się w okolicach 1,230, a po drugie powinniśmy wyraźnie przełamać 1,2340, gdzie znajdują się najbliższe opory. Jeśli tak się stanie, to w perspektywie kilku dni kurs EUR/USD może kierować się w okolice 1,2510, gdzie obecnie biegnie górne ograniczenie wymienianej na wstępie formacji trójkąta. Co jednak stanie się jeśli wsparcie na 1,230 zostałoby pokonane ? Rynek eurodolara zejdzie moim zdaniem co najmniej do okolic 1,2240, gdzie widzę kolejne, ważne wsparcia. Jeśli i ten poziom zostałby pokonany, to obawiałbym się ataku na marcowe minima, które znajdują się w okolicach 1,2155. Póki co nie jest to dla mnie scenariusz preferowany.

 

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2300 1,2340
Istotny 1,2240 1,2510

 

USD/CAD

Mocne spadki w pierwszej części tygodnia i konsolidacja nad wsparciem znajdującym się w okolicach 1,2550 na jego ostatnich sesjach, to najkrótszy opis zachowania kursu USD/CAD z ostatnich pięciu sesji. Moim zdaniem patrząc na dynamikę i strukturę ostatnich spadków, ale i na strukturę ww. konsolidacji wydaje się, że ten lokalny trend boczny jest tylko korektą.

W takim przypadku po zakończeniu tej korekty ruch w dół kursu USD/CAD powinien być kontynuowany. Technicznym sygnałem realizacji takiego scenariusza byłoby pokonanie okolic 1,2556, gdzie na danych 1H biegnie linia ograniczająca ten trend boczny od dołu. Jeśli takie wybicie stanie się faktem, to kolejnym celem dla USD/CAD powinna być strefa 1,2444-1,2387, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

Moim zdaniem w tej strefie powinniśmy zobaczyć przynajmniej mocną kontrę strony popytowej. W wariancie optymistycznym po teście ww. wsparć może się rozpocząć nowa fala wzrostowa na tym rynku. U podstaw tej ostatniej tezy stoi uznanie całej, długoterminowej formacji budującej się od stycznia 2016 (patrz pierwszy z powyższych wykresów) jako klina korekcyjnego. Póki co jest to wariant dość mocno hipotetyczny, aczkolwiek moim zdaniem możliwy. Co byłoby sygnałem zmiany sentymentu na tym rynku na wzrostowy już z obecnych cen ? Dla mnie powrót nad 1,2730, gdzie znajduje się wewnętrzna linia trendu, którą widać dobrze na drugim z powyższych wykresów.

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2556 1,2630
Istotny 1,2444 1,2730

 

 

GBP/USD

Miniony tydzień na rynku GBP/USD upłynął pod znakiem wzrostów i dopiero pod jego koniec, kiedy to zbliżyliśmy się do ważniejszych oporów (patrz drugi wykres) oglądaliśmy ograniczoną póki co realizację zysków.

Moim zdaniem nie mamy jak na razie sygnałów odwrócenia trendu, choć na danych dziennych pojawiła się dość brzydka formacja gwiazdy spadającej. Wydaje się, że może ona wygenerować jakiś ruch w dół na rynku popularnego „kabla”, jednak dopóki nie zejdziemy poniżej 1,4170 (wewnętrzna linia lokalnego kanału wzrostowego), dla mnie trend wzrostowy nie będzie zagrożony. Z drugiej strony w przypadku kontynuacji umacniania funta względem dolara następnych celów szukałbym na 1,4340 oraz na 1,4395, gdzie widzę kolejne, lokalne opory. Te opory kreślone są przez linie kreślone w obrębie lokalnego, przyspieszonego kanału wzrostowego.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,4210 1,4340
Istotny 1,4170 1,4395

 

USD/JPY

Za nami trzeci wzrostowy tydzień na rynku USD/JPY, choć przez większą jego część oglądaliśmy budowanie lokalnej konsolidacji. Z tego trendu bocznego wybiliśmy się górą podczas minionego piątku, jednak ostatnie godziny handlu przyniosły dość mocną realizację zysków.

Póki co, analizując dane krótkoterminowe widzimy, że zatrzymanie nastąpiło na górnym ograniczeniu pokonanego trendu bocznego i w tym świetle ważny będzie początek handlu w nowym tygodniu. Jeśli kurs USD/JPY zacznie znacząco wzrastać, to można będzie powiedzieć, że korekta uległa wypełnieniu. W takim przypadku najbliższe cele znajdujące się nieco powyżej 108,10 powinny zastać wkrótce osiągnięte. Z drugiej strony zejście poniżej 107,25 (górne ograniczenie pokonanej konsolidacji) byłoby negatywnym sygnałem dla inwestorów liczących na wzrosty, a w takim przypadku zejście do okolic 106,20 w perspektywie kolejnych dni byłoby możliwe. Czekamy zatem na mocniejszy ruch z początkiem nowego tygodnia, który to ruch powinien wskazać dalszy trend omawianego rynku.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 107,25 108,10
Istotny 106,20 108,45

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.