Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

18.05.2018

Algorytmy na giełdzie. Drzwi do nowych możliwości.

Jak zyskać przewagę?

Wyobraź sobie, że siedząc w kasynie, po puszczeniu  ruletki w ruch możesz zaobserwować obszar, w którym zatrzyma się kulka. Taka wiedza dałaby Ci ogromną przewagę i nawet, jeżeli prawdopodobieństwo wygranej wynosiłoby tylko 51%, to systematyczne obstawianie odpowiednich numerów zmieniłoby hazard w inwestycję. Takich przewag inwestorzy szukają na rynku finansowym a algorytmy pozwalają im obliczyć, co warto kupić a co sprzedać.
Czy mając przewagę 51 do 49 zainwestowałbyś wszystkie pieniądze w jedną transakcję? To byłoby bardzo nierozsądne. Z taką przewagą lepiej zrealizować dużo transakcji, ale o mniejszej wartości. Tutaj również z pomocą przychodzą algorytmy, które mogą pilnować dla Ciebie kilkadziesiąt rynków na raz oraz kupować i sprzedawać w odpowiednich momentach. Pisząc w skrócie, algorytmy na giełdzie pozwalają nam inwestować inaczej, trzymać się przetestowanego planu, zaoszczędzić czas odrywając nasze oczy od monitorów oraz zredukować ryzyko dzięki rozproszeniu transakcji na wiele rynków.

Weźmy przykłady strategii inwestycyjnych stosowanych przez użytkowników serwisu exeria.com

Pairs trading

Pairs trading polega na jednoczesnym inwestowaniu w parę logicznie powiązanych ze sobą (skorelowanych) instrumentów. Mamy na przykład na rynku dwa rodzaje ropy naftowej – Brent oraz WTI. Jedna z nich jest częściej używana w Europie, a druga w Stanach Zjednoczonych. Czasami, choćby ze względu na huragany, cena jednej ropy rośnie lub spada szybciej. Stan taki nie może się długo utrzymywać, gdyż jeden rodzaj ropy można zastąpić drugim przewożąc ją tankowcami. Jest to zatem idealna sytuacja dla inwestora, który może jednocześnie kupić jeden rodzaj ropy, sprzedać drugi i zamknąć pozycje, kiedy relacje obu cen wrócą do normy. Takich par na rynku jest dużo, a algorytm codziennie wyszukuje dysproporcje między nimi zawierając automatycznie odpowiednie transakcje.

Skalper

Inną ciekawą strategią jest Skalper. Strategia ta wykorzystuje tendencje płynnych rynków do ruchów korekcyjnych. Ceny po prostu często zmieniają swój kierunek. Algorytm automatycznie przeszukuje wiele rynków wyszukując ponadprzeciętną zmianę i licząc na jej korektę. W tym przypadku nawet niewielka przewaga inwestora przy kontrolowaniu wielu rynków wystarczy, aby strategia była skuteczna. Inwestowanie w ten sposób oznacza, że otwieramy i zamykamy nasze pozycje najczęściej w ciągu jednego dnia, zachowując płynność własnych środków.

Zdjęcie 1: Przykład z testu strategii Scalper. Zielone i czerwone strzałki pokazują momenty kupna i sprzedaży a dolny wykres linię kapitału. Źródło: exeria.com

Barometry w exeria.com. Inwestor może jednym spojrzeniem ocenić stan rynków i wybrać dla siebie odpowiednią okazję.


Algorytmy i systemy automatyczne były kiedyś zarezerwowane dla największych instytucji finansowych i bogatych traderów. To jednak w szybkim czasie się zmienia. Dzisiaj nie musisz nawet programować, żeby tworzyć, testować i uruchamiać własne strategie.  Zajrzyj do serwisu exeria.com, który jest otwarty dla każdego i zawiera wiele gotowych narzędzi inwestycyjnych. Możesz w nim znaleźć sprawdzone algorytmy w bibliotece, w łatwy sposób (z klocków) zbudować i przetestować własny automatyczny system, skorzystać z predefiniowanych wykresów oraz barometrów wyszukujących najciekawsze sytuacje na rynku.


Zdjęcie 2: Barometry w exeria.com. Inwestor może jednym spojrzeniem ocenić stan rynków i wybrać dla siebie odpowiednią okazję.

 Barometry w exeria.com. Inwestor może jednym spojrzeniem ocenić stan rynków i wybrać dla siebie odpowiednią okazję.

Exeria to również społeczność inwestorów, którzy dzielą się swoją wiedzą, pomysłami i aktualnymi okazjami. To zdecydowanie unikalny i najlepszy adres pod którym można znaleźć nowe możliwości, jakie otwierają przed inwestorem nowe technologie.

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.