EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

16.04.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (16–04–2018 r)

Czas ,,sprzedawania faktów”?

Jeśli zeszłotygodniowe notowania na rynkach surowcowo – towarowych przebiegały zgodnie z regułą ,,kupowaniu plotek”, to w tym tygodniu, czyli już po weekendowej operacji wojskowej w Syrii, powinien przyjść czas na ,,wyprzedawanie faktów”. Takiej reakcji można by chyba oczekiwać zwłaszcza na rynku ropy naftowej, który w minionym tygodniu rósł dosłownie jak na przysłowiowych drożdżach. W rezultacie ceny ropy WTI zyskały: +8,6 % (wzrost do 67,39 USD/bbl), a Brent: +8,1 % (wzrost do 72,58 USD/bbl). W dalszym ciągu podtrzymuję jednak zdanie, że tracąca swój impet światowa gospodarka w połączeniu z pełzającą normalizacją polityki monetarnej ze strony wiodących banków centralnych – nie jest w stanie udźwignąć ropy na poziomie przekraczającym znacząco poziom 70 dolarów za baryłkę. W pierwszych minutach dzisiejszego handlu, czyli tuż po północy kurs ropy WTI tracił prawie pół procenta…

Metale przemysłowe, czyli czekają na chiński PKB

Interesująco, lecz mimo wszystko dość enigmatycznie – zachowuje się w obliczu obserwowanych wydarzeń geopolitycznych – złoto. ,,Żółty metal” zyskał bowiem w minionym tygodniu na wartość niespełna +1 % (tj. w sieci:+0,8 %, na fixingu:+0,9 %). Niemal dwukrotnie za to rezonowało srebro (sieć: +1,8 %, fixing:+1,4 %); z kolei dość niespodziewanie wybił się w górę znów pallad (w sieci:+9,5 %, a na fixingu:+8,4 %). Na tym tle drugi ,,automobilowy” metal, czyli platyna wypadła słabo, bo zyskała ,,tylko”: 1,7 % (w sieci) i +1,9 % (na fixingu)

Nie mniej interesujące rzeczy miały miejsce na rynku metali przemysłowych, z którego wzrostów ,,wyłamały” się cynk (–2,8 %) i ołów (–1,2 %), zaś aluminium (+15,9 %) i nikiel (+8,7 %) za sprawą min. rosyjskich ,,konotacji” – mówiąc ,,zaszalały” ! Impulsy te udzieliły się też po części: cynie (+0,2 %), a zwłaszcza miedzi (Nowy Jork: +0,4 %, Londyn: +1,7 %). ,,Czerwony metal” znajduje się pod lekkim napięciem związanym z wtorkowym (o 4-tej nad ranem) odczytem PKB za I kw. br. w Chinach.

Zboża i mięso zyskują w niespokojnych czasach

Na rynku towarów rolno – spożywczych w dalszym ciągu dość krzepko prezentuje się większość zbóż i roślin oleistych, których silnie podnoszący się w tym roku parkiet – wreszcie pobudził i to ,,szeroko” ceny kontraktów na ,,czerwone mięso”, tj. wołowinę (młode woły:+3,5 %, żywiec:+1,4 %) i wieprzowinę (+5,9 %). Co się zaś tyczy tych pierwszych to: pszenica (,,zwykła”: +0,05 %, czerwona/twarda: +1,6 %), kukurydza (–0,5 %), soja (fasolka:+1,9 %, śruta:+0,1 %), owies (+0,4 %), ryż (+4,9 %), rzepak (–1,9 %).

Softy to ciągle intersująca alternatywa

Apetyt na zyski w obliczu niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej świata spowodował, że ,,szerzej” i łaskawszym też okiem inwestorzy przyjrzeli się znów tzw. softom. Nic zatem dziwnego, że akurat kakao (+4,5 %) zaczęło zyskiwać wcześniej niż tego można było spodziewać. Natomiast zgodnie z oczekiwaniami in plus zareagował mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+2,6 %). Częściowo zyskiwała też kawa (Robusta: +0,3 %, Arabica: –0,1 %), a w dalszym ciągu w marazmie grzęźnie cukier (biały: –0,9 %, trzcinowy: –2,1 %). Z kolei dobrze, a właściwie nadspodziewanie dobrze – radzi sobie bawełna (w tygodniu: +1,0 %, a od początku roku:+6,1 %). Zwłaszcza, gdy zważymy, iż ma być jej u wiodących odbiorców ponoć pod dostatkiem, a i wojny handlowe z Chinami też jej notowaniom raczej nie powinny sprzyjać, a jednak…

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.