Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

28.05.2018

Anomalie rynkowe – czy na tym da się zarobić? Cz. V – korzystamy z Exeria.com

W poprzedniej części cyklu o anomaliach rynkowych omawialiśmy przypadki anomalii cykliczności rynku w skali jednej sesji. Poprzednie części cyklu znajdują się tutaj: pierwsza, druga i trzecia.

 

Omawiając anomalie w dziennym cyklu ruchów na rynku okazało się, że istnieje możliwość łatwego sprawdzenia, jak sobie radzą te przykłady nieefektywności obecnie. Trzeba bowiem wiedzieć, że cytowane w tekście wykresy oparte były na badaniach sprzed kilku lat, a zatem nie było pewności, czy te nieefektywności jeszcze są zauważalne. Nie są one przecież tajemnicą, a więc wielu graczy mogłoby się skusić, by je wykorzystywać. Czy efekt takiego wykorzystania byłby pozytywny?

 

Do testu wykorzystałem możliwości, jakie daje platforma Exeria.com. W jednym miejscu jest bowiem możliwość zarówno sprawdzenia interesującej nas tezy, a także, gdyby okazało się, że pomysł jest warto eksploatacji, szybko można zbudować automat, który będzie generował sygnały w odpowiednich momentach. Zwolniłoby to nas z ciągłej obserwacji rynku.

 

Poprzednio sygnalizowałem, że na rynku amerykańskim w ostatnich dekadach dało się zauważyć tendencję wykonywania przez rynek znacznych ruchów wzrostowych poza regularną sesją. Tym samym paradoksalnie nie opłacało się grać w ciągu dnia, ale trzymać pozycję od zamknięcia jednego dnia, do momentu otwarcia drugiego dnia. To w tym okresie generowana była większość ruchu, a w przypadku ceny funduszu ETF na indeks S&P500 nie tylko większość, ale nawet więcej niż wynosił cały wzrost, co było możliwe, gdyż w czasie sesji suma zmian była ujemna. Czy obecnie również ten mechanizm działa? Łatwo sprawdzić samemu, co czego zachęcam. Na platformie Exeria.com opublikowałem szablon wykresu, który pozwala na takie poszukiwania. Na potrzeby tekstu publikuję zrzuty przebiegu linii kapitału dla różnych wersji badanych strategii.

Źródło: obliczenia własne – Exeria.com

Źródło: obliczenia własne – Exeria.com

 

Powyższe wykresy przedstawiają dwie linie. Górna to przebieg średniej przemysłowej Dow Jones z zaznaczonymi na zielono sygnałami wejścia w pozycję i sygnały zamknięcia pozycji. W tym wypadku sygnał wejścia pojawia się na zamknięciu regularnej sesji (22:00 polskiego czasu), a sygnałem zamknięcia pozycji jest otwarcie regularnych notowań (15:30 polskiego czasu). Nie dodano żadnych dodatkowych parametrów. Nie ma także żadnych zleceń stop. Po prostu badamy jak zachowuje się rynek poza regularną sesją i porównujemy przebieg linii equity do przebiegu samego indeksu.

 

Wnioski? W trakcie silnego wzrostu wszelkie majstrowanie zamiast zwykłego trzymania długich pozycji kończy się pogorszeniem wyniku. Jednak w sytuacji, gdy rynek przestaje tylko rosnąć pojawiają się różnice. Zachowanie linii kapitału względem samego indeksu wydaje się nieco lepsze, ale nie jest to poważna różnica.

 

Przypomnę, że to nie była jedyna anomalia. Okazało się, że rynek ma także tendencję do lepszego zachowania się na samym początku sesji i pod sam jej koniec. Pojawił się więc pomysł, by sprawdzić, czy połączenie anomalii z początku i końca sesji z anomalią notowań nocnych zaskoczy i zsumuje pozytywny efekt obu. Oczywiście o ile oba działają. Tu także posłużyłem się możliwościami, jakie daje Exeria. Założyłem, że pozycję otwieramy o godzinie 21:00 polskiego czasu, a zamykamy o 16:00 dnia następnego. Wyniki takiego postępowania mamy poniżej.

