Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

04.06.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (4–06–2018)

Złoto odporne na politykę w Strefie Euro

Zeszłotygodniowe różnice w stopach zwrotu pomiędzy Brent (+0,2 %, wzrost do 76,61 USD/bbl), a WTI (–3,1 %, spadek do 65,72 USD/bbl) odzwierciedlały zarazem też dwie ścierające się w tych dniach tendencje na rynkach towarowo – surowcowych. Z jednej strony, jak w odniesieniu do ropy wydobywanej na Morzu Północnym były zatem w dużej mierze efekty ,,wyciągania” kursu pod majowy window dressing, wpisujący się również w tego rodzaju parametry dla I półrocze. Z drugiej, tak jak miało to miejsce na notowaniach lekkiej, słodkiej ropy amerykańskiej – było to związane z presją strony podażowej (USA, Arabia Saudyjska, Rosja) oraz oddziałujących impulsów makroekonomicznych (słabnąca gospodarka światowa).

W tym ostatnim kontekście mogą zastanawiać nieco lepsze od oczekiwań ubiegłotygodniowe kwotowania niektórych metali szlachetnych, tj. platyny (sieć:+0,2 %, fixing: –0,1 %) i palladu (sieć:+1,9 %, fixing:+0,8 %) oraz przemysłowych, tj.: aluminium (+0,6 %), cyny (+2,2 %), cynku (+2,5 %) i niklu (+4,2 %) nad którymi unosił się już klimat obaw o rytmiczność dostaw w związku z protekcjonizmem zaserwowanym waszyngtońską administrację. Jeśli chodzi o notowania miedzi, to drożała (o +0,4 %) ona na COMEX w Nowym Jorku, a taniała (o –0,3 %) na London Metal Exchange. Generalnie jednak rynek metali ze względu na ostateczne wprowadzenie ceł na stal i aluminium ulec może rozchwianiu, stąd powinno się oczekiwać sporej zmienności, ale nie tyle o podłożu gospodarczym, co raczej geopolitycznym.

Z kolei stopy zwrotu z ubiegłotygodniowych stóp zwrotu notowań złota (sieć: –0,8 %, fixing:+0,1 %), a w konsekwencji też srebra (sieć i fixing na –0,7 %) w ogóle jakby nie odzwierciedlały kolejnej odsłony piętrzących się problemów politycznych w Europie Zachodniej (Włochy, Hiszpania)

Bawełna atakuje pozycję lidera na softach

Na rynkach towarów rolno – spożywczych mieliśmy w minionym tygodniu w większości przypadków przecenę, Taniały więc ,,na szeroko” zboża i rośliny oleiste tj. pszenica (,,zwykła”: –3,6 %, twarda/czerwona: –1,2 %) kukurydza (–3,7 %), soja (fasolka: –1,6 %, mączka: –0,5 %) i rzepak (–1,4 %), wyjątki w tym gronie to owies (+0,3 %) oraz arytmetycznie także ryż (0,0 %).

Z sytuacją tą kontrastowały zwyżkujące ceny kontraktów na ,,czerwone mięso”, tj. wołowiny (młode woły:+2,8 %, żywiec:+2,1 %) i wieprzowiny (tusze:+1,6 %). Warto pamiętać, że jest to jedna z tych newralgicznych kategorii towarowych, która może ucierpieć, gdyby doszło do retorsji handlowych wobec USA, ale nie tylko.

Na rynku tzw. softów mocno spadały notowania kakao (–4,1 %) oraz trochę mniej, ale też wyraźnie (tj. o –2,9 %) mrożonego koncentratu soku pomarańczowego. W jednym i drugim przypadku miały ,,z czego spadać”. Kursy kontraktów na kawę zachowywały się natomiast dwudzielnie, ponieważ drożały kontrakty na Arabikę (+1,9 %), a taniały nieznacznie na Robustę (–0,2 %). W przypadku Arabiki za główną przyczynę wzrostu podawano bieżące, niesprzyjające uprawom warunki atmosferyczne w Brazylii. W przypadku natomiast Robusty dominował pogląd, że jej plantatorzy z Wietnamu nie są wprawdzie usatysfakcjonowani aktualnymi cenami, lecz jednak muszą sprzedać ze względu na potrzeby gotówkowe.
Kolejny tydzień z rzędu drożał
cukier (biały: +0,9 %, trzcinowy: +0,3 %), choć jak widać nieznacznie. Przede wszystkim dlatego, że obserwowane od kilku tygodni ożywienie wykorzystują ci, którzy mają nadmierne zapasy. W tych dniach na rynku uaktywniła się m.in. podaż z Tajlandii.

W dalszym ciągu prą w górę notowania bawełny (w tygodniu +4,8 %). Za tak pokaźną w sumie progresją stała informacja o złej pogodzie dla upraw w Chinach oraz możliwym niedoborze surowca dobrej jakości. Od początku roku bawełna podrożała o +18,9 %, i zdaje się ścigać z liderami tegorocznych stóp zwrotu, które u progu tego tygodnia dla kakao oraz cytrusów wynoszą odpowiednio: 29,5 % i 20,0 %.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.