Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

07.05.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (7–05–2018)

Kwestia irańska, czyli co wyniknie z dużej ,,chmury”…

Na sześć dni przed być może najważniejszą decyzją, jaką przyjdzie podjąć Donaldowi Trumpowi w jego dotychczasowej karierze na urzędzie prezydenta USA, czyli w sprawie przedłużenia lub nie porozumienia z Iranem, notowania ropy naftowej cały czas znajdują się pod wpływem oddziaływania geopolitycznych impulsów. W minionym tygodniu kurs ropy WTI wzrósł o +2,3 % (do 69,72 USD/bbl), a Brent o +0,3 % (wzrost do 74,87 %). Jeśli miałbym opowiedzieć się za najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, to byłoby to zapewne jakiejś przejściowe – pośrednie rozwiązanie, czyli okresowa prolongata terminu definitywnych rozstrzygnięć. Taki wariant mógłby zatem ,,uruchomić” powszechne stosowaną zasadę ,,sprzedawania faktów, a jest niewątpliwie co wyprzedawać, bo stan gospodarki światowej wraz z anturażem zaostrzania polityki monetarnej przez banki centralne G 10, wysokim cenom ropy raczej nie sprzyja.

Stoicki kurs złota

Interesująco na tym tle prezentuje się złoto, którego kurs poniekąd jakby też ,,podzielał” podobny pogląd, co do przynajmniej odroczonego rozwiązania pośredniego, a na pewno już nie eskalującego dalszego napięcia w regionie Bliskiego Wschodu. W ubiegłym tygodniu ceny ,,żółtego metalu” (sieć: –0,6 %, fixing: –0,9 %) spadały, podobnie, lecz z nieco innych przyczyn – było w przypadku platyny (sieć: –0,6 %, fixing: –1,1 %) i palladu (sieć: –0,6 %, fixing: –2,0 %). Pęknięcie e-motoryzacyjnej i katalizatorowej ,,bańki” jest już chyba przesądzone. Jeśli zaś chodzi o zeszłotygodniowe notowania srebra to zachowywały się one ,,symetrycznie”, gdyż drożały w obrocie elektronicznym:+0,7 %, a taniały na fixingu: –0,7 %. W perspektywie najbliższych dni nic to jednak nie znaczy.

Niejakie metale przemysłowe

Podobnie nic przekonywującego nie można odczytać z zeszłotygodniowych zmian kursów metali przemysłowych. Gdzie w omawianym okresie ,,nad kreską” znalazły się notowania: aluminium (+2,6 %), cynku (+0,2 %) oraz ,,połowicznie” miedzi (Nowy Jork:+1,3 %, a Londyn: –0,3 % ).
Wyraźny regres odnotowały zaś ceny cynku (–4,6 %) i ołowiu (–2,6 %), a niklu obniżyły się o –0,8 %. W tej sytuacji przewidywania dotyczące trendu bocznego dla tych kategorii towarowych wydają się najbardziej przekonywujące, a wielu ich dostawców ,,wzięłoby go” chyba w ciemno.

Zboża drożeją na wiosnę

Z pewną satysfakcją, gdyż o tegorocznym rynku towarów – rolno-spożywczych wypowiadaliśmy się u progu 2018 r. z duża dozą optymizmu, możemy zauważyć kolejny dobry tydzień tych notowań. Największą dynamikę wykazała ponownie pszenica (,,zwykła”: +6,2 %, twarda/czerwona:+4,7 %), zyskująca w sumie od początku roku – w zależności od gatunku – odpowiednio: +23,2 % i +30,1%. Dobrze wypadły też w minionym tygodniu kwotowania kukurydzy (+4,3 %), a w dalszej kolejności owsa (+1,3 %) i rzepaku (+1,5 %). Na minusach, lecz w sumie nieznacznych znalazły się kursy soi (fasolka: –0,7 %, mączka: –0,6 %) oraz ryżu (–0,6 %). Z kolei przemiennie zachowywały się ceny ,,mięsa czerwonego”, bo tym zarazem taniała wołowina (młode woły: –1,3 %, żywiec: –0,9 %), a drożała wieprzowina (tj. tusze: +1,2 %).

Cytrusowy hit

Na parkietach na których handluje się softami minusowy tydzień odnotowało kakao (–1,9 %), natomiast drożała kawa (Arabica:+0,1 %, Robusta: +2,9 %) i wreszcie przynajmniej jeden z gatunków cukru, tj. trzcinowy: +2,6 % (biały: –1,9 %). Wzrost cen ,,brązowego” słodzika wiązałbym tu jednak przede wszystkim z jakimś śmielszym ruchem biopaliwowym.

Ponownie zyskiwała także bawełna (+2,8 %), zaś prawdziwym ,,hitem” kwietnia i początku maja stał się mrożony koncentrat soku pomarańczowego. W ubiegłym tygodniu podrożał o +5,2 %,  w wyniku czego na piątkowym zamknięciu kosztował już 161,90 USc/lb. W weekendowych analizach chartystów z USA przebija docelowy poziom ok. 200 centów za funt. My z kolei na tych stronach pisaliśmy o możliwym wzmożonym zainteresowaniu cytrusowymi kontraktami przed prawie miesiącem (9 kwietnia), kiedy kurs wynosił niespełna 138 USD/lb. Od tego czasu zyskał prawie +18 %, czyli tyle co ten rynek.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 3,67 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.