Źródło: obliczenia własne – Exeria.com

Przebieg linii kapitału w trakcie wyraźnego wzrostu cen jest nieco wolniejszy, ale to akurat nie dziwi, gdyż wtedy żadne metody timingowe nie dają bardziej pozytywnych efektów niż prosta strategia „kup i trzymaj”. Gdy jednak rynek stał się mniej oczywisty, to szybko pojawiły się skutki wykorzystania opisywanych nieefektywności. Okazuje się, że ich wpływ na wynik jest pozytywny. Wystarczy porównać przebieg indeksu i linii kapitału w okresie korekty od końca stycznia 2018 roku. Spadku equity w tym okresie nie dało się uniknąć, ale za to kolejne miesiące wyglądają już zupełnie inaczej. Linia Equity się waha, ale wyraźne jest jej nachylenie pozytywne (w przeciwieństwie do samego indeksu). Jest to dobitny dowód na to, że nadal mamy do czynienia z istniejącym wpływem opisywanych tu anomalii.

 

Ciągle to notowania nocne pozwalają na osiąganie lepszych wyników. Wyjątkiem jest silny i stabilny wzrost cen, który jednak w historii rynku nie zdarza się zbyt często w takiej formie, jaka miała miejsca w II połowie ubiegłego roku. Oczywiście nie jest to strategia idealna, ale też nie jest to strategia kompletna. Z tego względu narażeni jesteśmy na takie szybkie zjazdy jak miał miejsce w kocówce stycznia. Niemniej nawet wtedy skala spadku Equity była mniejsza niż samego indeksu.

 

Mamy więc połączenie dwóch anomalii, to może dodajmy jeszcze trzecią i zobaczmy, czy wpływ na wynik będzie pozytywny, czy też nie. Mowa o wpływie kiepskiego poniedziałku. Jak pamiętamy z poprzednich części przeglądu przykładów nieefektywności rynku, w poniedziałek średnia zmiana cen akcji jest najsłabsza spośród średnich zmian z pozostałych dni. Ba, jest ujemna. Zatem wyrugowanie poniedziałku mogłoby poprawić wynik. Czy poprawia? Poniższy wykres przedstawia analogiczną sytuację do poprzedniej, ale wyjątkiem jest to, że w poniedziałek jest jedynie zamykana pozycja otwierana w piątek, ale nie jest otwierana nowa z myślą o zamknięciu we wtorek. Faktycznie więc to rugowanie poniedziałku jest połowiczne, gdyż negatywny wpływ poniedziałku ma miejsce jedynie w czasie regularnej sesji, a tymczasem my zahaczamy o ten dzień tylko w krótkim okresie tylko na początku i końcu sesji.

Źródło: obliczenia własne – Exeria.com

W czasie fazy wzrostowej także trudno doszukiwać się tu dużej wartości dodanej, ale za to czasie fazy zmian cen nieoczywistych ujawnia się wpływ anomalii. Zachowanie linii kapitału jest wyraźnie lepsze od samego indeksu. Na tyle, że Equity zbliża się do szczytu. To zdaje się potwierdzać to, że warto pogłębić poszukiwania optymalnych rozwiązań. Jednym z nich jest przedłużenie przetrzymywania pozycji do godziny 17:00, które skutkuje kolejną poprawą przebiegu Equity.

Źródło: obliczenia własne – Exeria.com

Podsumowując tą empiryczną część przeglądu anomalii wydaje się, że warto pogłębić poszukiwania, bo anomalie wciąż pracują. Zauważmy, że wynik na Equity zostaje osiągnięty w większości czasu poza regularną sesją. Dodatkowo nie ma tu żadnych innych warunków. Rynek akcji wykazuje pewną tendencję do wzrostu w określonych fazach sesji i nie jest to uwarunkowane panującym trendem. Można to wykorzystać dwojako. Naturalnie najprostszym wydaje się uruchomienie tak zbudowanej strategii i oczekiwanie na to, że anomalie nadal będą aktualne i pozwolą na zarobek lepszy niż strategia „kup i trzymaj”. Można także sugerować się okresami z tendencją do zwyżki i pogrywać intraday poszukując sygnałów kupna na niskich interwałach. Te anomalie pozwalają na pewną przewagę dla tego typu zagrań, choć oczywiście niczego nie gwarantują.

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

 

Anomalie rynkowe – czy na tym da się zarobić? Cz. IV

Przejdź do pierwszej części artykułu

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.