Zapisz się na webinar

20.05.2018

Dolar dalej mocny ale wkrótce może dołączyć do niego JPY

EUR/USD

Próby wykształcenia większej korekty spadkowej na rynku dolara amerykańskiego oglądane na początku minionego tygodnia bardzo szybko napotkały na wzrost aktywności strony popytowej i kolejne sesje upłynęły już pod znakiem dalszego umacniania USD. Tydzień na tym rynku (USD Index) zakończył się w okolicach maksimów, a tym samym póki co nie mamy sygnałów rozpoczęcia większej korekty. Wydaje się, że zanim taka korekta nastąpi zobaczymy jeszcze ostatni rajd popytu, który uruchomi stop lossy dla spekulacyjnych, krótkich pozycji otwartych na tym rynku. Dla mnie jest to scenariusz bazowy na najbliższe kilka, kilkanaście sesji.

 

Jeśli chodzi o rynek EUR/USD, to już od poniedziałku kurs tej pary zaczął „nurkować” kończąc tydzień wyraźnie poniżej minimów z 9 maja. Wygląda wiec na to, że zmierzamy do kolejnej ważnej strefy wsparć (1,1680-1,1590), której genezę pokazałem na pierwszym z powyższych wykresów. W obrębie tej strefy oczekiwałbym prób wykształcenia kolejnego odbicia, które w sprzyjających warunkach może być korektą całych spadków oglądanych od lokalnego szczytu z 27 marca. Co byłoby sygnałem zmiany sytuacji technicznej na omawianej parze? Moim zdaniem pokonanie szczytu najbliższej, lokalnej korekty, który na EUR/USD znajdują się na  1,1825.

 

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1680 1,1825
Istotny 1,1630 1,1940

 

USD/CAD

Dwukrotne, dynamiczne odbicie od ważnych wsparć tworzonych przez wewnętrzną linię kanału (patrz drugi z poniższych wykresów), to krótki opis minionego tygodnia na rynku USD/CAD. Te odbicia nie były jednak na tyle mocne abyśmy przetestowali kluczowy opór tworzony przez górne ograniczenie długoterminowej formacji klina (1,2960).

Tym samym scenariusz, wedle którego te odbicia są korektą może być aktualny. Scenariusz takiej dwufazowej korekty prezentowałem i omawiałem w poprzednim raporcie tygodniowym i póki co wydaje się aktualny (pomarańczowe linie na drugim z powyższych wykresów). Taka teza będzie obowiązująca dopóki nie pokonamy ważnego oporu znajdującego się na 1,2960. Co byłoby sygnałem rozpoczęcia drugiej nogi spadkowej korekty? Dla mnie pokonanie okolic 1,2780, choć pierwszym symptomem byłoby zejście poniżej 1,2840. W takim przypadku kurs USD/CAD mógłby zejść do strefy 1,2710-1,2620, gdzie scenariusz z korektą mógłby się wypełnić.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2840 1,2960
Istotny 1,2780 1,2960

 

GBP/USD

Kontynuację trendu bocznego oglądaliśmy w minionym tygodniu na rynku GBP/USD, a co raz mniejsze odbicia w jego obrębie sugerują, że stroną przeważającą jest podaż. Zważywszy na średnioterminowy obraz tego rynku wydaje się więc, że wkrótce może nastąpić poważny atak podaży i trend osłabiania funta względem dolara powinien być kontynuowany.

 

Dla mnie sygnały kontynuacji spadków zostaną wygenerowane jeśli kurs GBP/USD zejdzie poniżej 1,3450. W takim przypadku kolejnych celów dla tej pary szukałbym na 1,3320. W sprzyjających okolicznościach fala w dół mogłaby się przedłużyć do okolic 1,310-1,3070, gdzie znajdują się następne wsparcia i modelowe cele wynikające z formacji podwójnego szczytu. Pierwsze poziomy obrony dla scenariusza spadkowego znajdują się dla mnie na 1,3540, a następne na 1,3615. Jeśli jakimś cudem kurs GBP/USD pokonałby te ostatnie opory, odbicie mogłoby się przedłużyć do okolic 1,3720.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3450 1,3540
Istotny 1,3320 1,3615

 

USD/JPY

W minionym tygodniu oglądaliśmy kontynuację umacniania dolara względem jena, a kurs USD/JPY naruszył okrągły poziom 111,0. Po tym naruszeniu nastąpiła dość gwałtowna realizacja zysków, co na danych dziennych z minionego piątku doprowadziło do utworzenia formacji gwiazdy spadającej.

Taki sygnał, przy negatywnych dywergencjach wskaźników impetu w różnych horyzontach, sugeruje dla mnie rozpoczęcie większego ruchu korekcyjnego. Taka korekta może sprowadzić kurs USD/JPY co najmniej do strefy 110,40-110,10, a być może nawet do okolic 109. Taki scenariusz będzie dla mnie preferowany dopóki szczyt z minionego tygodnia nie zostanie pokonany. Moim jednak zdaniem nie ma zagrożeń dla dłuższego trendu, który nawet jeśli zejdziemy do 109 pozostanie wzrostowy. W średnim terminie celem dla tego trendu powinny być okolice 112,0-112,60. Genezę tych oporów pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 110,10 111,08
Istotny 109,00 112,00

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.