Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

21.05.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (21– 05–2018)

Goldman Sachs – ostrożny w sprawie dalszych zwyżek

Jeśli ceny ropy naftowej zaczną w najbliższych dniach spadać, to gros uczestników rynku uzna to zapewne na naturalny ruch korekcyjny. Po tym – jak w poprzednim tygodniu – kontynuowana od połowy lutego progresywna tendencja (WTI: +0,8 %, wzrost do 71,28 %USD/bbl, Brent” +1,8 %, wzrost do 78,51 USD/bbl), doprowadziła do pokonania przez gatunek Brent – psychologicznej bariery 80 dolarów za baryłkę. Tymczasem, gdybyśmy rzeczywiście oglądali spadki notowań ropy – to równie dobrze może to być sygnał oznaczający zmianę trendu. Obserwowana do tej pory progresja nie do końca bowiem znajduje odzwierciedlenie w makroekonomicznych podstawach Strefy Euro, koniunkturalnym klimacie wielu ważnych ,,rynków wchodzący”, a także aprecjonującym kursie amerykańskiego dolara. Podobna opinia przebija zresztą z ostatniego listu do klientów Goldmana Sachsa. W największym skrócie wyrazić ją można słowami: ,,doceńcie to – co już w tym roku zarobiliście na towarach”. Póki co, rezonanse tego miał miejsce na softach, o czym mowa będzie nieco dalej.

,,Dr Copper” skłania do refleksji

W obliczu niesłabnącego napięcia geopolitycznego, którego dodatkowym ,,czynnikiem” staje się sytuacja polityczna w Italii, przy której skala zagrożeń dla ,,Eurolandu” jest wprost nieporównywalna z tym, czego rynki doświadczyły w przypadku Grecji, zastanawiać może rozczarowujące zachowanie złota (w tygodniu w sieci: –2,2 % na fixingu: –2,7 %). W ślad za nim srebra (sieć: –1,7 %, fixing: –2,2 %). To natomiast, że tracą na wartości platyna (sieć: –4,2 %, fixing: –4,5 %) i pallad (sieć: –2,5 %, fixing: –2,3 %) traktowałby przede wszystkim w kontekście wspomnianej makroekonomii oraz ,,przekutego” już w mojej ocenie – ,,balonu” e-motoryzacyjnego.

Z kolei na ubiegłotygodniowym rynku metali przemysłowych drożały aluminium (+0,8 %), ołów (+0,4 %), a zwłaszcza nikiel (+2,2 %), w odwrocie zaś znalazły się cyna (–1,0 %), cynk (–0,1 %) oraz miedź (Nowy Jork: –1,5 %, Londyn: –1,3 %). Tegoroczna ,,stoickość” notowań ,,czerwonego metalu” wynosząca w zależności od miejsca kwotowania: –7,1 % i –5,2 %, zdaje się kolejny raz potwierdzać swoje cenne właściwości jako wskaźnika barometru koniunktury.

Zboża kontynuują zwyżki

To był też kolejny tydzień w którym sporo ciekawego działo się na rynkach towarów rolno – spożywczych. Zgodnie z oczekiwaniami do wzrostów powróciła zdecydowana większa cześć zbóż i roślin oleistych. Z pewną oprawką na ryż: –2,6 % oraz soję (fasolka: –0,4 %, mączka: –1,0 %). Wzrostowy kierunek ponownie nadawały notowaniom: pszenica (,,zwykła”: +3,9 %, twarda/czerwona: +4,0 %) i owies (+3,4 %). Ponadto drożała także kukurydza (+1,5 %) i rzepak (+1,1 %).

Na kooperacyjnych parkietach ,,mięsa czerwonego” znów, i to bardzo wyraźnie – taniała wołowina (młode woły: –4,3 %, żywiec: –5,9 %), a drożała wieprzowina (+2,8 %). Niepewność do co możliwości eksportowych do Chin daje zatem o sobie znać.

Przeceny, o czym już wspomniano powyżej, miała miejsce na najbardziej zyskownych w tym roku softach. To oznacza przecenę na zeszłotygodniowych notowaniach kakao (–4,5 %) oraz mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (–1,8 %). Niejako dla kontrastu podrożały znajdujące się od wielu miesięcy w głębokiej defensywie – ceny cukru (biały: +2,9 %, trzcinowy: +3,9 %). Dały tu chyba o sobie znać impulsy bioetanolowe.

Przemiennie ułożyły się w poprzednim tygodniu stopy zwrotu z kontraktów na kawę. Były one ujemna dla notowań Arabiki (–1,1 %), a dodatnie dla Robusty (+0,2 %). Wzrost cen kontynuowała też bawełna (+2,2 %), dzięki czemu jej kurs w tym roku osiągnął na koniec piątkowego handlu wartość dwucyfrową (tj. +10,1 %).

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.