Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

30.04.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (30–0 4–2018)

Ropa i metale szlachetne pod presją

Umocnienie się dolara w połączniu z wygaszaniem geopolitycznego ogniska na Półwyspie Koreańskim, zaczyna powoli ,,oczyszczać” z nadmiernie spekulacyjnych ,,narzutów” na ceny takie kategorie towarowe jak właśnie paliwa oraz metale szlachetne i kolorowe. W rezultacie zeszłotygodniowe kursy ropy Brent (+0,7 %, wzrost do: 74,64 USD/bbl) i WTI (–0,4 %, spadek do 68,10 USD/bbl), a przede wszystkim złota (sieć: –1,1 % fixing: –0,9 %), srebra (sieć: –4,4 %, fixing: –3,3 %), platyny (sieć: –1,6 %, fixing: –2,3 %) i palladu (sieć: –6,5 % fixing: –4,6 %) dały sporo do myślenia, co do faktycznych fundamentów mających przemawiać za ich rosnąca dalej wartością.

,,Dr Copper” zaleca ostrożność

Wskazówki ku temu mogą zresztą płynąć z segmentu metali przemysłowych, a zwłaszcza miedzi, która od początku tego roku (w Nowym Jorku: –7,7 %, w Londynie: –4,9 %) sygnalizuje spowolnienie w światowej gospodarce i jej sferze przemysłowej. W minionym tygodniu do tego regresu ,,dorzucony” został spadek cen – odpowiednio: –2,8 % i 2,1 %. Pozostałe metale także traciły na wartości, tj.: cyna (–1,9 %), cynk (–4,2 %), nikiel (–4,4 %) i ołów (–1,6 %). Jeśli natomiast chodzi o aluminium (–8,2 %) to tak znaczny jej spadek jest czymś najzupełniej normalnym po wcześniejszych ,,ekscesach” z podtekstami personalnymi w tle, na co na tych stronach zwracaliśmy zresztą uwagę, poniekąd ostrzegając, aby się histerycznymi progresjami notowań nie ekscytować.

Coraz droższe zboża

Wspomniane powyżej zjawisko ,,odsysania” z efektów spekulacji na ropie naftowej czy metalach kieruje gros kapitału operującego na rynkach surowcowych w stronę towarów rolno – spożywczych. W szczególności zaś tych, które mają przynajmniej obiecujące perspektywy, a to nie dotyczy jak się dość powszechnie uważa co niektórych tylko softów, ale również m.in. zbóż. Właśnie parkiety tych drugich wyglądały w minionym tygodniu doprawdy solidnie. Drożały bowiem i to znacznie: pszenica (,,zwykła”:+6,9 %, twarda/czerwona:+5,6 %), kukurydza (+3,4 %), soja (fasolka: +1,5%, mączka: +2,6 %). Lekko ,,nad kreskę” wspiął się jeszcze rzepak (+0,1 %), zaś pod nią znalazły się: owies  (–1,6 %) i ryż (–0,5 %). Na rynkach ,,mięsa czerwonego” zyskiwały znacznie wołowina (młode woły:+2,6 %, żywiec: +3,1 %), a taniała wieprzowina (tusze: –6,3 %).

Cytrusy kontratakują

Wśród softów, a tak naprawdę na całym tegorocznym rynku towarów rolno – spożywczych niepodzielnie króluje kakao. W poprzednim tygodniu zyskało: +3,7 %, a od początku roku aż 49,6 %. Pytanie, czy nie mamy, aby już ,,przegrzania” wydaje się zasadna, choć nie brakuje poglądów, że perspektywy długo, a zwłaszcza bardzo długoterminowe mogą być fantastyczne.

Bardzo dobry tydzień ma za sobą kawa Arabica (+3,9 %, Robusta: +0,1 %). Z kolei kolejny silny ,,zjazd” notowań cukru (biały: –4,3 %, trzcinowy: –3,6 %) może zastanawiać, czy nie jest to już przypadkiem sytuacja, gdy: ,,najciemniej jest przed świtem”…?

Niezmiennie dobrze (i stabilnie) radzą sobie notowania bawełny. W minionym tygodniu zyskały: +1,1 %, a po czterech miesiącach tego roku ok. +7,5 %. W dalszym ciągu krzepko radzą notowania bawełny. W ubiegłym tygodniu zyskały: +1,1 %, natomiast od początku roku jest to bardzo solidne: +7,5 %, czyli np. ponad dwa razy tyle, ile w tym czasie podskoczył indeks CRB (tj. o +3,9 %). Niemniej wszystko to nieco blaknie w porównaniu z mrożonym koncentratem soku pomarańczowego. W trakcie zeszłego tygodnia podrożał on o +7,4 %, a od początku roku: +12,4 %. W tym +11,3 % to progresja wypracowana od 9 kwietnia br., gdy w naszym komentarzu z tego dnia zwrócono uwagę, że inwestorzy za Atlantykiem mogą coraz łaskawszym okiem spoglądać w stronę cytrusowych kontraktów.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.