Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

14.05.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (14–05–2018)

Iran, czyli oczekiwanie docelowe konsensusu

Wygląda na to, że prezydent USA stał się najważniejszym spersonifikowanym ..czynnikiem” wpływającym na kierunek notowań ropy naftowej, które w poprzednim tygodniu w zależności od gatunku wzrastały o +1,4 % (WTI wzrost do 70,70 USD/bbl) i o +3,1 % (Brent, wzrost do 77,12 USD/bbl). Decyzja Donalda Trumpa o nieodnowieniu umowy z Iranem stała się katalizatorem kolejnej fali zwyżek. Niemniej warto położyć akcent na fakt, że odnosi się ona do ,,takiej”, a może bardziej wręcz ,,tej” – właśnie umowy, co jednak wcale nie wyklucza docelowego, a nawet w miarę szybkiego konsensusu. Obecny gospodarze Białego Domu to jakby nie było z krwi i kości budowlaniec, a ci, jak wiadomo – mają swoje dość osobliwości i przyzwyczajenia. Zazwyczaj, gdy wchodzą na jakaś realizowaną już budowę, mało co z tego co tam zastaną mogą zaaprobować. Z sakramentalnym niemal: ,,kto to dotychczas budował?!” Tak było przy NATO, Unii Europejskiej, WTO, a teraz chyba ,,padło” na Iran…

Boa/Merrill Lynch prognozuje złoto po 1450 USD/oz

Zagęszczenie geopolitycznej atmosfery zaczęło pchać w górę notowania złota, których zwyżki w minionym tygodniu (sieć:+0,4 % fixing:+1,1 %), dały tym razem także impuls pozostałych metalom szlachetnym Drżały bowiem srebro (sieć:+1,4 %, fixing:+2,1 %), platyna (sieć:+1,7 %, fixing:+2,7 %) i pallad (sieć:+2,9 %, fixing:+4,2 %). Drugą obok geopolityki siłą sprawczą wzrostu cen złota, przy najmniejszym pierwszo – kwartalnym popycie od dziesięciu lat, o czym za chwilę, są najprawdopodobniej czynniki proinflacyjne, a zatem pnące się ceny paliw oraz sporej też ilości różnych produktów spożywczych.

Co się natomiast tyczy bardzo niskiego zapotrzebowaniu na złoto w pierwszych trzech miesiącach tego roku, (tj. 973,5 ton), to traktowałbym to w już głównie kategoriach niskiej bazy, z obserwowanymi rachitycznymi zakupami (tj. 32,4 tony wobec 96,0 ton przed rokiem) kruszcowych EFT-ów – włącznie. Z tego względu nie powinny zaskakiwać ostatnie prognozy dla złota autorstwa analityków (technicznych) BoA/Merrill Lynch – oczekujących dalszych aprecjacji cen złota do poziomu 1450 USD/oz, i to nawet, co podkreślają przy niesprzyjającym, tzn. aprecjacyjnym kursie dolara.

Progresywny nastrój zeszłego tygodnia, choć nie w pełni, ,,udzielił się” też segmentowi metali przemysłowych. Taniały: aluminium (–1,4 %) i cyna (–1,8 %), drożały zaś: cynk (3,7 %), miedź (Nowy Jork: +1,2 %), nikiel (+0,6 %) i ołów (+2,9 %).

Korekta na zbożach nie powinna się przeciągać

Na rynkach towarów rolno – spożywczych wyprzedaże dotknęły głównie parkiety zbożowe i w połowie mięsne. Na tych pierwszych ,,nad kreskę” zdołał się wspiąć tylko rzepak (+0,8 %),
na minusie zaś znalazły się: pszenica (,,zwykła”: –5,2 %, twarda/czerwona: –6,7 %), kukurydza (–2,4 %), soja (fasolka: –3,2 %, mączka: –2,7 %), owies (–0,4 %), ryż (–2,1 %). Z kolei na mięsnych drożała znów wieprzowina (tusze:+2,1 %), taniała wołowina (młode woły: –1,6 %, żywiec: –1,5 %), czekająca m.in. ciągle na ,,zielone światło” dla eksportu do Chin.

Cytrusy i kawa w centrum uwagi

Parkiety softów cechowały się w zeszłym tygodniu wzrostami cen tegorocznych faworytów, czyli kakao (+1,0 %) oraz mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (+4,6 %). W sumie notowania ich w 2018 r. zyskały już odpowiednio: +48,3 % i 23,7 %.

Na drugim niejako biegunie znajduje się cukier, którego w minionym tygodniu kurs obniżył się o –0,1 % (trzcinowy) i –2,5 % (biały), w jednym i drugim tegoroczny regres jest znaczny i wynosi stosownie: –18,7 % i –25,9 %. Dużo lepiej wyglądają pod tym względem oba gatunki kawy. W ubiegłym tygodniu wprawdzie znów taniały pomiędzy, tym razem pomiędzy: –2,6 % (Arabica) a +3,0 % (Robusta), ale od początku roku spadek jest dużo mniejszy niż w przypadku ,,słodzika”, i co istotne odnosi się on tylko do notowań Arabiki (–5,3 %), gdyż tegoroczna zmiana kursu Robusty jest dodatnia: +2,3 %.

Dodatni bilans notowań w 2018 r. (tj. +7,6 %), pomimo zeszłotygodniowego regresu (–2,6 %) reprezentuje bawełna. Generalnie warto jej kurs obserwować Warto ją obserwować także w kategoriach makroekonomicznych. Swego czasu przypisano jej funkcje ,,roślinnego” wskaźnika koniunktury dla amerykańskiej gospodarki. Gdzie drożejąca bawełna miała oznaczać wzrost popytu konsumpcyjnego. My z kolei na tych stronach nie raz podkreślaliśmy też jej cenową – dodatnią korelację z fazami lepszych i gorszych okresów Donalda Trumpa na fotelu prezydenta USA.  Jest to zapewne w dużej mierze zbieg okoliczności, lecz przynajmniej dotychczas tak się jakoś to układa.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.