Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

16.04.2018

Jak długo stopy w USA będą rosły? Kiedy kolejna recesja?

O tym, że w US trwa faza zacieśniania polityki pieniężnej nie trzeba nikomu przypominać. Już w tym roku jedna podwyżka stóp procentowych została dokonana, a kilka jeszcze przed nami. Trwa dyskusja, czy będą tylko dwie, czy jednak trzy. A co w kolejnych latach? Jak długo Fed będzie podnosił koszt pieniądza?

Cykl podwyżek kiedyś się zakończy

Mamy świadomość, że obecna faza ożywienia musi się zakończyć. Wraz z nią zakończy się cykl podwyżek i ponownie przyjdzie pora na obniżki. Pytanie, jak głęboko tym razem stopy spadną i czy spadkom stóp będzie towarzyszył ruch na sumie bilansowej? Obecnie trwa bardzo łagodny proces normalizacji polityki pieniężnej w USA. W jego ramach bank centralny w sposób bardzo powolny pozbywa się posiadanych obligacji. Ten proces rozpisany jest na lata, a więc zapewne nie skończy się zanim nie pojawi się kolejna recesja. Można przypuszczać, że Fed wtedy przynajmniej zatrzyma kurczenie się sumy bilansowej. Ruch na stopach powinien być bardziej zdecydowany. Kiedy się zacznie ta zmiana stóp w dół?

Kilka słów o stopach forward

Zanim odpowiemy na to pytanie małe  przypomnienie funkcjonowania rynku stóp procentowych. Rentowność spot obligacji dwuletniej to połączenie rentowości rocznej w roku pierwszym i rentowności rocznej w roku drugim (rentowność roczna liczona od momentu za rok). Rentowność w roku pierwszym odpowiada rentowności papierów spotowych rocznych. Natomiast rentowność roczna drugiego roku to stopa forward 1y1y, czyli rentowność roczna przy założeniu rozpoczęcia naliczania za rok. Gdyby naliczanie rentowności rocznej miało się rozpocząć za dwa lata to symbol wyglądałby następująco 2y1y. W tym ostatnim przypadku mówilibyśmy od rocznej rentowności ostatniego roku obligacji trzyletniej. Analogicznie stopa forward 3y1y to stopa roczna przy założeniu, że dotyczy roku, który będzie naliczany za 3 lata.

 

Dla zobrazowania tych zależności posłużmy się poniższą tabelką.

Źródło: https://www.tcw.com/~/media/Downloads/Insights/Viewpoints/082714_MKTwp3434.ashx

 

Obligacja dwuletnia (2y) ma rentowność 0,46 proc. Składa się na nią rentowność obligacji rocznej spot (rok liczymy od bieżącego momentu) wynoszącą 0,3 proc. oraz rentowność obligacji rocznej przy założeniu rozpoczęcia naliczania za rok. Czyli mamy szacowaną rentowność papierów rocznych za rok na poziomie 1,1 proc. (1y1y). A za dwa lata? Roczna stopa za dwa lata oznaczona jest symbolem 2y1y i oznacza finalny rok dla obligacji 3-letniej. Jak widać w tabeli wynosi ona 2,1 proc.

Ujemny spread

Rosnące wartości przyszłej rentowności rocznej dla poszczególnych lat wskazują, że rynek oczekuje ich wzrostu, a tym samym wzrostu stóp procentowych. W przykładowej tabelce właśnie taka sytuacja ma miejsce. Tymczasem obecne wartości przyszłych rocznych stóp rentowności rocznych obligacji nie są stale rosnące. Odnotowano właśnie, że spread 3y1y-2y1y, czyli różnica między roczną stopą za trzy lata, a stopą roczną za dwa lata, jest ujemna.

Źródło: Twitter – @ReutersJamie

Dwa lata spokoju

Co z tego wynika? Wg dzisiejszych szacunków, za trzy lata roczna stopa procentowa będzie niższa od stopy rocznej z poprzedniego roku. Przy krótkich rentownościach (które są „przyklejone” do stóp banku centralnego) oznacza to, że rynek dziś zakłada, że za trzy lata będziemy już w trakcie sekwencji obniżek stóp procentowych. Tym samym podwyżki miałyby potrwać, do 2020 roku. Skoro obniżki miałyby się pojawić w 2021 roku, to można przypuszczać, że gospodarka wypluwałaby już z siebie kiepskie dane, które z wyprzedzeniem dyskontowałby rynek akcji. To daje nam pewne pojęcie o tym, jak długo gospodarka amerykańska ma szansę się jeszcze rozwijać. Ten rozwój jest natomiast dobrą pożywką dla rynku akcji. Rynek stóp procentowych pozwala na pewne wnioski o tym, jakie mogą być tendencje na rynku akcji w najbliższych kwartałach.

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.