Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

28.05.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (28–05–2018)

USA zbliża się do wydobywania 11 mln baryłek dziennie

Ubiegłotygodniowy regres cen ropy naftowej (Brent: –2,9 %, spadek do 7,19 USD/bbl, WTI: –5,3 %, spadek do 67,48 USD/bbl) nie powinien być raczej zaskoczeniem dla Czytelników naszych stron. O możliwości takiego właśnie przebiegu wydarzeń pisaliśmy tu poprzednim. Otwartym naturalnie pozostaje pytanie o drugą z poruszonych wówczas kwestii, czyli o trwałości takiej tendencji, za którą przemawiać powinny – z jednej strony – słabnące fundamenty makroekonomiczne (tj. zwalniająca tempo gospodarka światowa), a z drugiej, niesłabnące zwiększanie mocy wydobywczych przez USA. Ostatni odczyt dziennej produkcji (tj. z 18 maja br.) wykazał wydobycie na kolejnym rekordowym poziomie: 10,725 000.

Równolegle wśród uczestników rynku rośnie świadomość, że siła strony podażowej może się zwiększyć za sprawą Rosji i Arabii Saudyjskiej (IPO Aramco ma się odbyć w 2019 r.), a także Wenezueli. W przypadku tego ostatniego kraju, wybrany znów na urząd prezydenta Nicolas Maduro deklaruje podwojenie produkcji w trakcie 6-letniej kadencji. Z obecnej perspektywy, kiedy wenezuelski sektor paliwowy, tak jak cała tamtejsza gospodarka znajduje się w stanie zapaści, może się to wprawdzie wydawać dość trudne, niemniej nie wykluczałbym, że rychło klimat wokół Caracas zacznie się poprawiać. Nie wykluczałbym, że za sprawą czegoś na kształt ,,resetu” ze Stanami Zjednoczonymi. Pole wyboru jest dla Waszyngtonu w tym względzie dość ograniczone, albo poszukają konstruktywnych relacji z Wenezuelą, albo pozostawią to do końca Chinom i/lub Rosji.

W tych dniach rynek ropy (i nie tylko) może emitować różne sygnały związane z majowym ,,window dressing”, co nie powinno jednak przeczyć temu, że bycie przysłowiowym ,,bykiem” na rynku ropy wiąże się znów z niemałym ryzykiem.

Półwyspy generują popyt na złoto

Z kolei w obliczu piętrzących się problemów geopolitycznych, które w tych dniach wiążą się przede wszystkim z półwyspami (koreańskim, apenińskim i pirenejskim) zaczęło wyraźniej zyskiwać złoto. Aprecjonujący kurs ,,żółtego metalu” (sieć:+0,7 % fixing:+1,3 %) pociągnął za sobą też pozostają cześć parkietu metali szlachetnych, drożały bowiem: srebro (sieć:+0,5 % fixing:+0,7%), platyna (sieć:+1,5 % fixing:+2,8 %) i w sieci (+1,5 %) i po części pallad (na fixingu: –0,9 %). Zyskiwała także spora cześć segmentu metali przemysłowych, tj.: aluminium: +0,4%, ołów: +7,0 % oraz połowicznie miedź, tj. w Nowym Jorku: +0,4 %, bo w Londynie zmiana była na zero). Do metali kolorowych, zwłaszcza en bloc przekonać się jest jednak dość trudno, zwłaszcza w kontekście rzeczonych aspektów makroekonomicznych na świecie. Z tego względu nie dziwi, że ,,pod kreską” znalazły się w minionym tygodniu: cyna (–1,2 %), cynk (–1,1 %), zaś nikiel także wyszedł w omawianym okresie na 0,0 %.

Drożeją zboża, mięso i cukier

W interesujące wydarzenia nie przestaje obfitować tegoroczny rynek towarów rolno – spożywczych. Oprócz kontynuacji silnej tendencji wzrostowej na większości zbożach, tym razem do zwyżek ,,szeroko” w minionym tygodniu włączyły się również kontrakty na ,,czerwone mięso”, tj.: wołowina (młode woły:+5,3 %, bydło:+4,1 %), wieprzowina (+0,3 %).

Co się zaś tyczy zbóż, to oprócz przeceny na ryżu (–6,4 %), drożały: pszenica (,,zwykła”:+4,7 %, twarda/czerwona: +4,6%), kukurydza (+0,8 %), soja (fasolka:+4,3 %, maczka:+2,8 %), owies (+2,7 %) i rzepak (+2,3 %).

Na rynku tzw. softów najciekawsza sytuacja wcale nie była związana z wyraźną realizacją zysków na kakao (–4,5 %), ani tym bardziej z notowaniami kawy (Arabika: +2,0 %, Robusta (–0,5 %), lecz to co działo się na cukrze (biały:+6,4 %, trzcinowy:+6,8 %). Obserwowane ożywienie wiązać można ze wspomniany w ostatnim czasie impulsami bioetanolowymi, choć trzeba też pamiętać, że słodzik od jesieni 2016 r. znajdował się w trendzie spadkowym, który też musi mieć kiedyś swój koniec. Niewykluczone, że maj br. będzie tego cezurą.

O +1,8 % wzrosły notowania mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, a prawie dwa razy tyle bawełny (+3,0 %). Obie te kategorie towarowe należą do tych, które w tym roku są wyraźnie na plusie, odpowiednio o 23,6 % oraz +13,2 %.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.