Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

29.05.2018

Anomalie rynkowe – czy na tym da się zarobić? Cz. VI

Niniejszy wpis jest kolejnym z serii przybliżających tematykę anomalii na rynkach finansowych, a w szczególności na rynku akcji. Już udało się nam w poprzedniej części przekuć kilka nieefektywności na ciekawe wsparcie inwestycyjne. Teraz zajmijmy się kolejnymi przykładami. Nadal będą to elementy większego zbioru, którego wspólnym mianownikiem jest czas, czyli wciąż mowa o anomaliach związanych z sezonowością.

Czy św. Mikołaj istnieje?

Przyszedł czas na św. Mikołaja. Tak, „Rajd św. Mikołaja” to jeden z bardziej znanych motywów nieefektowności rynku akcji. Podobnie jak „efekt stycznia”  ma mocną podbudowę medialną. Można być pewnym, że corocznie w grudniu będzie mowa o możliwej zwyżce cen powodowanej właśnie wystąpieniem tej anomalii. Czy faktycznie jest ona aż tak istotna? Najpierw warto sobie zdefiniować, co rozumiemy pod pojęciem „rajdu św. Mikołaja”, bo okazuje się, że nie ma tu zgody. W USA często odnosi się to do zmian cen, jakie mają miejsce między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem. Chodzi tu więc o samą końcówkę roku. Tymczasem choćby w Polsce poszukuje się realizacji tej anomalii już na początku grudnia, gdy przypadają Mikołajki. Klasyczne podejście pochodzi naturalnie zza oceanu, a więc tego się będziemy trzymać.

 

Czy ta anomalia faktycznie istnieje? Trudno do niej podchodzić bez świadomości przypuszczeń o istnieniu efektu stycznia. Poza tym wyjątkowość okresu oraz fakt istnienia pozostałych anomalii utrudnia stwierdzenie, że mamy do czynienia z czymś odrębnym. Co bowiem może stać za większą chęcią do wzrostu cen w końcu roku? Na pewno wpływ może mieć motyw dbania o wyceny (budowanie wyniku rocznego, czy walka o wyższe premie u zarządzających), co ma związek z opisywanym już efektem przełomu miesiąca. Znaczenie może mieć także fakt bliskości świąt, czyli omawianego już przypuszczalnie większego poziomu optymizmu, co skłania do większej akceptacji ryzyka. Dodatkowo mamy także wątek końca roku i działań optymalizujących sytuację podatkową.

Te kilka dni między świętami to także newralgiczny czas z punktu widzenia działalności rynku. Niższa od zwykłej aktywność wystawia wyceny na dziwne zmiany. Skierowanie ku górze może także wynikać z większej absencji osób grających po krótkiej stronie runku (wśród profesjonalistów jest ich relatywnie więcej). Po tej wyliczance konia z rzędem temu, kto jest w stanie odseparować efekt rajdu św. Mikołaja od antycypacji efektu stycznia. Czy to rzeczywiście dwie różne sprawy, czy też mowa o tym samym zjawisku, które po prostu ma tendencję występowania na przełomie roku?

 

A jak wygląda wpływ wspominanego efektu na wyceny?

Czy faktycznie można mówić o tendencji do występowania rajdu św. Mikołaja?

Źródło: www.businessinsider.com

Na wykresie powyżej pokazano uśredniony przebieg cen w końcowej fazie rocznego cyklu notowań. Punkt t+0 jest punktem, który o 6 dni poprzedza Nowy Rok, a punkt t+1 poprzedza rozpoczęcie nowego roku o 5 dni itd. Widać tu dwie linie. Okazuje się, że biorąc pod uwagę zakres danych od 1969 do 2014 roku (linia niebieska) da się faktycznie wyizolować tendencję do zwyżki cen akcji. Jednak w latach 1990-2007 (linia pomarańczowa) tego efektu nie zaobserwowano. Stąd wniosek, że przy dużej próbce danych wynik budowany jest w dużej mierze na wcześniejszych latach, a aktualnie istnienie tego efektu, literalnie jako wzrost między świętami, jest dyskusyjne.

 

Inni sygnalizują, że brak rajdu św. Mikołaja jest sam w sobie sygnałem możliwych problemów na początku roku, a być może i całego kolejnego roku. Ostatnie dwa poważne spadki (pęknięcie bańki internetowej i kryzys finansowy) były poprzedzone brakiem zwyżki cen między świętami. Co ciekawe, indeks średniej przemysłowej Dow Jones miał świetny okres w II połowie ubiegłego roku, ale akurat między świętami zachował się na tle te zwyżki bardzo słabo.

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

Anomalie rynkowe – czy na tym da się zarobić? Cz. V – korzystamy z Exeria.com

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.